Prečo cvičím jogu

Prečo cvičím jogu? Prečo cvičím jogu ja, prečo cvičíte jogu vy. Čo prináša do našich životov, ako nás ovplyvňuje…

Moja joga

Prečo cvičím jogu? Hlavne pre radosť, zdravie, pocit spokojnosti a komplexnosti. Zo začiatku ma viac motivovala túžba seba zdokonalenia, dnes vediem svoju prax v prvom rade tak, aby som nadobudla vnútornú spokojnosť, a to: životnou filozofiou, cvičením, meditáciou. Vnútorná spokojnosť neznamená dokonalosť a dosiahnutie vytýčeného cieľa. Chiméra, že sila a flexibilita je zrkadlom tej pravej a dokonalej jogy sa už dávno v mojej predstave rozplynula.

Riadim sa intuíciou. Keď v mojom tele lomcuje prebytok energie a adrenalínu, moja joga je beh v prírode. Ak sa chcem príjemne zabaviť a zároveň kreatívne uspokojiť, cvičím Power Jogu a keď mám za sebou náročne obdobie, či menej spánku, prax Jin Jogy je to, čo zaberie.

Moja joga
Moja joga

Už dávno viem, že komplexnosť jogy nie je len o cvičení. Pranajáma alebo aspoň niekoľko minútové vedomé, pokojné a plnohodnotné dýchanie privedie pozornosť, ukľudní myseľ, zahasí horiace emócie. Meditácia odpovie (aj keď nie hneď) na otázky kto som, čo som, kým sa chcem stať. Časom zaručí nadhľad, pozornosť a zlepší vnímanie.

Som zvedavá, trochu nedočkavá a teším sa, čo sa ešte naučím. Moja cesta je pretkávaná veľmi zaujímavými a múdrymi učiteľmi, inšpiratívnymi študentami, občas rutinou a seba zapretím,  inokedy disciplínou a odhodlaním.

TVOJA JOGA

TVOJA JOGA je v podstate Vaša joga. Vaša cesta, ktorú si vyberiete. Každý si môže nájsť svoj vlastný spôsob jej vnímania a prijatia. Na jogu sa netreba pozerať s predsudkami. Joga učí o vnútornej pohode a vyrovnanosti cestou cvičenia, dýchania a relaxácie. Joga je pre všetkých. Nie je nedosiahnuteľnou métou na piedestáli. Preto ani my neučíme, „ako si dať nohu za hlavu“. Vedieme k učeniu ako mať rád a starať sa o telo,  s ktorým sme sa narodili.

cropped-cropped-tvoja_joga_profile.png

Joga, to nemusia byť iba asány, je to spôsob života, kde v prvom rade ide o etickosť a morálku; lásku k sebe i ostatným; neubližovanie ani skutkom, ani slovom, ani myšlienkou; dávanie, nielen branie. Nie ľútosť, ale súcit sprevádzaný ochotou pomôcť. Učenie, múdrosť, napredovanie, nadhľad, pozornosť, bdelosť, žitie nielen prežívanie, hľadanie pravdy a rešpekt voči veciam, ktoré nás prevyšujú. Rešpekt k prírode, vesmírnym silám a všetkému živému i neživému.

Vaša joga

Postupne a anonymne prepisujem vaše postrehy, ktoré ste mi napísali. Niektorých osobne poznám, iných nie, ale všetky príspevky sú úprimným a príjemným čítaním. Pri niektorých slovách by som najradšej zverejnila vaše meno a aj fotku či pridala životný osud, lebo by ste boli mnohým ostatným veľkou inšpiráciou. Posielali ste svoje myšlienky vo forme komentárov a správ. Mnohí tu nájdete svoje slová, mnohé slová sa s istou pravidelnosťou opakujú. Ďakujem za vaše príspevky:

Prečo cvičím jogu? Čo pre Vás znamená? Vaše názory

Chvíľa pre seba, pokoj, harmónia, relax

 • Prvou vecou prečo cvičím jogu je ten, že si chcem nájsť chvíľku len a len pre seba a ponoriť sa do svojej mysle a príjemne zrelaxovať. Druhou vecou je, že dbám o svoje zdravie a pri joge sa učím ako správne dýchať a ako držať telo. Tou treťou vecou je, že pri cvičení sa nám uvoľňuje hormón šťastia a YOGA ma robí šťastnou.
 • Jogu cvičím (keď môžem), lebo je to veľká makačka, zabalená do príjemného pohybu a relaxácie na konci. A tá je nenahraditeľná.
 • Lebo prostredníctvom jogy som objavila to, čo v mojom živote chýbalo…chvíľku pre seba, blahodárnu pre telo aj myseľ, ktorá mi dala a dáva pocit šťastia a zmysluplnosti. Ďakujem za tie chvíle aj kolektívu, pretože bez Vás by to nebolo také fajn.
 • Jogu cvičím, lebo som konečne našla spôsob cvičenia a súčasne relaxácie mysle, ktorý mi maximálne vyhovuje. Je to také stíšenie vo svojom vnútri a premazanie všetkých možných kĺbikov na tele. Namaste!
 • Formuje telo a ducha. Je to čas, kedy môžem byť sama so sebou, vo svojom strede.
 • Jogu cvičím lebo okrem perfektného precvičenia tela ma aj uzemňuje a prináša pokoj mojej mysle.
Odbúranie stresu

