Joga pre profesionálnych športovcov

Hokejové talenty na joge

Posledným týždňom svojho pobytu v Banskej Bystrici ukončili mladí hokejisti cielenú letnú prípravu vo Fit Factory pod vedením profesionálnych trénerov (medzi ostatnými i Mgr. Juraj Moravčík). Časť svojich plánov si vyhradili aj pre jogu v štúdiu TVOJA JOGA, Banská Bystrica.

Hokejisti: Radovan Bondra, Daniela Gachulinec, Miroslav Mucha. Držíme im palce doma i v zámorí.

Komplexnosť jogy pre športovcov

Komplexnosť jogy prináša profesionálnym športovcom novú skúsenosť. Yoga pro sport – joga pre športovcov v štúdiu  TVOJA JOGA je aj o „natiahnutí“, ale tiež je o aspektoch jogy ako: dych, koncentrácia a meditácia.

Pre športovca, najmä profesionálneho, je obvykle ťažké prežiť pravú jogovú skúsenosť, pretože už od útleho veku je cielene a častokrát vedený rodičmi, trénermi k súťaživosti a k osvedčeniu sa v konkurenčnom prostredí. Profesionálni športovci  zvyčajne kladú  na seba veľké fyzické a psychické nároky. Posúvajú svoje limity, ignorujú príznaky únavy, nepohodlia a bolesti.  Pravidelná prax jogy u nich prebúdza novú úroveň telesného povedomia. Spomedzi akejkoľvek kompenzačnej aktivity, len joga ich cez vlastnú skúsenosť  môže doviesť k všímavosti a k sebapoznaniu. Učí ako počúvať svoje telo, učí rozoznať rozdiel medzi bolesťou a nepohodlím. To v konečnom dôsledku umožní s predstihom predchádzať zraneniam, včas rehabilitovať a kompenzovať. Podložka na cvičenie alebo meditačná prax je tiež miesto, kde sa športovec dostáva spod tlaku, pretože joga nesúťaží, ale ponúka bezpečný priestor pre tak potrebnú duševnú prestávku od napätia „na ihrisku“.

 

Od hrubého k jemnému

Joga má svoju hrubú a jemnú úroveň. Z hľadiska hrubého, fyzického rozmeru, ide v prvom rade o pohyb a dych, ktorý je protiváhou dominantného zaťaženia športovca. V závislosti od druhu športu je športovec náchylný k disbalanciám v sile a mobilite. Takéto existujúce rozdiely sa môžu prehlbovať a časom nečakane spôsobiť vážne zranenie. Športovec  má  v každom športe svoje silné a slabé stránky a to aj napriek snahe o komplexnosť tréningu a prípravy. Jogový pohyb nie je náhodný strečing. Oslabené sa spevní, presilené relaxuje a povolí. Asány a ich poradie majú dokonalú logickú následnosť.  Buď pripravujú telo na ďalšiu náročnejšiu pozíciu (pričom skúsený lektor priebežne vyhodnocuje a počíta s istou vrodenou alebo získanou mobilitou)  alebo sú protipólom predošlého cviku. Joga a jej pozície pôsobia na úrovni biomechaniky vskutku blahodarne. Hovoríme o motorike, kondícii, vyrovnávaní disbalancií, celkovom fyzickom posilnení a uvoľnení podľa intenzity zaťaženia a druhu športu. 

Okrem fyzických účinkov má joga na organizmus aj značné duševné benefity. Joga, jej jemnohmotná zložka, má vplyv na úrovni myšlienok a emócií, ktoré ovplyvňujú fyzickú zdatnosť.  Pri tréningu a športovom výkone jemná zložka jogy nemá ďaleko od športovej psychológie. Najmä vyššie stupne jogy, ako odtiahnutie zmyslov od vonkajších rušivých podnetov, koncentrácia a meditácia, pomáhajú profesionálom pri náročnejších etapách a životných situáciách. Ide  (napríklad) o lepšie sústredenie sa na výkon, schopnosť zotrvať pri tréningových plánoch a nevyhorieť, nenechať sa rozrušiť a zdeprimovať v kritický moment alebo i potlačenie vlastného ega v prospech záujmu tímu…atď. 

