Yin joga je kľudná a meditatívna forma jogy. Vhodne dopĺňa jangové dynamické štýly praxe ako napríklad Ashtanga, Hatha vinyasa, Powerjoga a iné.

Pomalým a vedomým zaujatím asán, pre ktoré je charakteristické dlhšie zotrvanie v pozícií, prispieva k lepšiemu uvedomeniu si nášho tela a vnútorného sveta.

Yin joga zároveň stimuluje dráhy meridiánov a vyrovnáva prúdenie prány – životnej energie, čím priaznivo pôsobí na organizmus. Meridián je energetická dráha v tele. Existuje dvanásť hlavných meridiánov, ktoré rozvádzajú životnú energiu (čchi, prána) k orgánom, tkanivám a k povrchu tela. Yin joga vyrovnáva prúdenie prány – životnej energie, čím priaznivo pôsobí na organizmus.

YIN joga = spojenie jogínskej a taoistickej tradície. Je považovaná za „prax tichej sily“

Yin joga ako protiklad silovej praxe

Yin jogu začal vyučovať majster bojových umení Paulie Zink. Začal spájať a kombinovať prvky taoizmu a klasické jogové pozície s prvkami tradičnej čínskej medicíny.

Yin joga predstavuje protiklad k väčšine foriem jogy v západnom svete. Kým ostatné štýly jogy sú väčšinou jangovej povahy (využívajú hlavne prácu svalov a snažia sa o dosiahnutie určitej formy), YIN joga nás obracia dovnútra. Učí nás odovzdaniu sa, prijatiu a uvedomeniu si zaužívaných vzorcov správania.

yin-joga2

YIN Joga s Janette

Ako pôsobí YIN joga na naše telo?

 • Pôsobí na spojivové tkanivá (väzy, šľachy, fascie a kĺby), teda na tkanivá, ktoré majú zásadný vplyv na náš rozsah pohybu. Väčšina pozícii sa praktikuje v sede, alebo v polohe ležmo na podložke.
 • V pozíciách zostávame dlhšie (2-5 minút), aby bolo umožnené bezpečné a postupné pôsobenie na spojivové tkanivá, ktoré potrebujú dlhší čas, aby došlo k ich stimulácii a natiahnutiu. Zároveň cvičením stimulujeme aj meridiány a obnovujeme prúdenie životadárnej energie.
 • Yin joga prináša uvoľnenie stuhnutosti po fyzickej stránke. Tiež poskytuje priestor na emocionálnu očistu, prežitok hlbokej relaxácie a ukľudnenie našej psychiky. V pozíciách zotrvávame dlhší čas. Táto skúsenosť nám otvára priestor na uvedomenie si prítomného okamihu.
 • Praktikovanie YIN jogy nám poskytuje nové možnosti k aktívnej práci na sebe samom v kontexte seba-prijatia, pozorovania svojich emócii, odovzdania sa danej situácii (pozorujeme čo sa deje v našom tele a v našej mysli bez posudzovania).

Pozitívne účinky jin jogy

 • zlepšuje flexibilitu kĺbov a celkovú ohybnosť a pružnosť tela a chrbtice
 • podieľa sa na posilnení imunitného systému a stimuluje endokrynné žľazy
 • pomáha eliminovať stres, uvoľňuje napätie a bolesti hlavy
 • je prostriedkom k emocionálnej očiste a vytvoreniu vnútornej harmónie
 • vytvára hlbokú relaxáciu a pokojnú myseľ a dodáva životodarnú energiu
 • detoxikuje organizmus, je to forma self-masáže hlavne čo sa týka vnútorných orgánov.

Aktuálne INFO

 • Workshop YIN YOGA element VODY s Janette bude 7.3.2018 v TVOJA JOGA.
 • Pravidelné lekcie YIN YOGA s Dankou od 12.3.2018 v TVOJA JOGA.

 

Za spracovaný článok ďakujeme Jannette 🙂

Janette Hodálová – certifikovaná lektorka Yin jogy, Trenčín

—————————

Predstavujeme Janette. Priateľka a skvelá učiteľka, ktorá zvykne osviežiť našu dynamickú prax v štúdiu TVOJA JOGA svojou jemnosťou a iným prístupom k chápaniu seba samého. Máte možnosť ju spoznať na našich workshopoch, jogových pobytoch a stretnutiach.

 

Janette Hodálová

Certifikovaná učiteľka jogy RYT 500 (Registered Yogateacher). Absolvovala učiteľský kurz YIN jogy (100 hodín) u Sebastiana Pucelleho a Murielle Burellier v Prahe a následne aj 500 hodinový učiteľský tréning Hatha jogy, Vinyasa jogy, Restorative jogy v Thajsku a tiež Indii. Je tiež lektorkou Power jogy (80 hodín). Praktizuje rôzne štýly jogy – hlavne Yin, Hatha jogu. Sama organizuje niekoľkokrát do roka školenia YIN jogy, ktoré spája s jogovou masážou a partnerskou asistovanou jogou. Viedla jogový pobyt na Bali (2016), na Maledivách (2016) a v roku 2017 na Sri Lanke. Viac ako 10 rokov sa venuje masážam, predovšetkým liečebným a relaxačným a taktiež kineziológii, svalovému testovaniu.

Blog

Menu
error: Content is protected !!