Jeseň je obdobím, kedy si treba zorganizovať spôsob života po trochu porozhadzovanom štýle v období leta.

Obdobie jesene je v súlade s cyklami prírody ideálnym obdobím na detoxikáciu organizmu. Práve v tomto období je naše telo prirodzene nastavené na uvoľňovanie všetkého, čo už viac nepotrebujeme, čo nám už viac neslúži. Ak sa potrebujeme zbaviť nadbytočných kilogramov alebo emočnej, mentálnej či psychickej záťaže, toto obdobie je na to najvhodnejšie.

Element KOV a jeseň

Element KOV vládne od 15. 9. – 14. 11. V súvislosti s rytmom ročných období táto fáza zastupuje jeseň. Vtedy sa pomaly sťahujú energie rastlín dovnútra, lístie padá a aj zvieratá hľadajú útočisko, kam sa uložia na zimný spánok. V ľudskom životnom cykle to zodpovedá starnutiu.

Jesenný DETOX: pľúca a hrubé črevo

Jeseň

Charakteristickou emóciou je smútok. V Číne priraďujú tejto fáze bielu farbu, pretože na rozdiel od nás, pokladajú bielu farbu za farbu smútku. Psychickým faktorom tohoto emočného okruhu je smútok. Vyrovnávame sa so stratou a úplne sa stiahneme do seba.

Element KOV a zdravie

Zstupujúcim elementom jesene je kov a z orgánov sú to: orgán jin – pľúca a orgán jang – hrubé črevo. Pľúca hospodária s vodou. Hrubé črevo vstrebáva stopové prvky, ktoré napájú energetický systém. Zdravý kov zaručuje vnútornú čistotu a dobrú obranyschopnosť organizmu. Poruchy sa na fyzickej úrovni prejavujú najmä dýchacími ťažkosťami, chorobami z prechladnutia, kožnými problémami, hnačkou alebo zápchou.

Element kovu sa v tele prejavuje skrz pľúca a hrubé črevo, ktorých úlohou je výmena energie s okolitým svetom a vytváranie rovnováhy medzi prijímaním a dávaním. Základom tohto princípu dávania a prijímania, rozťahovanie a sťahovanie, je rytmus celého vesmíru, ktorý sa odráža v nadychovaní a vydychovaní pľúc. Dýchaním sa cez pľúca spájame s celým vesmírom, hrubé črevo naopak uzatvára proces trávenia a asimilácie potravy a pomáha nám doviesť do konca to, čo sme začali, a zbavovať sa nepotrebného ako fyzickej tak aj na duchovnej úrovni. To je veľmi dôležité, pretože miesto pre čokoľvek nové vznikne len vtedy, keď najprv vyriešime a ukončíme staré záležitosti. Symbolicky ide o to, ako dokážeme veci uzatvárať, vytvárať si od nich odstup, ako sa od nich dokážeme oddeliť a rozlúčiť sa s nimi.

Yin orgán: pľúca,
Yang orgán: hrubé črevo
zmyslový orgán: nos / čuch
tkanivo: koža a vlasy
emócie: melanchólia
zvuk hlasu: plač
ročné obdobie: jeseň
farba: biela
chuť: štiplavá

Element KOV: harmónia a stagnácia

Ak máme energiu v orgánoch pľúca a hrubé črevo vyváženú, máme schopnosť jasne sa vyjadrovať. Sme tiež pružní, zdravo pracovití a citovo stabilní. Stagnácia v týchto orgánoch môže prispievať k smútku, chronickému sťažovaniu si, emotívnej krehkosti a v extrémnom prípade môže prerásť až do depresie.

Ľudia s oslabeným elementom kov majú zvyčajne problémy s pokožkou, či vo forme akné, ekzému alebo až psoriázy. Bývajú zahlienení, mávajú sennú nádchu, prípadne trpia astmou. Hlavným problémom však býva ich trávenie. Menovateľa majú ale všetci rovnakého – zanesené hrubé črevo.

Jesenný DETOX pľúca a hrubé črevo

Na októbrovom workshope sa zameriame na jogové pozície, ktoré výrazným spôsobom zlepšujú prúdenie životnej energie v meridiánoch orgánov, ktoré sú najviac aktívne v jeseni. Orgány, ktoré potrebujú najviac vyživiť a podporiť. Tieto orgány zodpovedajú v tele nielen za trávenie a rozklad potravy, majú aj vplyv na kvalitu dýchania, čistotu našej pokožky a priamo ovplyvňujú náš imunitný systém.

Príďte sa dozvedieť viac, príďte sa inšpirovať. Čo všetko vás čaká?

– Charakteristika elementu KOV, dráhy pľúc a hrubého čreva
– Čo spôsobuje ich oslabenie a čo ich naopak harmonizuje
– Ako sa nedostatok prejavuje v našom emocionálnom svete
– Stravovacie odporučenia pre toto ročné obdobie
– Jin joga a zostava na spriechodnenie životnej energie
– Špeciálne body, ktoré nám pomôžu prekonať prekážky
– Tipy na detoxikačné očisty tela i mysle
– Shiatsu – uvoľňujúca masáž

Pozrieme sa na body na chronické ochorenia pľúc – bronchitídy, kašeľ, dotkneme sa kožných ochorení – ekzémov aj psoriázy, spomenieme poruchy trávenia – zápchy, spazmy, črevná kolika a venovať sa budeme aj depresiám.

 Workshop v TVOJA JOGA so Silviou

 

 

 

Daniela Lászlová – TVOJA JOGA nielen YOGA

 

 

 

 

Blog

Menu
error: Content is protected !!