Relaxácia, predstavivosť a kognitívna terapia

Joga disponuje rôznymi technikami relaxácie a formami meditácie. Tie pomáhajú športovcovi udržať si dobrý duševný stav, ktorý je dôležitý nielen pri vrcholovom výkone a tréningu, ale i v bežnom živote. Na poli výskumu a medicíny je vedecky dokázané, že isté negatívne vzorce myslenia, predstavy, a nesprávne postoje môžu spôsobiť zdravotné problémy ako napríklad úzkosti a depresie, dokonca aj fyzické problémy. Na druhej strane, práca s pozitívnou predstavivosťou počas relaxácie a kognitívna terapia ovplyvňuje mozog tým, že pomáha meniť nesprávne a limitujúce názory. Takéto predstavy a myšlienky sa potom dajú nahradiť jednak pozitívnejšími ale i reálnejšími.

Meditácia 

Meditácia nie je rozjímanie ale nástroj sebapoznania. Bez akéhokoľvek úsilia nastáva prirodzene vďaka pravidelnej praxi ako dôsledok jednobodovej koncentrácie, ktorá sa cvičí ešte s úsilím vôle. Vedomie meditujúceho je vnímavé a bdelé, myseľ však nepremýšľa, nehodnotí, neanalyzuje, neuvažuje, iba nestranne pozoruje. Je to prežívanie vlastného bytia v danom okamihu, v prítomnosti bez chcenia niečo dosiahnuť.

Meditácia

Meditácia pomáha zmeniť spôsob myslenia, získať kontrolu nad myšlienkovým prúdom, umožňuje vytvoriť si nadhľad a triezve vnímanie. Práve veľké vyčrpanie, vypätie, očakávania môžu ovplyvniť výkon a  smerovane športovca. Meditácia zmierňuje stres, únavu a bolesť, zlepšuje spánok, posilňuje imunitu, pomáha pri regenerácii a celkovo ovplyvňuje schopnosť sústrediť sa na daný moment – schopnosť byť prítomný. V mozgu vyvoláva silne pozitívne zmeny. Aktivuje prefrontálnu mozgovú kôru, stimuluje uvoľňovanie neurotransmiterov (prenášačov) vrátane dopamínu, serotinínu a oxytocínu. Všetky tieto látky sa prirodzene vytvárajú v mozgu a spájajú sa s rôznymi aspektami šťastia. Dopamín funguje ako antidepresívum, serotonín pôsobí na zvyšovanie sebavedomia, oxytocín tlmí bolesť, povzbudzuje a pomáha k výkonom. Meditácia plní aj významnú regeneračnú funkciu. Pravidelná denná aspoň 20-minútová prax vedie k výraznému zníženiu spotreby kyslíka. To vyvoláva hlboké uvoľnenie, pri ktorom dochádza k regenerácii buniek, čo sa vyrovnáva hodnotám, ktoré sa dosiahnu pri  šesť hodinovom spánku.

 ——–

Dnes s nami pravidelne cvičí veľa nadšencov športu. Bežci, golfisti, cyklisti, hokejisti, prívrženci bojových umení…atď. Profesionáli i hobby športovci, ktorí si našli cestu k tejto starej filozofii bytia. Môžeme ju nazvať i životnou múdrosťou a cestou k zdravej existencii.  Mnohí na sebe zistili, že joga im pomáha pri sebareflexii a pri spoznávaní vlastných slabých stránok a naopak dodáva rozmer šťastia a spokojnosti.

Daniela Lászlová – TVOJA JOGA nielen YOGA

Letná joga v Mestskom parku

Letná joga v Mestskom parku. Joga v tvojom meste.

