Flow joga

  1. Tvoja Joga
  2. Lekcie
  3. Flow joga
 

Flow joga je kreatívna forma jogy, ktorá jemne plynie. Lekcia nie je zbytočne rýchla, ani dynamická. Umiernený jogový pohyb rešpektuje v prvom rade plynulý dych. Cvičíme tak, aby ste sa aj po skončení stretnutia necítili “zničení”, skôr príjemne osviežení, spokojní a dobre nalaldení.

Flow joga je štýl jogy charakterizovaný vzájomným spájaním polôh, takže sa môžete bez problémov pohybovať z jednej ásany do druhej. Bežne sa označuje aj ako „vinyasa“ joga. Niekedy je zamieňaná s Power Jogou, ale je plynulejšia, menej silová, s celotelovým zameraním a bez pravidiel postupnosti lekcie. Nenájdete a nezažijete dve rovnaké hodiny za sebou.

Premenlivá povaha Flow jogy pomáha rozvíjať vyváženejšie telo, zabraňuje opakovaným zraneniam v pohybe, ku ktorým môže dôjsť, ak robíte každý deň tú istú zostavu.

Vinyasa ako filozofia uznáva dočasnú povahu vecí. Vstupujeme do pozície, chvíľu sme tam a potom odídeme. Hovorí sa, že pohybová prax Vinyasy začína od T Krishnamacharya, ktorý má najväčší vplyv na to, ako sa dnes praktizuje joga.

Sanskrtské slovo Vinyasa pochádza z predpony vi-, čo znamená variáciu a príponu –nyasa, čo znamená v rámci predpísaných parametrov.

Ďalej sa odvoláva na klasickú jogu, kde pri cvičení platia parametre:

  1. Stálosť (Sthira)
  2. Komfort (Sukha)
  3. Hladké a dlhé dýchanie (Prayatna Sithila)

 

Flow joga

Na flow joge sa budeme pomaly a dôsledne pohybovať cez sériu jednotlivých ásan. Pózy môžu byť zdokonaľované a posilnené, bez pocitu vniknutia do ďalšieho pohybu, ďalšieho dychu alebo ďalšej predstavy. Pomalý prietok vám umožní oboznámiť sa so svojim telom, spraviť si prestávku a vytvoriť si čas na to, aby ste sa dostali do svojho vnútra.

Lekcia vychádza z hatha jogy (najtradičnejší štýl jogy), preto pracujeme nielen s asánami, ale aj s dychom vo forme pranajámy a s meditáciou (upokojením mysle). Veľakrát je záverečná relaxácia spojená s príjemnou vizualizáciou, aby sme zamestnali našu stále blúdivú a aktívnu myseľ koncentráciou na príjemné predstavy a pocity, ktoré nám pomôžu naštartovať proces uvoľnenia a samoozdravenia nášho múdreho tela. Praktizovaním flow jogy sa zlepšuje celkové mentálne a fyzické zdravie.

Odporúčanie
Vhodné pre záujemcov o plynulé cvičenie. Zlatá stredná cesta v rámci náročnosti lekcie. Neznalosť nediskriminuje. Zameriavame sa predovšetkým na vlastné zmysly, pozitívne emócie, koncentráciu smerom von i dovnútra.
Náročnosť lekcie
Stredná
Trvanie lekcie
60 min.
Menu
error: Content is protected !!