Joga pre flexibilitu

  1. Tvoja Joga
  2. Lekcie
  3. Joga pre flexibilitu
 

S jogou môžete začať kedykoľvek a z akýchkoľvek dôvodov. Ak sa ľudí spýtate prečo cvičia, väčšina povie, aby zostali zdraví alebo preto, že sa po joge cítia naozaj dobre. Flexibilitu nebude veľa ľudí považovať za cieľ, ale je to kľúčová časť v skladačke, ako udržať vaše zdravie a predchádzať zraneniam nezávisle od veku.

Joga pre flexibilitu

Natiahnutia, ktoré v jóge opakujeme, sú skvelým spôsobom, ako zlepšiť svoju pružnosť. Je veľmi bežnou ale nesprávnou predstavou, že ak chcete cvičiť jógu, musíte byť už flexibilní. V skutočnosti platí pravý opak: pravidelné cvičenie jógy je istý spôsob, ako sa stať pružnejším.

Prečo je flexibilita dôležitá?

Lepšia flexibilita znamená lepší rozsah pohybu, ktorý zabraňuje zraneniam a umožňuje nám dosiahnuť čo najlepšie výsledky pri cvičení. Flexibilita nám umožňuje ťažiť zo zvyšku našej fyzickej sily. 

Joga pre flexibilitu vám pomôže predĺžiť a natiahnuť svaly bezpečným a efektívnym spôsobom. Okrem toho spoznáte svoje telo, akceptujete jeho hranice, ktoré nás okrem iného naučia citlivejšie svoje telo počúva, pracovať s ním a pochopiť, kedy sa je potrebné zastaviť a prijať veci také, ako sú. Môže nás to posunúť v praxi, rozvíjať ásanu iným spôsobom tak, aby bola pre nás prijateľná alebo ju z praxe úplne vynechať a nájsť inú, ktorá nášmu telu viac vyhovuje. Predsa len joga nekončí dosiahnutím limitu v ásane, tam práve len začína…

Joga pre flexibilitu

Cvičenia na hodine môžu byť zamerané na rôzne hlavné svalové skupiny, v ktorých väčšina ľudí nemá flexibilitu: hamstringy, boky a plecia. Tieto tri oblasti majú tendenciu sa ešte viac skrátiť sedením alebo dokonca od iných druhov aktivít, ako je beh, bicyklovanie, či turistika. Takisto flexibilita chodidla, chrbta, lýtkových svalov nesmie byť zanedbávaná.

Aj keď nie je cieľom na lekcii urobiť šnúru, môžeme vám ukázať cestu ako sa tam dostať. Cieľom je udržať v prvom rade zdravú pružnosť, ktorá prispeje ku komfortnému životu alebo vás posunie vo vašej jógovej praxi. Lekcia je totiž iba priestor, kde si vy volíte cieľ.  Flexibilita sa buduje postupne, preto neočakávajte zmeny za jednu noc.

Odporúčanie
Joga pre flexibilitu je určená najmä pre tých, ktorí pociťujú menšiu pružnosť v svojom tele. Odporúčame ju športovcom ale i ľuďom so stereotypne sa opakujúcou sa prácou a so sedavým zamestnaním
Náročnosť lekcie
Stredná
Trvanie lekcie
60 min.
Menu
error: Content is protected !!