Čo robiť ak nemáte doma pomôcky na jogu? Niekoľko tipov na veci bežnej potreby, ktoré môžete použiť namiesto špecializovaných pomôcok na domáce cvičenie.
Používanie jogových doplnkov prispieva k tomu, aby bolo cvičenie pohodlnejšie. Pomôcky dovolia správne nastavenie tela tak, aby bolo všetko anatomicky správne a bez napätia. Väčšina joga štúdií má dostatok pomôcok pre všetkých návštevníkov, ale vo vašej domácej praxi môže takéto príslušenstvo zaberať veľa miesta a dajú sa naň preinvestovať aj nemalé peniaze.
V skutočnosti si nemusíte nič kupovať. Najmä ak ste začiatočníci a iba experimentujete, nenechajte sa zlákať na množstvo farebných vecí, ktoré s kolekciou menia farby a vzory, iba v snahe podnietiť kúpu (možno aj tej istej veci dvakrát). Rozhliadnite sa po byte, dome a zistíte, že sa vo vašom okolí nachádza veľa predmetov, ktoré budú rovnako dobre fungovať. Ak sa po čase rozhodnete kúpiť si originálnu pomôcku, budete vedieť čo očakávať, aké podmienky má spĺňať, aby vám 100 % poslúžila.
Čo robiť ak nemáte doma pomôcky na jogu?
Jogový opasok
Vo väčšine prípadov funguje opasok na jogu ako jednoduché predĺženie rúk. Napríklad v hlbokom predklone v sede (Paschimottanasana) alebo v Prednožení v stoji s úchopom palca na nohe (Utthita Hasta Padangustasana), aby váš chrbát a noha zostali vystreté, namiesto ohnutia sa. Opasok držte napríklad i medzi dlaňami, ak nie je možné ruky za chrbtom spojiť v pozícii Krava ( Gomukhasane). Na takýto účel kľudne postačí klasický opasok, šál, kravata alebo ponožka.
Bloky na jogu
Bloky sa používajú hlavne na vytvorenie výšky. Napríklad, ak si chcete sadnúť v Sede skríženom (Sukhasana). Zdvihnutie bokov a celej panvy v sede umožní, aby sa chrbtica prirodzene zakrivila namiesto zaoblenia sa v jej dolnej časti. Na vyvýšené sedenie môžete v použiť i pevné vankúše, zloženú deku alebo hrubú knihu (slovník, kuchárka). Tretí variant nie je natoľko pohodlný, ale pri krátkodobej výdrži stojí za vyskúšanie.
Bloky sa používajú aj v pozíciách v stoji ako je napríklad Trojuholník (Trikonasana) alebo Otočený trojuholník (Parivrtta Trikonasana), kde ruky nedosahujú tak ľahko na podlahu. Pre tieto ásány hľadáte čosi, čo môžete rýchlo presunúť z jednej strany podložky na druhú, takže vám poslúži možno dóza na kávu alebo robustná krabica.
Bloky sa dajú použiť aj na zintenzívnenie cviku. Ak ich držíte medzi stehnami, telu pripomínate aktívne zapojenie panvového dna, koreňovej bandhy napríklad v Loďke (Navasana). Rovnaký efekt vám v tomto prípade poskytne zrolovaná osuška.
Meditačný vankúš
Existuje toľko dôvodov, prečo cvičiť jogu: zvýšiť flexibilitu, vybudovať silu, znížiť stres. Je ľahké zabudnúť, že pôvodným účelom bolo pripraviť telo na pokojnú meditáciu.
Prečo je dlhšie sedenie nepríjemné?
Sedenie v polohe so skríženými nohami bez opierania sa, znamená sedieť vzpriamene a udržiavať prirodzené krivky chrbtice. Táto poloha vyžaduje istú úroveň pevného svalového korzetu, mobilitu v členkoch, kolenách a bokoch, ktorú väčšina z nás nemá. Výsledkom sú: kŕče, zvieranie, ktoré sťažujú sústredenie sa na čokoľvek iné.
Investovať do meditačného vankúša sa oplatí, ak ho chcete zaradiť do svojej každodennej praxe. Môžete však tiež použiť bežné vankúše, naskladané prikrývky alebo dokonca len nájsť stoličku, na ktorej môžete sedieť vzpriamene bez opierania sa. Počas dlhších meditácií v sede na môže byť podlaha pre vaše nohy a členky skutočne tvrdá. Ak chcete získať ďalšiu podporu, skúste pod vankúš umiestniť zložené prikrývky.
* Dôležitá poznámka: V tomto článku sme hovorili o meditácii v sede so skríženými nohami alebo v lotosovej polohe. Existuje však veľa spôsobov meditácie, vrátane pokľaknutia, státia a chôdze. Neexistuje žiadny nesprávny spôsob meditácie, preto vás vyzývame, aby ste experimentovali a našli pre seba najlepšiu metódu.
Bolster
Tento pevnejší vankúš v tvare valca či zaobleného obdĺžnika je dobrou pomôckou pre regeneračnú a jinovú jogu. Kreativita pri používaní bolstra na jogu však nemá hranice. Pokiaľ ho potrebujete doma pre relaxáciu, uvoľňujúcu jogu, vezmite si napríklad dva vankúše a položte ich vedľa seba na krátky okraj uteráka. Omotajte okolo nich uterák tak, aby ste mali tvar “párku”, ktorý si môžete dať pod chrbát a oprieť nohy o stenu.
Ak máte pohovku alebo stoličku s odnímateľnými vankúšmi, budú pravdepodobne pevnejšie a poskytnú väčšiu oporu telu ako bežné vankúše.
Príjemné cvičenie a experimentovanie.
Daniela Lászlová, TVOJA JOGA o.z.