DHARMA A ZMYSEL ŽIVOTA

Občas nastane v živote situácia, niekedy možno aj nie celkom príjemná, a vy si poviete:„Asi to tak má byť.“ Skutočnosť, že vo vesmíre nie je žiadna nehoda, že všetko je také, ako má byť, je ústredným motívom východného svetonázoru. Aj fakt, že píšem tieto riadky a vy ich čítate, nie je náhoda. Každý z nás sme na svojej ceste a spoločne sa točíme vo veľkej súhre vesmírnych udalostí.

Pokračovať v čítaní: DHARMA A ZMYSEL ŽIVOTA

Ovocný šalát s medovo limetkovou zálievkou

Mám rada ovocie – prevažne v lete. Najradšej mám tie druhy, ktoré sú pestované u nás alebo u južných susedov. Sezónne, lokálne, dostupné na mestských trhoch.

Trhovisko je dobré miesto, kde začať deň, napríklad zavčas v sobotu a je jedno, či sme práve v Bratislave alebo v B. Bystrici.

DomesticTourists

Pokračovať v čítaní: Ovocný šalát s medovo limetkovou zálievkou

Levanduľa pre našu pokožku

Terapeutické esenciálne oleje

Od kedy som začala hlbšie pátrať po účinkoch terapeutických esenciálnych olejov, zistila som, že sa bez nich už nezaobídem. Od použitia v kuchyni, v kúpeľni, v domácej lekárničke. Nájdete aj iné možnosti ich uplatnenia. Dezinfekcia, upratovanie, relax. Áno, použitie v kuchyni a lekárničke, pretože ide výnimočne o 100 % terapeutické esenciálne oleje, ktoré sú vyrábané iba z prírodných, bio pestovaných produktov, a to v krajine ich pôvodu. Bez prímesí chemických látok, telu inak škodlivých. Terapeutických preto, lebo sila rastlinky či plodu, z ktorého bol olej extrahovaný, prechádza vďaka účinným molekulám na miesta, ktoré potrebujeme ošetriť. A to aj vniknutím do hlbších štruktúr nášho tela, ale aj ovplyvnením nášho naladenia a emocionálnej úrovni.

Aromaterapia a joga sú nástrojmi ajurvédy. Keď sa ich naučíte používať pravidelne, budete sa cítiť vyrovnanejšie a zaiste aj lepšie.

Pokračovať v čítaní: Levanduľa pre našu pokožku

Joga, jeseň, ajurvéda

Jeseň

Dni sa skracujú, vietor je silnejší, odnáša farebné lístie zo stromov v parku, kde sme sa celé leto tak radi stretávali. Obloha je zachmúrenejšia, dni sychravejšie. Všetko volá po šálke čaju a teplej deke. Jeseň je nepredvídateľná. Dúfame v dozvuky babieho leta… Som augustové dieťa, letné slnečné znamenie, ale aj tak mám jeseň rada. Pripomína mi, že je potrebné častejšie rekapitulovať, trochu spomaliť, viac sa o seba starať, hýčkať sa.

Pokračovať v čítaní: Joga, jeseň, ajurvéda

Stres, úzkosť a joga ako pomoc

My ľudia sme dokonalí experti na to, ako si denne vytvárame stresové situácie. Vonkajšiemu stresu sa nedá úplne uniknúť. Viacerí majú v práci veľkú zodpovednosť za svoje rozhodnutie, ale aj za konanie ostatných. Dnes sa očakáva výkon, pracovné nasadenie, výsledky. Žijeme v ustavičnom vypätí. Objektívny stres, spojeným s našou existenciou v práci, v rodine, v spoločnosti je ťažšie odbúrateľný. Vnútorný stres si často živíme iba vo vlastnej mysli. Je subjektívny a mali by sme sa ho naučiť eliminovať.

Pokračovať v čítaní: Stres, úzkosť a joga ako pomoc

Moja cesta k joge

O mojej ceste k joge hovorím s úsmevom. Hoci som sa s jogou prvýkrát stretla keď som mala o „väčšiu “ polovicu rokov menej ako dnes, ustavične mám pocit, že som na jej začiatku.

joga 4K narodeninám som od rodičov dostala krásnu knihu. Raquel – Program celkovej krásy a telesnej zdatnosti Raquel Welch. Stále má čestné miesto v našej knižnici. Netušila som, že sa jedná o jogu. Lepšie povedané o jogu, založenú na Bikram zostave. Skúšala do nekonečna pozície a cviky na improvizovanej uterákovej podložke. Trvalo mi dlho, kým som donútila telo k spolupráci. Roky ubiehali, prišla láska, vysoká škola, cestovanie, veľa záujmov, športov, prvé zamestnanie.

Potreba nájsť sa

Predsa som sa odstupom (pomerne dlhého) času k joge vrátila. Veľké pracovné nasadenie, časté cestovanie, ponocovanie, únava. Intuitívne ma k nej viedol tichý výkrik o pomoc. Snaha vymaniť sa z kolobehu a stereotypu, potreba upokojiť sa a  uzemniť sa. Kto som? Kým som? Zmieriť sa sama so sebou a okolím. Túžba po istom nadhľade a názorovej nezávislosti.

Cvičenie asán som doplnila o relaxáciu, prvé pokusy meditovať. Tie prvé boli podľa knižky, až neskôr som mala veľké šťastie na dobrú učiteľku :-). Trvalá snaha o celkovú harmóniu, ktorá by nebola na báze citátov z kníh, ale niečo, čo by som naozaj cítila vo vnútri a dokázala to dlhodobo nasledovať.

Ja ako inštruktor a lektor

V istom bode svojej praxe som dospela som do fázy, keď som chcela ukázať známym i neznámym, ako aj im môže joga pomôcť zdravotne a emocionálne. Aktvoja jogao ich môže obohatiť. Aj preto dnes pôsobím ako lektorka. Hoci mám cez deň iné povolanie ktoré ma baví, teším sa na poobedia s klientmi – dnes už mojimi dobrými priateľmi. Primárne sa zameriavam na štýl power joga, aj keď v rámci osobitých programov s vybranými skupinami (športovci, seniori, rehabilitácie) aplikujem aj prvky cvičenia hatha joga, medical joga a jemná jin joga. Môjmu srdcu najbližšia je predsa len tá vinyasa. Či už v dynamickom prevedení alebo ako slow motion hatha vinyasa.

Ahimsa

Cvičím jogu so zámerom pomôcť, nie škodiť môjmu telu. Ten istý úmysel mám, keď vediem hodiny pre ostatných. Sama som neustálou študentkou a rada sa joga 3učím. Nové smery, nové obzory a možnosti, kam sa môžeme dostať pri práci s vlastným telom a mysľou. Stále ma fascinuje prepájanie jogy a západnej medicíny. Najmä pri aplikovaní jogy ako terapeutického prístupu k fyzickým a psychickým problémom (úzkosť, nespavosť, apatia, syndróm vyhorenia, stres, OCD). S radosťou sledujem klientov, ako im cvičenie pomáha. Skutočne,  pri pravidelnej spolupráci  pri ich pravidelnej praxi doma sú výsledky veľmi rýchlo viditeľné. Je úžasné, ako ľudia sami v sebe pocítia tú pozitívnu zmenu.

Cvičenie jogy kultivuje telo a cibrí myseľ. Joga vnáša väčší pokoj a uvoľnenie do života. Všetko, čo musíte urobiť je počúvať, pozorovať, občas sa pohybovať :-) a vždy dýchať.

Namasté!

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA nielen YOGA