Hatha joga je tradičná joga, holistický spôsob, ako dosiahnuť ovládnutie tela a mysle. Dobre zvládnutá asána je oveľa viac než len estetický zážitok. Je to taktiež pochopenie a zvládnutie určitých procesov v našom tele, či už na fyzickej alebo duševnej úrovni.

Ak vyzerá lekcia Tradičnej Hatha jogy?

Hodina jogy „Hatha“ zvyčajne zahŕňa súbor fyzických pozícií (póz jogy) a dýchacích techník. Tieto sa zvyčajne cvičia pomalšie a so statickejším držaním tela ako na hodine Vinyasa flow alebo Ashtanga. Lekcia zahŕňa aspekt telo, dych a myseľ cez cvičenie rôznorodých jogových pozícií a meditácie. Hatha joga je vhodná pre ľudí všetkých úrovní, dokonca aj pre začiatočníkov. Na telesnej úrovni spája cviky v stoji, v sede, v spore či ľahu na zemi. S telom sa pracuje v sile i pružnosti cez napriamenie, predklony, záklony, rotácie a obrátené pozície vždy podľa individuálnych možností cvičiaceho a s láskavou navigáciou i pomocou lektorky.

Hatha joga – späť ku koreňom

Slovo hatha je odvodené z dvoch beeja mantier: Ham a Tham, reprezentujúcich pingalu a idu, teda životnú a duševnú, slnečnú a lunárnu energiu v ľudskom systéme. Cieľom hatha jogy je dosiahnuť rovnováhu, harmonizáciu a jednotu týchto dvoch základných energií v našom systéme. Hatha joga začína s fyzickým telesom – annamaya kosha, a pri správnej praxi ovplyvňuje aj jemnejšie vrstvy bytia, ako sú pranamaya, manomaya a vijnanamaya kosha.

Piliere hatha jogy

Klasická hatha joga má päť nosných pilierov. Prvým je šatkarma, šesť čistiacich alebo očistných techník. Sú to: neti (preplach noosových dutín), dhauti (očista tráviaceho traktu), basti (očista čriev), nauli (masáž brucha), kapálabháti (prečistenie čelovej dutiny), trátaka (očista sústredeným pohľadom.)

Po šatkarme je ďalším pilierom hatha jogy ásana – telesná pozícia, ktorú my dnes chápeme ako cvičenie. Hatha Jóga Pradipika popisuje účel ásany ako: „Kuryaat tadaasanam sthairyamaarayogyam cha anglaaghavam.“  Človek musí vykonávať ásany, aby získal pevnosť tela a mysle, zbavil sa choroby a dosiahol celkovej ľahkosti. (1: 17: 2). Nasledujúcou zložkou po ásane je pránájáma, ktorá vedie k očisteniu nádis (energetických kanálikov), k zážitku z pránického poľa, k zvýšeniu množstva prány a eventuálne aj k stavu meditácie.

Mudry a bandhy tiež harmonizujú pránu a myseľ a dotvárajú celkový obraz hatha jogy. Fyzické cvičenie sa dá ľahko zvládnuť pravidelnosťou a opakovaním, ale keď sa pridajú komponenty vedomia dychu, vizualizácie, prípadne mantry a čakry, celá skúsenosť sa zmení.

Hatha joga dnes

Dôvodom k praktizovanie Hatha jogy na západe je najmä zlepšenie mentálneho a fyzického zdravia. Hatha joga je ideálnym cvičením pre všetkých, ktorí chcú dosiahnuť dobrý zdravotný stav a kondíciu. Cvičením ovplyvňujeme tiež činnosť autonómneho vegetatívneho systému, ovládame riadenie emócií, ktoré sú spojené so žľazami s vnútornou sekréciou. Vďaka cvičeniu a dýchaniu sa učíme rozumieť svojmu telu a okoliu.

Hatha jóga pracuje na piatich princípoch, aby našla najlepšiu možnosť vo živote.
• Správne cvičenie
• Správne dýchanie
• Správna relaxácia
• Správna strava
• Pozitívne myslenie a meditácia

Na hodine sa s vašu spoluprácou posnažíme ovplyvniť 4 body tejto osnovy: správne cvičenie, dýchanie, relaxácia, meditácia. Krok po kroku dôjdete aj sami na cestu správnej stravy a pozitívneho myslenia.

Odporúčanie
Vhodné pre všetkých, aj pre začiatočníkov. Lekcia zahrňuje prípravné pozície určená na zahriatie tela, Rišikéšsku zostavu a Pozdravy Slnka.
Náročnosť lekcie
Mierna
Trvanie lekcie
60 min.
error: Content is protected !!