JOGA áno, ale bez PONOŽIEK, prosím
Nie som fanúšikom cvičenia jogy v ponožkách. Dokonca ani v tých prstových, ktoré sú „akože“ na jogu určené. Argumenty v prospech ponožiek charakteru: studené nohy, šmýkanie sa, ochrana chodidla, hygiena či móda ma vôbec nepresvečia.
A predsa je tu výnimka
Zaiste, sú aj výnimočné lekcie ako: jin joga, joga nidra, relaxačné a meditačné stretnutia. Vtedy ponožky vrelo odporúčam. Pozície sú natoľko pomalé, prípadne telo spočíva bez pohybu, a potom vznikajúci chlad v končatinách pôsobí nepríjemne. Existujú aj špeciálne jogové tréning, prepožičané z flowin, kedy sa práve využíva princíp kĺzania sa po zemi v ponožkách na získanie pevnosti, sily, stability a pre nácvik ľahkého a hladkého prechdu vo vinyase. To je ale iný príbeh. Ak cvičíte jogu a je v nej viac jangového elementu, teda zapájate svaly, používate vôľu na vykonanie cviku, v takom prípade ponožky ja neodporúčam :-).
Prečo nosia ľudia ponožky na jógu?
Mindráky
Ľudia niekedy ponožkami maskujú komplex zo svojich chodidiel. Častokrát sú to krivé pršteky; hoc čisté, ale presušené a lámajúce sa nechtové platničky a možno i strach z toho že ich pedikúra nie je dokonalá. Prosím, ak vás trápi toto, tak to pustite radšej zo svojej mysle. Jedinému, komu to prekáža, ste dozaista vy a treba s tým niečo hneď vymyslieť: hydratačné a premasťujúce krémy, oleje, pedikúra, SEBA LÁSKA. Ak to nebodaj prekáža niekomu inému, tak je to iba JEHO problém.
Zima
Ďalším, dôvodom nosenia ponožiek na jogu môže byť tvrdenie, že je zima. Aj to je obhájiteľné len do úvodného precvičenie sa, kým nezačnete správne dýchať, zapájať svaly, zlepšovať cirkuláciu krvi do odľahlých častí tela a rozpútavať telesný oheň.
Pot a stabilita
Naopak, ak sa chodidlá potia a na podložke šmýkajú, lepšie je zaobstarať si protišmykovú jogamatku, pot sajúci uterák a problém bude vyriešený. Pocit slabej stability ponožka nevyrieši. Je potrebné spevniť stred tela a naučit sa zapájať ruky a nohy na zemi v ásane, ale o tom za chvíľku pri zmienke Pada bandha.
Hygiena
Veľakrát si ľudia obliekajú na jogu ponožky z „hygienických dôvodov.“ Pochopím, ak prídete na cudzie miesto, môžete ich použiť dočasne, do momentu, kým prebehnete na svoj jogamatku. Poznám desiatky prevádzok, ktoré sú klenotom čistoty — tak že v dnešnej dobe je takýto argument pre mňa viac o pokrivenom vnímaní a najmä o predsudkoch.
Ja sa vždy trošku usmievam popod nos, lebo vychádzam z vlastnej skúsenosti, pri tom argumentovaní s hygienou. Pobehala som naboso v žabkách krížom Havanu a kus Kuby. Ďakujem Maťej Dobrík a CK Plán B. Prechodila som Kostariku s množstvom jedovatých živočíchov. Jedny žabky som poctivo zodrala v Indii, jedny takmer na Bali. Hlavou mi chodilo kadečo, ale verte, hygiena a obava o vlastné zdravie to neboli. Pravdaže, každý sme iný. Každý sme taký, aký sme. Mojim cieľom nie je nikoho hodnotiť, tobôž nie zosmiešňovať. Skúsim iba argumentovať. Použijem fakty, prečo ja neodporúčam na jogu ponožky a čo získate, ak si zvykntete cvičiť naboso.