Srdečne pozývame za jogou do Mestského parku (Tajovského ul.). Každú stredu od 13. júna do 25. júla 2018 o 18.00 hod. ponúkame za priaznivého počasia cvičenie jogy zdarma. Zoberte si podložku a pridajte sa! Bez ohľadu na vek a ohybnosť. Každý je vítaný. Zahoďte predsudky a začnite. Zasadnite do mäkkej trávy a nechajte sa v centre mesta previesť lekciu jogy s TVOJA JOGA.  Za šumenia stromov, za spevu vtáctva, upokojíte a osviežite svoju myseľ. Telu poskytnete možnosť obnovy a omladenia.

Pokračovať v čítaní: Letná joga v Mestskom parku

SKY YOGA EUROPA 2018

Pokoj a harmónia na najvyššej slnečnej terase v Banskej Bystrici. Joga pri západne slnka nad pulzujúcim mestom. Letné pondelky jún – júl už od 11.6. o 19.00 hod. Zo zeme do výšky – SKY YOGA EUROPA na 19. poschodí Europa Business Center.

 

SKY YOGA EUROPA 2018

_MG_7932 copyAj toto leto bude TVOJA JOGA sprievodcom letnej série jogy pod holým nebom. Jedinečný výhľad na farebné mesto Banská Bystrica – srdce Slovenska. Pohľad, ktorý ťa upúta. Vzdušný priestor, jemný vánok na tvári a odraz bronzového slnka na pokožke.

Vzdialení od zeme, blízko k oblohe. S pocitom vyrovnanosti budeme hľadať svoj stred počas energiou nabitej yoga vinyasa. Perfektný spôsob, ako sa uvoľniť po celom dni a odprevadiť zapadajúce slnko.

_MG_7940 copyCvičíme kreatívnu jogu v pohybe. Plynulý prechod jogových pozícií so synchronizovaným dýchaním. Pokoj a súlad. Sila a flexibilita. Zdravie a harmónia.

Jogové stretnutia majú dĺžku 60 minút aktívneho cvičenia a sú vedené lektorom. Zahŕňajú prax rôznych pozícií (asán) a záverečnú relaxáciu (shavasana). Po skončení lekcie máte možnosť doplniť tekutiny, zdieľať emócie alebo iba chvíľu ticho meditovať.

LOSOVANIE o atraktívne ceny

Všetci účastníci SKY YOGA EUROPA 2018 budú na konci sezóny zaradení do žrebovania o atraktívne vecné ceny od Prána Energy, ktoré sú tematicky prepojené s jogou a cvičením:

  1. cena: Legíny  v hodnote 58 € (1 výherca)
  2. cena: Cestovná jogamatka v hodnote 54 € (1 výherca)
  3. cena: Merino tričko Namasté v hodnote 50 € (4 výherci)

Ako sa môžeš pridať na SKY YOGA EUROPA? 

Registrácia. Počet miest na terase je obmedzený, preto sa dá prísť cvičiť len na základe rezervácie. Rezervuj sa jednoducho, buď cez webstránku alebo Facebook TVOJA JOGA.

Ak chceš prísť na SKY YOGU, prečítaj si prosím dôsledne viac informácii ku kúpe vstupu a k rezervácii miestaNezabudni, že na úspešné dokončenie rezervácie je potrebné uviesť kontrolné číslo vopred zakúpeného voucheru (vstupu).

Kedy? Každý pondelok od 19.00 hod. od 11.júna 2018

Kde? 19. poschodie Europa Business Center, Banská Bystrica. Stretávame sa o 18.45 hod. (presne) vo vnútri Europa Shopping Center pri pobočke Tatra Banke. Spoločný presun.

Príspevok na cvičeniePríspevok na jogu je 6,- Euro. Platba je potrebná vopred cez Pay Pal, osobne na hodine jogy alebo nás kontaktujte mailom (info@tvojajoga.sk). Po zaplatení získate voucher (poukaz na vstup). Voucher môžete zakúpiť vopred a použiť ho ľubovoľne v priebehu letnej sezóny.

