Power joga je kondične náročnejší štýl jogy. Okrem plynulého a takmer nepretržitého pohybu (formou vinyasa) sa do sekvencií zaraďujú jogové pozície v stoji, v sede a balančné asán. Tento štýl spája asánu (pozíciu), jogový pohyb, vlastný dych a koncentráciu pohľadu i mysle.

Moderná?

Mnohí prívrženci tradičnej jogovej školy ju nazývajú „novodobým“ štýlom, pretože kladie dôraz primárne na telesné cvičenie a menej sa zaoberá spiritualitou a duchovnom. Málokto vie, že Power joga vznikla z Ashtanga vinyasa jogy. Je však viac variabilná, kreatívna a menej zásadová v postupnosti asán.

Power Joga vs. funkčnosť pohybu

V Power joge sa posilňovaním tela vlastnou váhou buduje sila a kondícia. Telo je odolnejšie vo všetkých štruktúrach a zároveň flexibilnejšie. Výsledkom pravidelného cvičenia je odstránenie únavy, obnova energie, zlepšenie sústredenia a koncentrácie.

Power joga a harmónia

Power joga je oveľa viac ako len cvičenie. Nielen, že pomôže dosiahnuť pekné telo, zrýchli metabolizmus, detoxikuje cez pot a dych, ale tiež umožní nájsť harmóniu v rýchlom tempe života. Jej súčasťou je plnohodnotná relaxácia skrz celotelesné uvoľnenie a čiastočné odpútanie sa od vonkajších podnetov. Kto sa naučí relaxovať na joge a potom aj doma, stáva sa pokojnejší, vyrovnanejší, spokojnejší, so schopnosťou riadiť svoje emócie.

Odporúčania

Joga vyhovuje ľuďom, ktorí majú radi pohyb, chcú budovať silu, výdrž a kondíciu. Menej venuje pozornosť spirituálnej stránke ako mantra, joga mudra, om čanting. Naopak, jej silnou stránkou je získanie pevnosti a pružnosti tela a rozvoj vlastných kvalít  cez sebauvedomenie sa. Odporúča sa najmä zdravým ľuďom bez vážnejších ortopedických (problémy s kolennými, bedrovými a ramennými kĺbmi) a neurologických ťažkostí (hernia disku).

V Centre TVOJA JOGA, Banská Bystrica, cvičíme Power Jogu v pondelok a v stredu od 18.00 hod.

 

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA nielen YOGA

Blog

Menu
error: Content is protected !!