Keď úzkosť „sedí“ na hrudi: Ako nám telo rozpráva príbehy

Keď úzkosť „sedí“ na hrudi: Ako nám telo rozpráva príbehy

Úzkosť je zvláštny pocit. Niekedy sa prejaví ako tlak na hrudi, inokedy ako zvieranie alebo mravčenie. Môže byť ťažké určiť, kde presne sa nachádza, no často cítime, že vychádza akoby „zvnútra“. A pritom… tam nič viditeľné nie je.

V joge sa často stretávam s ľuďmi, ktorí zažívajú tento pocit. Vysvetlenie však nie je len v mysli – naše telo nám týmto spôsobom rozpráva vlastný príbeh.

Prečo cítime úzkosť práve na hrudi?

Hrudník nie je len fyzickou časťou tela. Nesie v sebe aj veľa emócií. Keď sme šťastní, otvára sa, keď prežívame strach alebo smútok, prirodzene sa uzatvára.

Keď sa dostaneme do stresovej situácie, telo reaguje tak, že sa pripravuje na „boj alebo útek“. Tento obranný mechanizmus vyvoláva niekoľko fyzických reakcií:

  • Dýchanie sa zrýchli a skráti – telo potrebuje viac kyslíka na prípadnú akciu.
  • Napätie v hrudníku a bránici – svaly sa stiahnu, aby chránili citlivé orgány.
  • Zvýšená citlivosť na vnútorné signály – viac si všímame tlkot srdca či pocit tlaku.

Všetky tieto procesy spôsobujú, že úzkosť vnímame práve v oblasti hrudníka.

Vagový nerv – most medzi emóciami a telom

Veľkú úlohu v tomto procese zohráva vagový nerv – blúdivý nerv, ktorý spája mozog so srdcom, pľúcami a tráviacim systémom. Funguje ako hlavná komunikačná cesta medzi telom a emóciami.

Ak sa cítime pod tlakom, vagový nerv vyšle signály, ktoré môžu spôsobiť fyzické prejavy ako:

  • Stiahnutie hrudníka a napätie v bránici
  • Pocit ťažoby alebo mravčenia v oblasti srdca
  • Zníženie schopnosti hlboko sa nadýchnuť

Vagový nerv však funguje aj opačne. Keď sa uvoľníme, spúšťa opačnú reakciu – spomaľuje dýchanie, uvoľňuje svalové napätie a pomáha nám cítiť sa bezpečne.

Emocionálna pamäť tela – keď sa staré napätia opäť ozývajú

Telo si pamätá. Emócie, ktoré sme v minulosti nevedeli naplno spracovať, sa v ňom ukladajú. Niektoré napätia sú v tele tak dlho, že si ich už ani neuvedomujeme – až kým sa nezačnú prejavovať ako úzkosť, tlak na hrudi alebo pocit stiesnenosti.

Možno si zažil/a situáciu, keď sa ti pri určitom zvuku, vôni alebo pohybe vynorila silná emócia. To je práve prejav emocionálnej pamäte tela.

Ako uvoľniť úzkosť pomocou dychu a pohybu

V joge sa s týmito pocitmi pracuje jemne, ale efektívne. Cieľom nie je okamžite „opraviť“ to, čo cítime, ale skôr dať telu priestor, aby sa mohlo uvoľniť.

1. Daj pocitom priestor

Namiesto boja s úzkosťou sa skús na chvíľu zastaviť. Polož si otázku: Čo mi chce moje telo povedať? Len pozoruj, čo cítiš, bez toho, aby si to okamžite analyzoval/a.

2. Hlboký výdych ako kľúč k uvoľneniu

Nádych je dôležitý, no práve výdych pomáha aktivovať vagový nerv a upokojiť nervový systém. Skús predĺžiť výdych, napríklad v rytme: Nádych na 4 sekundy – výdych na 6 sekúnd.

3. Otvor hrudník vedomým pohybom

Jednoduché natiahnutie rúk do strán s hlbokým nádychom dokáže uvoľniť napätie v hrudníku. Vyskúšaj:

  • Strečing hrudníka v stoji alebo v sede – prepleť prsty za chrbtom a jemne otváraj ramená.
  • Jemné predklony s dlhým výdychom – pomôžu uvoľniť bránicu a upokojiť myseľ.
  • Hladké pohyby s dychom – napríklad Setu Bandhasana (polovičný mostík), pri ktorom synchronizuješ pohyb s nádychom a výdychom.

Keď úzkosť „sedí“ na hrudi: Ako nám telo rozpráva príbehy

Možno máš chuť vyskúsať aj ucelenú jógovú zostavu na 30 minú alebo na  hodinku, ktorá ťa vyladí a pomôže telu i psyché.  Zacič si s nami podľa bezplatného videa.

Máš 30 minút?

 

Máš 1 hodinku ?

 

Keď úzkosť „sedí“ na hrudi: Vnímaj čo ti telo rozpráva

Úzkosť nie je nepriateľ. Je to odkaz, že je čas sa na seba pozrieť trochu hlbšie. Keď sa nabudúce objaví tlak na hrudi, neignoruj ho. Skús si dať priestor, nadýchnuť sa a pohybom uvoľniť napätie. Možno práve v tom priestore medzi nádychom a výdychom nájdeš viac pokoja, ako by si čakal/a.

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA

error: Content is protected !!