Oblečenie. Pohodlné, vrstvené. Priestor neposkytuje šatňu, preto je dobré prísť v športovom.

Jogamatky. Vybavenie na jogu je súčasťou cvičenia. Ak uprednostníte vlastnú podložku, bez problémov si ju prineste.

PočasieV prípade nepriaznivého počasia sa necvičí. Rezervácie sú organizátorom stornované a voucher (poukaz na vstup) ostáva platný na iný termín. O zrušení jogy kvôli počasiu je bezodkladne poskytnutá informácia formou sms.

Spomienky 2017

Do skorého stretnutia. Namasté.

Daniela Lászlová – TVOJA JOGA nielen YOGA

Joga a ajurvéda v Banskej Belej 8.-10.6.2018

Víkendový pobyt 8.-10.6.2018

Srdečne Vás pozývame na pobyt do prírody. Za jogou a ajurvédou na stredné Slovensko do Banskej Belej. Prídete takmer na samotu a predsa sami nebudete. Krásna krajina, zelené kopce a lúky posiate lúčnymi kvetmi. Sem-tam domček, čerstvý vzduch a slnko nad našimi hlavami.

Pokračovať v čítaní: Joga a ajurvéda v Banskej Belej 8.-10.6.2018

Relaxácia a predstavivosť

Relaxácia

Relaxácia pomáha zlepšovať sústredenie a pamäť. Navodzuje pocit pokoja, istoty a sebadôvery. Znižuje úzkosť, obavy a napätie. Pomáha tlmiť trému, podporuje odvahu a odhodlanie. Pozitívne ovplyvňuje rozvoj osobnosti, trpezlivosť a vyrovnanosť tým, že pomáha človeku spojiť sa so sebou, so svojimi potrebami a túžbami.

Pokračovať v čítaní: Relaxácia a predstavivosť

Element drevo a yin joga

Yin joga je prax, ktorá navádza k mäkkosti, k povoleniu, prípadne k vzdaniu sa činnosti. Aktivitu vymieňa za pozorovanie súčasného momentu a uvedomenie si.

Yin joga integruje 5 čínskych elementov do svojej praxe a obohacuje tak svoju formu ako liečebnú metódu, pretože každý z nás je stelesnením elementov: ZEM, OHEŇ, VODA, KOV a DREVO. 

Za istých okolností ako zmena ročného obdobia, prípadne telesná či duševná nerovnováha (ústiaca až do choroby), môžeme využiť tradíciu jogových asán a vedomosť o dráhach meridiánov z TCM (tradičnej čínskej medicíny) a za pomoci nich jemne podporiť, stimulovať konkrétny element v našom tele.

Pokračovať v čítaní: Element drevo a yin joga

Yin yoga a element drevo (workshop)

Workshop: 16. máj 2018 streda, TVOJA JOGA Banská Bystrica

YIN joga je kľudná a meditatívna forma jogy, ktorá zároveň stimuluje dráhy meridiánov. Meridián je energetická dráha v tele. Existuje dvanásť hlavných meridiánov, ktoré rozvádzajú životnú energiu k orgánom, tkanivám a k povrchu tela (meridián hrubého čreva a pľúc, meridián sleziny a žalúdku, meridián srdca a tenkého čreva, meridián perikardu – osrdcovníka a troch ohňov, meridián obličiek a močového mechúra, meridián pečene a žlčníka).

yin yoga drevo

Podľa východnej medicíny začína každá choroba disharmóniou prúdenia energie v tele. Yin Joga vyrovnáva prúdenie prány – životnej energie, čím priaznivo pôsobí na organizmus.

