Časopisy, blogy, facebook, návody na cvičenie, fyzioterapeuti, tréneri…všetci často opakujú a skloňujú slovné spojenie: jadro tela (the core z angl.). Čo to vlastne je? Čo si pod tým obyčajný človek má predstaviť a na čo nám slúži?
Predstavte si centrum – jadro svojho tela ako robustný reťazec, ktorý spája hornú a dolnú časť. Či hráte bedminton alebo umývate podlahu mopom, využívate pohyb, ktorý vychádza z vášho jadra.
Jadro využívame pre stabilizáciu hrudníka a panvy počas dynamického pohybu. Jadro je centrum stability, nazývaný aj hlboký stabilizačný systém. Považuje sa za kľúčový pri efektívnom pohybe, pri schopnosti vytvárať maximálnu silu a minimalizovať zaťaženie pri rôznych typoch aktivít, od pravidelne a denne vykonávaných činností (dvíhanie a vykladanie predmetov), až po športové aktivity (beh, hod, skok…atď.). Jadro tela dokáže ovládať polohu trupu cez panvu, optimálne prenášať ťažisko, kontrolovať silu a pohyb. Ak je dobre vybudované, zlepšuje výkon, stabilitu a rovnováhu. Takýmto spôsobom môžeme predísť obyčajným i športovým zraneniam. Popravde jadro tela používame nielen pri mnohých bazálnych fyziologických funkciách, ale i pri denne vykonávaných aktivitách. Ohýbanie sa po topánky, otočenie sa pri vykladaní vecí z auta. V zamestnaní pri práci, ktorá zahŕňa zdvíhanie, ohýbanie sa, nosenie predmetov, rotáciu, sa stále spoliehame na jadro tela. Aj obyčajné štúdium alebo administratívna činnosť, pri ktorej dlho sedíme na stoličke, musí uvedomelo zapojiť jadro tela. Ak tak neurobíme, sed je anatomicky nekorektný. Z dlhodobého hľadiská ochabne dutina brušná a začína bolesť v driekovej časti chrbtice. Domáce práce, šport, zamestnanie, postúra tela… príkladov na aktívnu prácu s jadrom tela je nekonečne veľa.
Jeho posilnenie pocítite v prvom rade ako zmiernenie existujúcich bolestí chrbta a tiež môžete dosiahnuť zlepšenie výsledkov v športe. Ako na to? Dočítate sa čoskoro v druhej časti :-).
Daniela Lászlová – TVOJA JOGA nielen YOGA