Cvičiť doma je pre viacerých náročné. Kým príchod do štúdia znamenal telesný relax a celkovú psychohygienu, doma musíme vytvoriť oveľa viac úsilia. Musíme prejaviť odhodlanosť a vytrvalosť.

Ako sa pripraviť na cvičenie doma

Cvičenie doma vyžaduje viac úsilia.  Nielen čas býva proti nám. Prekážkou môže byť i rozloha bytu či vlastná myseľ. Musíme si určiť priority: opatrené deti, skontrolované úlohy, navarená večera, zazimovaná záhrada, vyvenčený psík… Prioritou je však aj oddych, budovanie a udržanie dobrého zdravia tela i mysle. Možno to nepôjde každému hneď a zaraz, ale skúšaním hľadajte svoje nastavenie.

Povýšte čas relaxácie doma na príjemný rituál, odmenu, hojenie a liečbu.

Miesto
Nájdite si pokojné miesto na cvičenie. Niekto rád doplní priestor sviečkou, soľnou lampou alebo rastlinkou. Uistite sa, že je váš priestor čistý, dobre vetraný a ďaleko od nábytku.

Jogamatka
Mať správnu podložku je dôležité, aby ste si cvičenie užili. Ak majú vaše ruky a nohy tendenciu sa pri cvičení šmýkať, zvoľte si protišmykovú jogamatku. Ak vás pri kľaku bolia kolená, použite deku či uterák na extra podporu.

Pomôcky na cvičenie
Aj keď si môžete kúpiť väčšinu pomôcok cez internet, skúste použiť najskôr rôzne predmety z domu.

Cvičte na relatívne prázdny žalúdok
Joga sa vždy najlepšie cvičí na prázdny alebo poloprázdny žalúdok. Medzi jedlami a cvičením si nechajte 2-3 hodinový odstup.

Oblečenie 
Oblečenie je pohodlné. Joga sa cvičí naboso. Odložte si väčšie šperky a hodinky. Vyhnite sa hrubému líčeniu a parfému. Cvičíte telom, ale dýcha celá pokožka. Pohybom, dychom a jemným potom sa telo prirodzene detoxikuje. Nechajte mu priestor a ľahkosť.

Vyberte si vhodný čas.
Cvičenie jogy ráno je všeobecne považované za najlepšie, pretože udržuje vysokú hladinu energie počas dňa. Večerné cvičenie môže osviežiť myseľ a uvoľniť zhromaždený stres. Zvážte, čo vám vyhovuje.

Buďte dôslední
Pri cvičení jogy je nevyhnutná pravidelnosť. Dvadsať minút denne pravdepodobne prinesie výsledky skôr ako dve hodiny príležitostného cvičenia.

Rešpektujte hranice svojho tela
Rozlišujte medzi bolesťou a nepohodlím. Bolesť je ostrá, zatiaľ čo nepohodlie je skôr nepríjemným pocitom. Prerušte pohyb, ak je bolesť vo vnútri štruktúry kĺbu. Ak pociťujete bolesť, pohybujte sa radšej opatrne než náhle. Pri nepohodlí si pomocou doplnkov cvik zjemnite alebo upravte.

Plánujte a hrajte sa
Výhodou tejto jogy na doma je to, že máte jednu lekciu telesného cvičenia celý týždeň bez zmeny a môžete si ju dopriať ju viackrát za sebou. Pri opakovaní naberá telo skúsenosť a myseľ ľahkosť. Už vieme, čo nás čaká. Môžeme sa sústrediť viac na seba.

Menu
error: Content is protected !!