Pokračovať v čítaní: Yin yoga a element drevo (workshop)

Unavený február

Ak ste za posledné týždne pocítili väčšiu únavu ako inokedy, nie ste sami. Je to mesiacom február, ktorý je ponurejší, premenlivejší. Pomaly začíname mať  pocit, že zima nie a nie skončiť. Je to stále však jej čas a my môžeme urobiť aspoň to, že skúsime zvýšiť hladinu energie lepšou starostlivosťou o seba a tiež vnútornou prácou na sebe. Zamyslíme sa nad tým, či existuje niekde rezerva :-).

Pokračovať v čítaní: Unavený február

Yoga a Ayurvéda na Smolenickom zámku

Srdečne vás pozývame na krásnu jogovú akciu, ktorá sa už čoskoro uskutoční na Smolenickom zámku.

yoga a ayureda

Yoga a Ayurvéda

4. marca 2018 bude v romantických priestoroch už ďalší ročník jogovej udalosti YOGA & AYURVEDA. Každý si môže prísť na svoje. Tri sály naplnené pestrými ľuďmi, ktorí budú pod vedením skúsených a osobitých inštruktorov venovať svoju pozornosť dychu, pohybu a práci s vnútornou energiu. Navyše nebudú chýbať lákavé Pop-up stánky i predajné miesta s jogovými doplnkami od vôní cez kozmetiku, esenciálne oleje, šperky a krásne veci z Indie. No a skvelý ajurvédsky obedík priamo od majstrov zo Srí Lanky. Plus ako bonus pre unavené telá – masáže. Kto by sa nenechal nahovoriť?

Príďte aj vy, stretnite priateľov alebo spoznajte nových známych. Pozrite si možno prvýkrát v živote na rozprávkový zámok a jeho magickú atmosféru, ktorá je dotvorená najmä krásnymi a usmievavými ľuďmi. Všetky informácie získate u organizátorky, našej kamarátky Renátky z Fitnessbalance Trnava.

TVOJA JOGA ambasádor YOGA DESIGN LAB

Sme radi, že tento rok zaujmeme miesto ambasádora značky YOGA DESIGN LAB. Budeme na akcii telom aj dušou a navyše tu budeme reprezentovať a prezentovať krásne, ekologické a funkčné jogamatky a doplnky.

Ak hľadáte darček pre nadšencov jogy alebo si chcete urobiť radosť vy, nájdete nás na akcii Yoga & Ayurveda na Smolenickom zámku v nedeľu 4.3.2018. Predstavíme ekologické podložky z prírodného materiálu. Povrch, ktorý skvele absorbuje pot. Materiál, ktorý sa nelepí. Jogamatka poskytne komfort a stabilitu pre vašu silnú prax. Mäkkosť a hebkosť povrchov oceníte pri relaxácii i meditácii.

YOGA DESIGN LAB

Nápad, ktorý je za značkou YDL bol viac, ako iba vytvoriť farebné jogamatky. Išlo o spojenie: lásky k joge, ekológie a vysokej funkčnosti produktu. Pestré, ekologické a funkčné. Lákavý design, ktorý Vám ukradne srdce.YOGA DESIGN LAB Rôzne hrúbky, vhodné pre rôzne štýly jogy. 

Vymaňte sa šedého priemeru jednofarebných podložiek. Spestrite svoj deň, motivujte sa pri cvičení, urobte si radosť a dobite sa energiou farieb. Prémiové, ekologické podložky a dizajn inšpirovaný farebným ostrovom Bali. Niečo pre každého. Do štúdia, na domácu prax aj na cesty.

Podložky sú vyrobené z extra odolného materiálu, ktorý je dostatočne trvalý na dennú prax jogy. Sú šetrné k životnému prostrediu. Výroba pozostáva z biologicky rozložiteľného prírodného kaučuku a pre tlač sú použité ekologické farby na vodnej báze. Žiaden silikón, toxické lepidlo a ftaláty. Žiadne nepríjemné pachy.

Vhodné na: jogu, pilates, strečing ale aj na pláž.

Nebude chýbať  malé prekvapenie :-). Tak že dovidenia priatelia. Namasté.

Daniela Lászlová,  TVOJA JOGA nielen YOGA