Relaxácia a predstavivosť

Relaxácia

Relaxácia pomáha zlepšovať sústredenie a pamäť. Navodzuje pocit pokoja, istoty a sebadôvery. Znižuje úzkosť, obavy a napätie. Pomáha tlmiť trému, podporuje odvahu a odhodlanie. Pozitívne ovplyvňuje rozvoj osobnosti, trpezlivosť a vyrovnanosť tým, že pomáha človeku spojiť sa so sebou, so svojimi potrebami a túžbami.

Pokračovať v čítaní: Relaxácia a predstavivosť

Element drevo a yin joga

Yin joga je prax, ktorá navádza k mäkkosti, k povoleniu, prípadne k vzdaniu sa činnosti. Aktivitu vymieňa za pozorovanie súčasného momentu a uvedomenie si.

Yin joga integruje 5 čínskych elementov do svojej praxe a obohacuje tak svoju formu ako liečebnú metódu, pretože každý z nás je stelesnením elementov: ZEM, OHEŇ, VODA, KOV a DREVO. 

Za istých okolností ako zmena ročného obdobia, prípadne telesná či duševná nerovnováha (ústiaca až do choroby), môžeme využiť tradíciu jogových asán a vedomosť o dráhach meridiánov z TCM (tradičnej čínskej medicíny) a za pomoci nich jemne podporiť, stimulovať konkrétny element v našom tele.

Pokračovať v čítaní: Element drevo a yin joga

Unavený február

Ak ste za posledné týždne pocítili väčšiu únavu ako inokedy, nie ste sami. Je to mesiacom február, ktorý je ponurejší, premenlivejší. Pomaly začíname mať  pocit, že zima nie a nie skončiť. Je to stále však jej čas a my môžeme urobiť aspoň to, že skúsime zvýšiť hladinu energie lepšou starostlivosťou o seba a tiež vnútornou prácou na sebe. Zamyslíme sa nad tým, či existuje niekde rezerva :-).

Pokračovať v čítaní: Unavený február

Ako sa spirituálne naladiť na nový rok

Rok 2018 je v plnom prúde. Jeden rok (hlavne, keď ho vnímame dospelými očami) môže ľahko skĺznuť do ďalšieho. Vraciame sa k plným kalendárom a zaneprázdneným rozvrhom. Zhon je novodobou epidémiou, a práve spomalenie by malo byť akousi mantrou dneška.

Niekedy sa v živote odohrá viac udalostí, keď si uvedomíme, že sa nedá žiť ani v minulosti, ani v budúcnosti, lebo zakaždým prídeme o prítomnosť. Pokračovať v čítaní: Ako sa spirituálne naladiť na nový rok

Ovocný šalát s medovo limetkovou zálievkou

Mám rada ovocie – prevažne v lete. Najradšej mám tie druhy, ktoré sú pestované u nás alebo u južných susedov. Sezónne, lokálne, dostupné na mestských trhoch.

Trhovisko je dobré miesto, kde začať deň, napríklad zavčas v sobotu a je jedno, či sme práve v Bratislave alebo v B. Bystrici.

DomesticTourists

Pokračovať v čítaní: Ovocný šalát s medovo limetkovou zálievkou

JOGA vs. PILATES

Raz pred začiatkom hodiny, keď sa ľudia stretávajú v sále a rozkladajú podložky, som si vypočula rozhovor dvoch dievčat. Uvažovali nad podobnosťou jogy a pilatesu. Katarínka a Maťka, ďakujem za otvorenie tejto témy. Ponúkli ste nápad na článok, analýzu alebo skôr akýsi sumár informácií.

V prvom rade, úplne na úvod tvrdím, že každý pohyb, ktorý robíme s radosťou a uvedomelo, je telu prospešný. Vynímam z rámca ultra adrenalínové športy, nakoľko to je debata sama o sebe otázna, ale koľko ľudí, toľko chutí. Na základe vlastnej praxe, štúdia, školení, dostupných informácií, a tiež na báze toho, čo sa dá odpozorovať a vyvodiť, ponúkam niekoľko riadkov k téme.

Pokračovať v čítaní: JOGA vs. PILATES