JOGA áno, ale bez PONOŽIEK, prosím
Argumentov prečo byť na joge BOSÝ je veľa…
Stabilita (anatomicky aj energeticky)
Začnime od toho, že ľudská noha hrá zásadnú úlohu pri pohybe a pri stoji človeka. Je nepostrádateľná pre stabilný postoj. Tiež slúži ako opora pre bežný pohyb (chôdza, beh, tanec, šport ) a pre cvičenie jogy. Naše prsty potrebujú voľnosť. Prsty totiž udržujú stabilitu nohy a potrebujeme ich mať položené prirodzene na podložke. Ako my, učitelia jogy, radi hovoríme — AKTIVOVANÉ CHODIDLÁ. To sa dá na veľa percent dobre iba s bosou nohou. Keď sa snažíme v stojí preniesť váhu do 3 bodov (pod pätou, pod palcom a malíčkom) vytvárate si pevné spojenie so zemou, aj z pohľadu stability aj energeticky. Bez toho aby sme museli skrčiť, zmrštiť prsty na podložku. Bez toho, aby sa prsty ako pazúriky zabárali do jogamatky. Bez toho, aby bol zbytočne sťahovaný sval priťahovač palca, keď sa to od neho nevyžaduje.
Pada Bandha
Pri dobrom postoji sa snažíme prirodzene prsty na zemi rozširovať a uvoľniť. Hráme sa s nimi ako s vejárom, ktorý sa ťahá do šírky a vytvára chodidlu prirodzenú plochu, na ktorú sa prenáša váha tela. V joge tejto technike hovoríme Pada bandha. Je to technika, pri ktorej sú chodidlá položené na zemi tak, že váha je rovnomerne rozložená v trojuholníku. Táto bandha spája nohy so zemou. Termín pochádza zo sanskritského jazyka pada, čo znamená „noha“, a bandha, čo znamená „zámok“, „utiahnutie“ alebo „postroj“. Pada bandha tiež poskytuje pri cvičení jogy sústredenosť, stabilitu a rovnováhu. Fyzicky Pada bandha posilňuje klenbu nôh, zapája svaly do celej dolnej časti tela a tonizuje ich.
Zmyslové vnímanie
Iba s bosou nohou môžeme zmyslovo vnímať dotyk s jogamatkou, trávou, kobercom na ktorom cvičíme, a to cez nervové zakončenia. Len bosou nohou dokážeme naozaj dokonale zapojiť chodidlo do postoja pevného a stabilného.
Spevnenie jadra
Ak ste čítali doteraz pozorne, spájate už získané informácie so sebavnímaním pri cvičení, tak už dávno viete, že cez správne postavenie chodidiel na zemi a cez bráničné dýchanie (do oblasti voľných rebier) môžete aktivovať / spevniť jadro tela, a teda aj panvové dno. Môžeme tvrdiť, že bez väčšej námahy spevňujeme tak dôležitý stred tela, a to iba správnym postojom a dychom.
Prepojenie chodidla a ruky
Častokrát si chodidlá chytáme rukami, čím vytvárame aj veľmi silné prepojenie Pada a Hasta bandha (energetické zámky chodidiel a rúk). Z energetického hľadiska, tak môžeme ponožky vnímať ako izolant vlastnej energie, tepla a pocitov, ktoré prepojenie prináša.
Pri iných pozíciách si chytáme palce na nohe, a to úchopom cez palec, ukazovák a prostredník na ruke. Tam ponožka jednoducho zavadzia a znemožňuje dobré uchopenie palca na nohe.
