Výber správnej jogamatky pre Teba…

Výber správnej jogamatky ak sa jedná o vašu prvú podložku na jogu, býva “zážitkom”. Rozhodovanie medzi rôznymi materiálmi, veľkosťami a hrúbkami sa môže javiť ako ponorenie sa do nekonečného mora informácií.

Táto príručka sa bude zaoberať každým z týchto aspektov a ešte viac, mala by uľahčiť rozhodovací proces, či si kupujtete svoju prvú podložku alebo iba túžite po novej.

Výber správnej jogamatky

Výber správnej jogamatky

Keď si prečítate tento článok, majte na pamäti, kto bude podložku na jogu používať. Podložka na jogu, ktorú si vyberiete, by mala odrážať vaše skúsenosti a odhodlanie. V podstate, ak ste v joge nováčikom, mali by ste sa viac zameriavať na podložky základnej úrovne.

Ponúkame Vám prehľad kategórií, podľa čoho sa jogamatky na trhu delia. Výber tej pravej a vhodnej je ovšem iba vás, vašej potrebe a zámere.

Výber správnej jogamatky – kategórie výberu

1. Hrúbka podložky

Podložky na jogu môžu mať rôzne hrúbky a zvyčajne sa merajú v milimetroch. Môžu byť tiež kategorizované ako ťažké, štandardné (alebo stredné), ľahké alebo ultraľahké (cestovné). Ak je podložka na jogu príliš tenká, môžu byť niektoré cviky nepríjemné pre kolená a kĺby. Ak je podložka príliš hrubá, môže byť na nej náročné udržať rovnováhu, udržať pozíciu, nehovoriac o prenose do a zo štúdia. Tu sú orientačne tri hlavné úrovne hrúbky podložky na jogu:

  • Hrúbka 6-8 mm: Všeobecne platí, že hrubá podložka na jogu alebo ťažká podložka na jogu bude mať 6 – 8 mm.
  • Hrúbka  3-5 mm: Toto je najčastejšie používaná hrúbka, známa tiež ako štandardná podložka na jogu. Ak cvičíte často aj mimo domu, zvážte zakúpenie podložky týchto hrúbok, pretože poskytujú dostatočné odpruženie pre kolená, ale sú ľahké a tenké na to, aby ste ich mohli pravidelne nosiť do a zo štúdia.
  • Hrúbka 1-2 mm: Ak ste často cestách alebo chcete cvičiť jogu na dovolenkách, pobytoch, víkendoch, potom sú ultraľahké podložky dokonalým riešením. Zmestia do akejkoľvek tašky na podložku, mnohé sa dajú poskladať a vložiť priamo do kufra. Sú často známe ako cestovné podložky na jogu, pretože sa dajú ľahko zložiť do tvaru obdĺžnika alebo aj zvinúť.

2. Materiály a trvanlivosť podložky na jogu

Pri výbere materiálu si môžete vybrať čokoľvek, od lacného PVC až po ekologický prírodný kaučuk. Materiál, ktorý si vyberiete ovplyvní cenu, hmotnosť, priľnavosť a životnosť podložky.

Syntetické podložky

  • PVC je materiál na báze plastu, ktorý je vysoko odolný, ľahko sa čistí a ponúka vynikajúcu priľnavosť k podlahe. Avšak podložky z PVC nie sú savé a pri silnom potení môžu byť klzké. PVC je bez obsahu latexu, čo je prínosom pre alergikov na latex. Nie sú však biologicky odbúrateľné ani ekologicky nezávadné ako iné alternatívy.
  • TPE Termoplastický elastomér je chemická zmes, zvyčajne z plastov a gumových polymérov. TPE podložky môžu byť ohľaduplnejšie k životnému prostrediu ako PVC a niektoré sú úplne recyklovateľné. TPE podložky sú všeobecne menej odolné ako z PVC rovnakej hrúbky, ale stále poskytujú dobrú trakciu.

