Jesenný DETOX pľúca a hrubé črevo

Jeseň je obdobím, kedy si treba zorganizovať spôsob života po trochu porozhadzovanom štýle v období leta.

Obdobie jesene je v súlade s cyklami prírody ideálnym obdobím na detoxikáciu organizmu. Práve v tomto období je naše telo prirodzene nastavené na uvoľňovanie všetkého, čo už viac nepotrebujeme, čo nám už viac neslúži. Ak sa potrebujeme zbaviť nadbytočných kilogramov alebo emočnej, mentálnej či psychickej záťaže, toto obdobie je na to najvhodnejšie.

Element KOV a jeseň

Element KOV vládne od 15. 9. – 14. 11. V súvislosti s rytmom ročných období táto fáza zastupuje jeseň. Vtedy sa pomaly sťahujú energie rastlín dovnútra, lístie padá a aj zvieratá hľadajú útočisko, kam sa uložia na zimný spánok. V ľudskom životnom cykle to zodpovedá starnutiu.

Jesenný DETOX: pľúca a hrubé črevo
Jeseň

Charakteristickou emóciou je smútok. V Číne priraďujú tejto fáze bielu farbu, pretože na rozdiel od nás, pokladajú bielu farbu za farbu smútku. Psychickým faktorom tohoto emočného okruhu je smútok. Vyrovnávame sa so stratou a úplne sa stiahneme do seba.

Pokračovať v čítaní: Jesenný DETOX pľúca a hrubé črevo

Hormonálna joga? Blahodárne účinky na telo ženy

Stretli ste sa s pojmom „hormonálna joga“ a intuícia vám navráva, že by mohlo ísť o niečo, čo vám pomôže s vašimi hormónmi? Máte množstvo hormonálnych dôvodov, pre ktoré by ste sa rady zúčastnili takéhoto druhu jogy, ale neviete, čo čakať od seminára, lektorky alebo či ste vhodnou adeptkou?

Monika Konečná je certifikovaná lektorka jogy II. stupňa, lektorka powerjogy, detskej jogy, tvárovej jogy a hormonálnej jogovej terapie (HJT) pre ženy podľa brazílskej autorky Dinah Rodriguéz. Počas svojich kurzov pomáha ženám objavovať v sebe spiacu energiu.

Čo je hormonálna joga?

Hormonálna joga alebo Hormonálna jogová terapia (HJT) je zostava cvikov v presne vymedzenom poradí, ktorá pôsobí na celé ženské telo a jeho hormonálnu sústavu.

Pokračovať v čítaní: Hormonálna joga? Blahodárne účinky na telo ženy

Joga s krivkami

Nie si super chudá či chudý? Žiaden problém! Ľudia všetkých tvarov a veľkostí môžu a dokážu využívať výhody jogy. Obmedzenie nie je v tele iba v mysli.

Vyslovením slova „joga“, nemyslíme nepredstaviteľné a náročné polohy tela. Joga znamená byť v dokonalom vyladení. Telo, myseľ, energia a existencia sú v absolútnej harmónii.

Pokračovať v čítaní: Joga s krivkami

Vráťte sa s ľahkosťou po lete na jogamatku

Ak ste mali počas leta, či od poslednej lekcie jogy dlhšiu prestávku, neodkladajte svoj návrat k cvičeniu z obavy pre sebou samým.

Vráťte sa s ľahkosťou po lete na jogamatku

Pár tipov ako si uľahčiť návrat k cvičeniu

Akceptujte skutočnosť

Nebojte sa reality. Ak ste dlhší čas necvičili ani doma, ani na dovolenke, po pauze nebude vaša jogová prax úplne rovnaká. Je to samozrejmé a tiež OK. Dôležité je sa s tým zmieriť a pokračovať ďalej tam, kde sa momentálne nachádzate.

Pár tipov od Danky.

Pokračovať v čítaní: Vráťte sa s ľahkosťou po lete na jogamatku

Veda JOGY

Veda jogy bola vždy venovaná fyzickému, mentálnemu a duchovnému zdraviu ľudstva. Od nástupu technologického veku, sa mnohí veľkí myslitelia začali domnievať, že ľudstvo vstupuje do ďalšej dimenzie chorôb, ktoré neprináležia ani tak fyzickému telu ako mentálnej a psychickej úrovni. Posledných dvesto rokov sa kladie podstatný dôraz na vonkajšie aspekty života. V dôsledku toho, stratila väčšina ľudí schopnosť porozumieť, analyzovať alebo premýšľať o sebe, o svojej mysli a svojich vnútorných pochodoch. Zameranie pozornosti sa stalo materialistické. Štruktúra spoločnosti, kolobeh každodenného života, nás prinútili rozmýšľať viac o tom, čo sa deje vonku a nie o tom, čo sa deje v nás. Časom sme začali zanedbávať základné pravidlá a znaky fyzického a duševného zdravia.

