Relax Jin joga

  1. Tvoja Joga
  2. Lekcie
  3. Relax Jin joga
 

Relax jin joga je jemná relaxačná joga, tiež nazývaná ako “Daoistická”. Uvoľnenie prostredníctvom pozícií z jogovej terapie. Cieľom tohto štýlu je priniesť príjemný pocit povolenia od každodenného stresu.

Relax jin joga je fasciálna joga

Lekcia obsahuje pomalé zmeny pozícií. Používa techniky, ktoré stimulujú hlbšie spojivové tkanivá, fascie, kosti, kĺby, šľachy, chrupavky, väzivá. Fasciálna joga, joga hlbokého uvoľnenia, a to nielen fyzického tela, ale aj vnútorného mentálneho či emočného napätia. Cviky sú často zaujaté na dlhší čas (približne 3-5 min). Predĺžené zotrvanie v pozícii je vykonávané s cieľom získať prístup k hlbším spojivovým tkanivám a tiež je to cesta, ako sa dostať do pokojného, relaxačného, až meditatívneho stavu mysle.

Je zameraná hlavne na oblasť bedrových kĺbov, panvy a spodnej časti chrbtice. V oblasti energetických zhlukov ovplyvňuje a harmonizuje prvú, druhú a tretiu čakru. Menej rozvíja hornú časť tela. Jej polohy otvárajú i zablokované kĺby.

Relax jin joga je relaxačná jemná joga

Jin joga je vynikajúca pre znižovanie stresu a poskytuje regeneráciu a obnovu pre telo, rovnako ako pre myseľ. Je tiež vhodná pre zvyšovanie mobility, zlepšenie cirkulácie a regulácie toku energie v tele, pretože mnohé ásany majú blahodárný vplyv na cieľové energetické kanály a meridiány obdobným spôsobom, ako je akupunktúra. Jinová joga je prevenciou pri migrénach, pomáha lepšie zvládať úzkosť a stres.

Protipól k sile a dynamike

Cvičenie týmto spôsobom je vhodne pre všetkých – starých, mladých, pokročilých aj začiatočníkov. Výborne dopĺňa dynamickú jangovú jogu (ashtanga vinyasa, power joga, hatha joga, hot joga, flow joga…). Kým jangová joga oslovuje hlavne svaly, vo forme produkcie tepla, energie, sily a predĺženia. Takto zapojené svaly síce na jednu stranu chránia kĺby, ale spôsobuje to aj priveľmi stiahnuté oblasti tela, čo je v konečnom dôsledku citeľné ako limit v rozsahu pohybu.

Cvičenie je v skupine s potrebnými doplnkami (bolstre, kvádre, popruhy, deky…).

Kedy je najlepšie cvičiť jinovú jogu?
  • Keď sú svaly prirodzene chladné (ráno), vtedy sa proces natiahnutia neprenáša do svalov ale do spojivových tkanív.
  • Tesne pred spaním, pretože pri cvičení sa stišuje myseľ, aktivuje sa parasympatický nervový systém, telo sa ako celok uvoľnuje a ukľudňuje.
  • Pred športovým výkonom, ak sa jedná o etrémne stiahnutého športovca. Je to ideálna priprava na dynamickejšie aktivity.
  • Kvôli vytvoreniu rovnováhy, ako protipól k dominantnému jangu. Jinovým cvičením môžeme vyrovnať  jangový charakter určitých aktivít, okolností, ale aj vonkajších vplyvov prostredia. Napríklad cvičením jin jogy na jar a v lete, v hektickom životnom období, po dlhom cestovaní.
Odporúčanie
Pre ľudí, ktorí si chcú oddýchnuť, pri potrebe lepšej mobility v kĺboch. Pre začiatočníkov aj pokročilých.
Náročnosť lekcie
Mierna
Trvanie lekcie
60 min.
Menu
error: Content is protected !!