Prírodné podložky

Ekologické podložky pochádzajú z rôznych zdrojov, vrátane prírodného kaučuku, organickej bavlny a juty. V porovnaní s inými možnosťami sú ekologické podložky o niečo menej priľnavé k podlahe, ale ich prirodzená textúra zaisťuje trakciu pre vaše telo.

  • Prírodný kaučuk. Podložka nielen vydrží dlho, ale poskytne aj dostatočnú stabilitu a oporu. Jej nevýhoda býva vo vyššej cene a hmotnosti, ale pokiaľ vás neomrzí farba alebo zvolený design, vydrží s vami naozaj roky.
  • Bavlna. Bavlnené podložky na jogu sa niekedy nazývajú „tradičné“ a sú ekologické. Bežne sa používajú vo forme tkaných koberčekov alebo aj ako tenká vrchná nalepená súčasť podložiek z iných materiálov (kaučuk), aby poskytli samotnú podporu, ktorú bavlna neponúka. Bavlna dobre saje pot a skutočne zvyšuje priľnavosť za mokra.
  • Juta. Podobne ako bavlnené podložky na jogu, aj juta ponúka rovnakú udržateľnosť a odolnosť ako bavlnené podložky na jogu. Rovnako ako bavlnené, aj jutové podložky na jogu sa bežne používajú ako extra vrstva nad inou podložkou, aby získali vynikajúcu trakciu a vynikajúcu oporu. Juta je však vláknitejší materiál, ktorý je o niečo drsnejší ako bavlna a absorbuje menej vlhkosti.

3. Otvorenosť buniek alias komôr

Jednoducho povedané, „otvorená komora“ alebo bunka znamená, že podložka je pórovitá, schopná absorbovať pot a akúkoľvek inú vlhkosť, s ktorou by mohla prísť do styku. Na druhej strane podložky s „uzavretými bunkami“ nie sú nasiakavé. Pri zvažovaní podložky s otvorenými alebo uzavretými bunkami môžete vziať do úvahy, ako veľmi sa potíte a ako často si myslíte, že si podložku vyčistíte. Podložky s otvorenými bunkami sú viac štruktúrou nafúknuté, čo znamená, že budú absorbovať vlhkosť, ako je pot, a budú menej klzké v horúcich dňoch. Práve preto, že sa vo vašej podložke zachytáva všetka vlhkosť, je nevyhnutné ju pravidelne vyvetrať a pravidelne čistiť. Špičkové prvotriedne jogamatky s otvorenými bunkami môžu tiež obsahovať antibakteriálne činidlo v materiáli, s ktorým boli vyrobené. Podložky s otvorenými bunkami sú všeobecne váhou ľahšie ako s uzavretými bunkami, kvôli ich hustote, takže sú dobré, ak potrebujete svoju podložku nosiť hore dole pri ceste do štúdia.

4. Veľkosť

Štandardná podložka na jogu má rozmery 60 cm šírka a 172 cm dĺžka. Aj keď šírka zostane väčšinou 60, dĺžka sa mení relatívne často. Typické alternatívne dĺžky k 172 cm sú orientačne 182 cm a 187 cm. Zatiaľ čo sa väčšina jogínov zmestí na podložku štandardnej veľkosti, vyšší jogíni budú musieť trochu experimentovať. Začnite tým, že sa pokúsite na štandardnej podložke na jogu urobiť pozíciu pes s hlavou dole a pokiaľ sú vaše ruky a nohy bezpečne na podložke, potom je dĺžka dostatočná. Dopyt a konkurencia priviedli na svet aj extra široké 80 cm podložky pre mohutných pánov alebo detské menšie podložky, ale či je to iba krátkodobý trend alebo reálna potreba od zákazníkov, to ukáže iba čas.

