Ako sa spirituálne naladiť na nový rok

Rok 2018 je v plnom prúde. Jeden rok (hlavne, keď ho vnímame dospelými očami) môže ľahko skĺznuť do ďalšieho. Vraciame sa k plným kalendárom a zaneprázdneným rozvrhom. Zhon je novodobou epidémiou, a práve spomalenie by malo byť akousi mantrou dneška.

Niekedy sa v živote odohrá viac udalostí, keď si uvedomíme, že sa nedá žiť ani v minulosti, ani v budúcnosti, lebo zakaždým prídeme o prítomnosť. Pokračovať v čítaní: Ako sa spirituálne naladiť na nový rok

Ovocný šalát s medovo limetkovou zálievkou

Mám rada ovocie – prevažne v lete. Najradšej mám tie druhy, ktoré sú pestované u nás alebo u južných susedov. Sezónne, lokálne, dostupné na mestských trhoch.

Trhovisko je dobré miesto, kde začať deň, napríklad zavčas v sobotu a je jedno, či sme práve v Bratislave alebo v B. Bystrici.

DomesticTourists

Pokračovať v čítaní: Ovocný šalát s medovo limetkovou zálievkou

JOGA vs. PILATES

Raz pred začiatkom hodiny, keď sa ľudia stretávajú v sále a rozkladajú podložky, som si vypočula rozhovor dvoch dievčat. Uvažovali nad podobnosťou jogy a pilatesu. Katarínka a Maťka, ďakujem za otvorenie tejto témy. Ponúkli ste nápad na článok, analýzu alebo skôr akýsi sumár informácií.

V prvom rade, úplne na úvod tvrdím, že každý pohyb, ktorý robíme s radosťou a uvedomelo, je telu prospešný. Vynímam z rámca ultra adrenalínové športy, nakoľko to je debata sama o sebe otázna, ale koľko ľudí, toľko chutí. Na základe vlastnej praxe, štúdia, školení, dostupných informácií, a tiež na báze toho, čo sa dá odpozorovať a vyvodiť, ponúkam niekoľko riadkov k téme.

Pokračovať v čítaní: JOGA vs. PILATES

Vianočné menu jogína: bezmäsité, zdravé, sattva

Keď sa ma priatelia na joge pýtali, čo pripraviť na štedrovečerný stôl, váhala som. Vianočné vegetariánske menu? Nikdy som nevarila tradičné jedlá na vegetariánsky spôsob. Mäso mi nechutilo, tak prečo by som vymýšľala niečo, čo sa priblíži jeho chuti?…

Pokračovať v čítaní: Vianočné menu jogína: bezmäsité, zdravé, sattva

Joga, jeseň, ajurvéda

Jeseň

Dni sa skracujú, vietor je silnejší, odnáša farebné lístie zo stromov v parku, kde sme sa celé leto tak radi stretávali. Obloha je zachmúrenejšia, dni sychravejšie. Všetko volá po šálke čaju a teplej deke. Jeseň je nepredvídateľná. Dúfame v dozvuky babieho leta… Som augustové dieťa, letné slnečné znamenie, ale aj tak mám jeseň rada. Pripomína mi, že je potrebné častejšie rekapitulovať, trochu spomaliť, viac sa o seba starať, hýčkať sa.

Pokračovať v čítaní: Joga, jeseň, ajurvéda

Keď cvičíš jogu

Keď cvičíš jogu: Čo robiť a nerobiť. Nie len pre začiatočníkov.

Keď začínaš cvičiť jogu, prichádzaš často pre pohyb, zdravie, kvôli inšpirácii z fotiek, pútavému článku, či kvôli super kamoške, ktorá vie, čo je aktuálne „in“.  Joga je oveľa oveľa viac…

Joga je cesta na ktorej postupne objavíš kým si, aké máš silné a slabé stránky. Vedie k sebapoznaniu a k akceptácii. Nájdeme v nej možnosť sebarealizácie, objavenie pokoja, dočerpanie síl. Boj proti samote ale i únik z komunikačného pretlaku. Vyrovnanie a harmóniu…

Pokračovať v čítaní: Keď cvičíš jogu