Zdravie tela i duše

 • Mám epilepsiu a športovať som nikdy nechcela, lebo som sa bála, že niekde pri záchvate spadnem a ublížim si. Joga je teraz pre mňa všetkým. Veľmi ma upokojuje. Viac si verím, mám menej strach. Dostala som na lekciách veľa informácii, čo môžem a čo nie, hlavne pri dýchaní. Teraz si viem cvičiť aj sama doma alebo na dovolenke.
 • Jogu cvičím, pretože mi pomáha zvládať moje úzkosti, paniku, drží moje ego na krátko, robí ma šťastným a navyše je to úžasný doplnok k iným športom, ktoré praktizujem:)
 • Jogu cvičím, lebo ma baví, pre zdravie (od kedy cvičím, nebolel ma chrbát), pre chvíľku pre seba a predovšetkým pre radosť.
 • Joga mi pomáha vytvoriť správnu harmóniu medzi telom a dušou. A tým nájsť vnútorný kľud.

Aj pre šport

 • Cvičím, aby som nebol tak poskracovaný. Po polroku som sa naučil trochu viac relaxovať.
 • Ako športovec sa bojím zranenia, ktoré ma odstaví v kariére. Jogu cvičím nie dlho, ale to čo som sa zatiaľ naučil mi pomáha a kompenzuje dvojfázové tréningy. Nie vždy sa mi chce ísť, ale relaxácia je asi potom to najlepšie. Vždy zaspím, už viem, že to by som nemal.
Prečo cvičím jogu
Joga v parku. Foto: Vojtech Lošonci

Iný pohľad

 • Som lekárka a ľudia si myslia, že lekár vždy vie, čo je zdravé a dobré, ale mne až teraz pomaly otvára joga oči a zrazu sa vnímam úplne inak. Tiež si tu po celom dni a niekedy aj po službe dobre oddýchnem.

Šťastie

 • Lebo ma to baví a robí šťastnou… Nič viac nič menej.
 • Pretože harmonizuje ducha, tlmí ego, posilňuje telo vyživuje dušu. Každá hodina je iná, je nenahraditeľná a nenapodobiteľná. Baví ma a zrovnáva. Balansuje. Cvičíme v peknom prostredí, leto v parku je krásne čvirikavé a top zážitok je BB EUROPA
 • Lebo je to úžasná energia pre Telo a Dušu. ĎAKUJEM…
 • Joga je to čo ma napĺňa, dáva zmysel, úžasná psychohygiena. Každá hodina ma posúva…..

  Joga ma posúva, s jogou napredujem
  Joga ma posúva, s jogou napredujem

Komplexné cvičenie

 • Môžem povedať, že od môjho prvého kontaktu s jogou som si ju zamilovala. Zahŕňa všetko, čo potrebujem, posilňovanie, dynamiku a vždy dáke prekvapenie.

 

Na záver

Bez taxatívneho sumáru zdravotných benefitov jogy.  Iba vaše čisté myšlienky, názory a emócie. Kto cvičí jogu vie, čo prináša nášmu fyzickému telu a zdraviu. Vlastná skúsenosť je najlepším agitátorom.

Monika S.

A aj keď sa vám niekedy nechce ísť a vy sa predsa donútite… myslím si, že Vás buď na svoju stranu dostane silná energia v skupine alebo ten skvelý pocit, že ste sa prekonali a išli za hranicu komfortnej zóny. Za hranicu komfortu, keď unavené telo chcelo uprednostniť spánok, keď tekavá myseľ chcela ísť do kina, keď slniečko svietilo a chute lákali vybehnúť na zmrzlinu do mesta :-). V konečnom dôsledku, je to len 60- 75 minút z vášho dňa, ale ten dokonalý pocit pretrvá na ďalších 48 hodín.

Tak že tu ukončujem editáciu textu, balím si podložku a idem aj ja, tentokrát ako študent na nedeľnú vedenú lekciu jogy ku kamoške, nech si oddýchnem :-)

Namasté.

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA nielen YOGA