Výber správnej jogamatky

5. Priľnavosť

Priľnavosť je mierou toho, ako dobre sa vaša pokožka drží na podložke. Nie je to lepkavý, mazľavý pocit, ale skôr lepivosť podobná nasávaniu, ktorá vám pomáha držať pozíciu a udržiavať správne vyrovnanie. PVC a TPE podložky majú najvyšší faktor priľnavosti (iba ak sú čisté), zatiaľ čo prírodný kaučuk má priľnavosť miernejšiu, ale dobrú. Bavlnené a jutové podložky na jogu nemajú prakticky žiadnu priľnavosť.

6. Textúra

Textúra podložky na jogu vám podobne ako priľnavosť pomáha udržiavať rovnováhu a správne zarovnanie. Zatiaľ čo priľnavosť funguje na báze sania, textúra označuje fyzicky rôzny povrch, ktorý zabraňuje skĺznutiu. Bez dostatočnej trakcie a priľnavosti sa budete počas cvičenia šmýkať a riskujete zranenie. Od úplne hladkých podložiek z PVC až po drsné podložky z juty – tam je textúra, ktorá bude vyhovovať vašim potrebám.

7. Cena

Peniaze sú vždy ošemetná téma, ktorú je potrebné zvládnuť, ale mali by ste sa evidentne pokúsiť získať zo svojej podložky maximum za dobrú hodnotu. Z väčšej časti budú jednofarebné PVC a TPE štandardnej veľkosti stáť menej ako dizajnové rovnakej kvality. Cena rastie nielen od materiálu a hrúbky, ale aj od značky. Mnohé podložky si vybudovali meno na báze dobrého marketingu, ale nespoľahnite sa na obal a pekne popísaný text. Svoju vyššiu cenu si zaslúži jogamatka z prírodného kaučuku, nakoľko obstojí v mnohých hodnoteniach, a je takmer aj po rokoch bez známky opotrebenia. Materiál a hrúbka by mali byť rozhodujúcimi faktormi, pretože budú mať priamy vplyv na to, ako cvičíte jogu. Potom sú akékoľvek ďalšie funkcie, ako napríklad anti-mikrobakteriálne ošetrenie alebo zaujímavé vzory vecou osobného vkusu. Ako sme už stručne povedali, držte sa podložky, ktorá zodpovedá vašej úrovni, odhodlaniu a skúseností. Ak ste nováčik, možno budete chcieť byť trochu konzervatívnejší a keď prídete na to, aké druhy jogy vás bavia, nájdete si aj svojho favorita v podobe dobrej jogamatky.

8. Druhy jogy

Posledným faktorom, ktorý vám pomôže pri výbere správnej podložky na jogu, je typ jogy, ktorý plánujete cvičiť. Opäť platí, že ak ste vo svete jogy nováčikom, ešte nebudete vedieť, aký typ jogy vás skutočne baví. Ak však už nejaké obľúbené máte, mali by hrať dôležitú úlohu pri určovaní vašej ďalšej podložky na jogu. Vďaka toľkým rôznym štýlom jogy je najlepšie to zjednodušiť. Textúrované podložky, s vysokou priľnavosťou štandardnej hrúbky sú ideálne na aktívnejšie druhy jogy – napríklad na power jogu, kvôli všetkým vyniasam a pohybu. Pre jogu s nižšou intenzitou – napríklad pre regeneračnú jogu – môže mať pohodlie vyššiu prioritu, pretože budete ležať v pozíciách dlho. V takom prípade hľadajte hrubé podložky s otvorenými membránami, zabezpečujúce mäkkosť, prípadne si zvoľte podložku, ktorá má na povrchu nalepenú bavlnenú vrstvu.

Výber správnej jogamatky

Počúvajte najmä svoje telo

Ak si z tejto príručky odnášate vôbec niečo, vedzte, že ak sa na podložke na jogu cítite pohodlne, na tom záleží. Nákup podložky na jogu nie je o hľadaní najdrahšej alebo najkrajšej podložky, ale o hľadaní podložky, ktorá vám pomôže cvičiť jogu bezpečne a správne.

 

Hľadáte jogamatku?

Menu
error: Content is protected !!