Prajem vám šťastné Díválí.

Díválí znamená „festival svetiel“. Pre mnohých neznámy sviatok bez opodstatnenia, a predsa si zaslúži aspoň informačnú pozornosť kvôli metaforickému významu i z rešpektu k civilizácii, ktorá dala svetu dary jógy, ajurvédy, filozofie a rôznych ďalších vied.

Tento sviatok sa zhoduje časovo približne s našími Dušičkami. Hlavný duchovný význam oboch sviatkov je v zapálení duchovného svetla vnútri nás.

V deň sviatku sa zapaľujú sviece a lampy (Dipa) pri dverách a v oknách domov preto, aby Lakšmí ( symbolizujúca šťastie, hojnosť, bohatstvo a prosperitu) vedela, kde má svoj domov. Rovnako tak sa zapaľujú sviece v očakávaní návratu Rámy z vyhnanstva – príbeh zo slávneho starovekého indického eposu Rámájana.

Celý sviatok trvá päť dní. Prvý deň sa volá Dhanvantari, druhý deň je Čhóti dívali, tretí deň je samotné Díválí. Takisto sa mu hovorí Dipavalí, čo znamená obrad svetiel. Dipa je lampa a valí je zdobenie. Tiež sa tento deň nazýva Lakšmí púdža, čiže obrad Lakšmí. Štvrtý deň – Padva alebo tiež Govardhan púdža a piaty, posledný deň, sa volá Bhai Dadž. Je to deň v znamení priateľstva.

Díválí a indická mytológia

Ráma

Díválí sa nazýva Festival svetiel. Oslavuje sa na počesť návratu Rámy (siedmeho avatara, inkarnácia boha Višňu) z vyhnanstva. Príbeh zo slávnej Rámájany. Pamätáte sa ešte na maturitu zo slovenského jazyka?

Predpokladá sa, že v tento deň sa Ráma vrátil k svojim ľuďom po 14 rokoch exilu, počas ktorých bojoval a vyhral boj proti démonom a démonickému kráľovi Ravanovi. Ľudia osvetľovali svoje domy na znak jeho víťazstva nad zlom (svetlo nad tmou). Keď Ráma porazil svojho nepriateľa Ravanu a vrátil sa do svojho kráľovstva, obyvatelia Ajódhji rozsvietili celé mesto a kráľovstvo malými olejovými lampičkami. V noci všetko žiarilo ako diamant. Trblietalo sa v tme. Pre jogína je svetlo a plameň symbolom čakry anaháta, ktorá predstavuje lásku. Ráma predstavoval lásku. Preto keď Ráma prišiel do Ajódhji, nebolo temnoty. Keď sa svetlo lásky prebudilo v anaháte, temnota sebeckých vlastností zmizla. Sú to sebecké vlastnosti, ktoré vnášajú do nášho života temnotu. Jogíni chápu slávnosť Díválí ako otvorenie srdca a rozsvietenie lampy lásky, súcitu a pozitívnych pocitov v srdci.

Díválí a Lakšmí

Lakšmí

Na slávnosti figuruje aj bohyňa Lakšmí. A prečo je teda Lakšmí hlavnou hrdinkou? Lakšmí symbolizuje hojnosť, prosperitu, šťastie a bohatstvo.

Stalo sa raz, že jeden mocný vladár zatúžil vlastniť samotnú Lakšmí, a tak ju uväznil. Od tej doby bolo všetkého nedostatok. Nič sa nedarilo. Bohovia vymysleli plán, ako Lakšmí oslobodiť. S pomocou Višnu sa im to podarilo a znovu zavládlo v celom svete šťastie. Preto sa zapaľujú na večer lampičky v oknách a vo dverách domov, aby šťastie bohyne Lakšmí neopustilo domov a prinášalo hojnosť a radosť.

Časť indického obyvateľstva pochádza pôvodom zo severných krajín dnešného Kazchstánu a Ruska a vo vtedajších dobách to bol práve čas, kedy sa zberala úroda a všetko bolo pripravené na zimné obdobie. Aj tu je zrejmá pointa osláv hojnosti. Lakšmí je totiž bohyňa prosperity a medzi bohatstvom a prosperitou je rozdiel. Peniaze nevydržia, ale prosperita je večná. Zo semena vyrastie výhonok, potom rastlina, strom s vetvičkami, konárik s kvetmi a plodmi a každý rok sa toto opakuje. To je príklad prosperity nielen vo vzťahu k peniazom, ale vo všetkých sférach života, vo vzťahu k zdraviu, duševnému pokoju, vzťahom a všetkému ostatnému.

Verí sa, že sa v tento deň sa Lakšmí potuluje po Zemi a vstupuje do domu, ktorý je čistý a jasný. Oslavy Díválí sa môžu v rôznych komunitách líšiť, ale ich duchovný význam je všeobecný: „vedomie vnútorného svetla“.

Symboly

Lampy, ohňostroje a táboráky osvetľujú tento sviatok, pretože slovo „Dípavali“ znamená „rad alebo zoskupenie svetiel“ alebo „rady diyas (hlinené lampy)“. Festival symbolizuje víťazstvo spravodlivosti a pozdvihnutie duchovnej temnoty. Počas Díválí je uctievaná bohyňa Lakšmí, ktorá symbolizuje bohatstvo, šťastie a prosperitu.

Prajem vám všetkým šťastné Díválí.

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA

error: Content is protected !!