Ešte v lete sa ma študenti pýtali, prečo je to práve palec na nohe, ktorý si chytáme? Pravdupovediac, ostala som zaskočená, lebo to bol to pre mňa iba fakt, po ktorom som nikdy nepátrala. Otvorili vo mne zvedavosť, a tak som logickým úsudkom, ale i dohľadávaním informácií prišla k záveru:
- Palec na nohe je veľmi dobrý pre našu stabilitu. Je to celkom hrubý prst s dvomi kĺbmi, čím je ľahšie uchopiteľný, pevnejší a menej pohyblivý ako prsty ostatné, ktoré majú kĺbiky tri.
- Na palci na nohe sa nachádza niekoľko reflexných bodov / zón (hrdlo, krk, krčná chrbtica).
- Prechádzajú tade dva meridiány (pečeňový a meridián sleziny). Pečeň a slezina začínajú od palca na nohe. Takže keď si omotáme palec a prvé dva prsty okolo našich palcov na nohách v pozíciách, máme tiež schopnosť stimulovať a vyvážiť náš meridián sleziny a pečene.
- Samotný úchop palca ( hoc môže byť spočiatku bolestivý), urobí veľmi dobre všetkým s nábehom na vybočené palce na nohách (halluxy).
- V niektorých pozíciách sú takto uchopené palce na nohách dokonca i našim drishti – koncentračným pohľadom.
Domnienky, predsudy, obavy
Zima a prechladnutie
Ak sa niekto bojí, že pri chôdzi naboso prechladne, vyvediem vás z omylu. Pokiaľ správne cvičíte, dýchate, aktivujete bandhy, vaše telo je dostatočne prekrvené zahriate a parádny vnútorný oheň zakúril do pohody. Častokrát prechladnú ľudia, ktorí sa buď veľmi prechladnutia boja, alebo majú oslabený močový mechúr. Ale ak sa tak deje, a vy o tom viete, mali by ste s tým niečo urobiť. Pomôže vám: zázvorový obklad, posilňovanie dráh obličiek, správne otužovanie, ktoré začína od nôh. To je pravdepodobne vaša cesta k lepšej odolnosti.
Prípadne pátrajte po emocionálnom príbehu, ktorý vám močový mechúr oslabil. Obličky a močový mechúr silne reagujú na stresové udalosti z nášho okolia či vnútra v podobe únavy, zvýšených obáv, strachu, podozrievavosti, úzkosti, nesmelosti aj neschopnosti dotiahnuť veci do konca. Zaťažuje ich akékoľvek nespracovanie ľudských vzťahov. Obličky sú svojou telesnou funkciou posilnené alebo oslabené kvalitou našich partnerských vzťahov s najbližšími, ale aj priateľmi, kolegami. My sa trápime s medziľudskými vzťahmi – že sa ľudia k nám zle správajú. My ich ale neberieme takých, akí sú. V tom je problém ľudí.
Mykóza
Ak máte ponožky, pretože trpíte častými kožnými ochoreniami, je to tiež informácia s ktorou treba pracovať. Začnite od toho, že si po sprche poriadne vysušíte medzi prstové priestory suchým uterákom, nôžky si nasprejujem antimykotickým sprejom. Ak milujete prírodnú kozmetiku, tak máte na výber veľa možností a dobrôt z esenciálnej lekárničky. Napríklad: čajovník, oregano, cyprus, tymian, muškát alebo levanduľa dobre pôsobia na časté plesne na nohách.
Mindráky
Ak máte na nôžkach ponožky, pretože sa hanbíte za svoje chodidlá, tak vám s láskou odkazujem, že pokiaľ ich neľúbite, nie je iného, kto by ich ľúbil miesto vás. A keď neľúbim chodidlá, o chvíľu nebudem ľúbiť svoj nos, dve kilá navyše, šedivejúce vlasy, nebudem nakoniec ľúbiť samú seba/ samého seba. Telo je iba obal našej podstaty. Treba ho však pestovať a starať sa oň s láskou, aby vaša krásna duša mala chrám, kde prebýva a tvorí. Ľúbite ho a ono sa vám odvďačí zdravím, energiou a krásou.
Daniela Lászlová, TVOJA JOGA