Za posledných stopäťdesiat rokov začal byť človek viac chorý a nestabilný, až sa musel akosi otriasť, uvedomiť, prísť k svojim zmyslom skôr, ako by bolo naozaj neskoro. Posledných päťdesiat rokov nastala zmena. Ľudia sa stali viac vnímavý k svojim potrebám. Prišli na to, čo sa s nimi deje a prečo. Začali hľadať vedu, ktorá môže priniesť zdravie, pokoj a vnútornú harmóniu vo všetkých fázach ľudskej existencie.

Pokračovať v čítaní: Veda JOGY

Letná joga v Mestskom parku

TVOJA JOGA v tvojom meste

Srdečne pozývame za jogou do Mestského parku (Tajovského ul.). Každú stredu od 26. júna do 29. auguste 2019 o 18.00 hod. ponúkame za priaznivého počasia cvičenie jogy. Zoberte si podložku a pridajte sa! Bez ohľadu na vek a ohybnosť. Každý je vítaný. Zahoďte predsudky a začnite. Zasadnite do mäkkej trávy a nechajte sa v centre mesta previesť lekciou jogy. Za šumenia stromov, za spevu vtáctva, upokojíte a osviežite svoju myseľ. Telu poskytnete možnosť obnovy a omladenia.

Pokračovať v čítaní: Letná joga v Mestskom parku

ZVUKOTERAPIA: Meditácia s tibetskými misami                   

Čo je zvukoterapia? Zvukoterapia využíva aspekty hudby na zlepšenie fyzického a emocionálneho zdravia. Má niekoľko foriem a môže zahrňovať: počúvanie hudby, spev spolu s hudbou, intuitívny pohyb v rytme hudby, zvukovú meditáciu alebo samotnú hru na nástrojoch. Existujú rôzne typy zvukovej terapie, vrátane vibračnej rezonančnej zvukovej terapie, ktorá využíva špeciálne zvuky a vytvára harmonizačné vibrácie.

Tibetské misy

Tibetské misy vydávajú neopakovateľný spievajúci zvuk. Ich prirodzené vibrácie sú plné, hlboké, silné a majú na nás nezvyčajný vplyv. Môžeme ich použiť na dokonalú relaxáciu,  pri meditáciách, na redukciu stresu, pri harmonizovaní ľavej a pravej mozgovej hemisféry – alebo inak mužskej a ženskej zložky v nás, na liečivé účely, harmonizovanie aury, vyrovnávanie čakier či meridiánov ako i na povznesenie ducha a pri hlbšej ceste duchovného rozvoja.

Pokračovať v čítaní: ZVUKOTERAPIA: Meditácia s tibetskými misami                   

Všetci potrebujeme trochu viac jemnej jinovej jogy

Pri relaxačnej jin joge vytvárame v tele priestor a myseľ odpočíva. Všetci potrebujeme trochu viac jemnej jinovej jogy. Čas, ktorý strávime vedome v odpočinku má nemerateľné a trvalé účinky. Jin je mäkká, tichá a stála. Je to reflexná prax, ktorá ďaleko presahuje svalovú hmotu, fascie, spojivové tkanivo a kosti. Hoci jej fyzické účinky sú blahodárne, náš skutočný záujem spočíva v psychickej a emocionálnej zložke.

Pokračovať v čítaní: Všetci potrebujeme trochu viac jemnej jinovej jogy

Trávenie a imunitný systém cez optiku Ajurvédy

Imunitný systém je komplex mechanizmov a reakcií vo vnútri organizmu, ktoré ho ochraňujú proti chorobám a zápalom, spôsobených baktériami, vírusmi, jednobunkovcami, hubami či tumorovými bunkami.

Ak imunita zlyháva  alebo je oslabená, sme náchylnejší na rôzne ochorenia. Pokiaľ je nejakým problémom narušený imunitný systém, je svojím spôsobom narušený celý organizmus. Na posilnení imunity je možné pracovať postupne, celkovou zmenou stravy, návykov ale i životných postojov, pretože naše telo v tomto princípe funguje súvzťažne.

Pokračovať v čítaní: Trávenie a imunitný systém cez optiku Ajurvédy