O mojej ceste k joge hovorím s úsmevom. Hoci som sa s jogou prvýkrát stretla keď som mala o „väčšiu “ polovicu rokov menej ako dnes, ustavične mám pocit, že som na jej začiatku.

joga 4K narodeninám som od rodičov dostala krásnu knihu. Raquel – Program celkovej krásy a telesnej zdatnosti Raquel Welch. Stále má čestné miesto v našej knižnici. Netušila som, že sa jedná o jogu. Lepšie povedané o jogu, založenú na Bikram zostave. Skúšala do nekonečna pozície a cviky na improvizovanej uterákovej podložke. Trvalo mi dlho, kým som donútila telo k spolupráci. Roky ubiehali, prišla láska, vysoká škola, cestovanie, veľa záujmov, športov, prvé zamestnanie.

Potreba nájsť sa

Predsa som sa odstupom (pomerne dlhého) času k joge vrátila. Veľké pracovné nasadenie, časté cestovanie, ponocovanie, únava. Intuitívne ma k nej viedol tichý výkrik o pomoc. Snaha vymaniť sa z kolobehu a stereotypu, potreba upokojiť sa a  uzemniť sa. Kto som? Kým som? Zmieriť sa sama so sebou a okolím. Túžba po istom nadhľade a názorovej nezávislosti.

Cvičenie asán som doplnila o relaxáciu, prvé pokusy meditovať. Tie prvé boli podľa knižky, až neskôr som mala veľké šťastie na dobrú učiteľku :-). Trvalá snaha o celkovú harmóniu, ktorá by nebola na báze citátov z kníh, ale niečo, čo by som naozaj cítila vo vnútri a dokázala to dlhodobo nasledovať.

Ja ako inštruktor a lektor

V istom bode svojej praxe som dospela som do fázy, keď som chcela ukázať známym i neznámym, ako aj im môže joga pomôcť zdravotne a emocionálne. Aktvoja jogao ich môže obohatiť. Aj preto dnes pôsobím ako lektorka. Hoci mám cez deň iné povolanie ktoré ma baví, teším sa na poobedia s klientmi – dnes už mojimi dobrými priateľmi. Primárne sa zameriavam na štýl power joga, aj keď v rámci osobitých programov s vybranými skupinami (športovci, seniori, rehabilitácie) aplikujem aj prvky cvičenia hatha joga, medical joga a jemná jin joga. Môjmu srdcu najbližšia je predsa len tá vinyasa. Či už v dynamickom prevedení alebo ako slow motion hatha vinyasa.

Ahimsa

Cvičím jogu so zámerom pomôcť, nie škodiť môjmu telu. Ten istý úmysel mám, keď vediem hodiny pre ostatných. Sama som neustálou študentkou a rada sa joga 3učím. Nové smery, nové obzory a možnosti, kam sa môžeme dostať pri práci s vlastným telom a mysľou. Stále ma fascinuje prepájanie jogy a západnej medicíny. Najmä pri aplikovaní jogy ako terapeutického prístupu k fyzickým a psychickým problémom (úzkosť, nespavosť, apatia, syndróm vyhorenia, stres, OCD). S radosťou sledujem klientov, ako im cvičenie pomáha. Skutočne,  pri pravidelnej spolupráci  pri ich pravidelnej praxi doma sú výsledky veľmi rýchlo viditeľné. Je úžasné, ako ľudia sami v sebe pocítia tú pozitívnu zmenu.

Cvičenie jogy kultivuje telo a cibrí myseľ. Joga vnáša väčší pokoj a uvoľnenie do života. Všetko, čo musíte urobiť je počúvať, pozorovať, občas sa pohybovať 🙂 a vždy dýchať.

Namasté!

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA nielen YOGA

Blog

Menu
error: Content is protected !!