Tradičná Hatha

  1. Tvoja Joga
  2. Lekcie
  3. Tradičná Hatha
 

Hatha Yoga je systém jogy ktorého hlavnou súčasťou sú ásany (pozície tela), pránájáma (ovládanie dychu) a meditácia (upokojenie mysle). Tento systém jogy je symbolom pevnej vôle a sebadisciplíny. Dobre zvládnutá asána je oveľa viac než len estetický zážitok. Je to taktiež pochopenie a zvládnutie určitých procesov v našom tele, či už na fyzickej alebo spirituálnej úrovni. Cvičením asán si zlepšujeme dýchanie, spevňujeme svaly, stimulujeme nervovú sústavu a vnútorné orgány.

Cieľom Hatha Yogy je očista tela a ducha podľa tých istých princípov, ktoré opisuje Pataňdžali vo svojich Jóga sútrách. Hatha joga je často spájaná s východnou filozofiou jogy, ktorej podstatou je obnovenie spojenia individuálneho Ja (átman) s univerzálnym bytím (paramátman), ktoré vedie k osvieteniu (mókša). Hlavným dôvodom k praktizovanie Hatha jogy na Západe je zlepšenie mentálneho a fyzického zdravia. Hatha Yoga je ideálnym cvičením pre všetkých, ktorí chcú dosiahnuť dobrý zdravotný stav a kondíciu. Cvičením ovplyvňujeme tiež činnosť autonómneho vegetatívneho systému, ovládame riadenie emócií, ktoré sú spojené so žľazami s vnútornou sekréciou. Vďaka cvičeniu a dýchaniu sa učíme rozumieť svojmu telu a okoliu.

* Sanskrtské slovo hatha je zložené zo sanskrtských slovných koreňov ha a tha ktorých viacnásobné význame zodpovedajú najviac významy nútiť a stiahnuť sa. Hatha znamená – nútiť (duch) stiahnuť sa (od vonkajších vnemov). Časť “ha” potom prezentuje mužský element, energia slnka, Šiva, PURUS (vedomie), zápal, sila, pravý energetický kanálik prány Pingala, deň, extrovertný sila, yang, zatiaľ čo “tha” je ženský element, intelekt, Šakti, prakti ( príroda), ľavý blahoželania kanálik energie Ida, kreativita, lunárny energie, myšlienky, potenciál, chladivý efekt, noc, introvertný sila, yin. Cieľom hathajogovej prax je potom zladiť tieto dva ko-existujúce elementy do centrálneho pránického kanálika Sušumna (prána – životnej energie ), kedy nastáva harmónie tela, mysle aj duše a sádhaka (praktikant) dôjde k stavu Samadhi.

Odporúčanie
Vhodné pre všetkých, aj pre začiatočníkov. Lekcia zahrňuje prípravné pozície určená na zahriatie tela, Rišikéšsku zostavu a Pozdravy Slnka.
Náročnosť lekcie
Stredná
Trvanie lekcie
75 min.
Menu