S jogou prichádza zdravie. Joga je uzdravujúca cesta k sebe samému. Je to jedna z najstarších náuk o živote a sebapoznaní. Na začiatku bola duchovným smerom. Neskôr, v priebehu veľmi dlhého času, sa rozšírila o formy cvičenia, ktoré sa začali orientovať na telo. Dnes existujú rôzne jogy. Niektoré sú v rýchlejšom tempe a intenzívne, iné sú jemné a upokojujúce. Vlastná podstata jogy je nemenná a spoločným menovateľom všetkých prístupov, ktoré sa utvorili, je pretrvávajúce pôsobenie na človeka harmonizujúcim a uzdravujúcim spôsobom.
S jogou prichádza zdravie
Keď spojíme telesné, dychové a mentálne techniky, ktorými joga disponuje, dopracujeme sa k zdravému zachádzaniu s našim telom. Po hodinách, týždňoch, mesiacoch a rokoch budeme na sebe pozorovať pozitívne a neustále sa prehlbujúce zdravotné účinky. Pravidelné cvičenie jogy formou presných pozícií (asán) zdokonaľuje silu tela, pružnosť, pohyblivosť väzív a kĺbov. Je to asi najstarší fitness tréning na svete :-).
Čo sa stane s mojím telom, keď začnem pravidelne cvičiť jogu?
Od záplavy spokojnosti a pokoja, ktoré prichádzajú hneď po cvičení, je možné časom pozorovať a pociťovať aj ďalšie účinky:
- náprava držania tela a pohybových vzorcov,
- zmiernenie bolestí chrbtice a iných bolestí (kĺby, úpony)
- posilnenie šliach, chrupaviek a kostí,
- posilnenie svalov, celkové spevnenie tela,
- zväčšenie flexibility,
- zlepšenie prietoku krvi a lymfy,
- úprava krvného tlaku,
- regulácia žliaz s vnútorným vylučovaním,
- naštartovanie metabolizmu a redukcia váhy,
- zlepšenie imunity,
- pokles cukru v krvi,
- zlepšenie trávenia,
- zväčšenie vitálnej kapacity pľúc,
- zlepšenie koordinácie,
- zmiernenie problému plochých chodidiel,
- zlepšenie schopnosti sústrediť sa a učiť sa (zlepšenie pamäti),
- upokojenie nervového systému,
- prehĺbenie a skvalitnenie spánku,
- skvalitnenie intímneho života,
- posilnenie sebaistoty a sebaúcty,
- joga pomáha pri boji so závislosťami,
- spomalenie procesov starnutia a celkové omladenie (oživenie pokožky),
- zmiernenie menštruačných bolestí,
- zmiernenie prejavov menopauzy.
Joga, génová expresia a imunitný systém
V roku 2013 výskumy malej štúdie Nórskej Univerzity v Osle potvrdili, že joga má okamžitý pozitívny účinok na molekulárnej úrovni. Génová expresia je prepis a preklad informácií, ktoré sú zakódované v našej štruktúre DNA. Skúmanie vzoriek krvi účastníkov štúdie pred a po intenzívnom tréningu jogy potvrdili, že vďaka joge sa zmenila expresia až 111 génov v cirkulujúcich imunitných bunkách. Na porovnanie iná relaxácia v pohybe zmenila expresiu iba 38 génov. Inými slovami a jednoduchšie: to, že sa cítime tak skvele po hodine jogy je výsledkom zmeny génov.
Joga a zdravotné obmedzenia
Tak ako cvičenie jogy zlepšuje kvalitu života, pri určitých diagnózach môže pôsobiť protikladne. Horíme o kontraindikáciách cvičenia. Kedy sa neodporúča cvičiť joga? Určite v prípadoch ako sú: vysoký krvný tlak, zvýšený vnútroočný tlak, ochorenie srdca, meningitída (zápal mozgových blán) , roztrúsená skleróza mozgomiechová, karpálny tunel, tehotenstvo do 1. trimestra. Mnohé pozície v joge majú svoje indikácie a kontraindikácie. Nedá sa vo všeobecnosti povedať, že každá asána je škodlivá pre ten ktorý problém. Je na inštruktorovi, aby vedel zhodnotiť situáciu. Pokiaľ má potrebné vzdelanie a skúsenosti, vie pomôcť a upraviť cvičenie tak, aby bolo pre klienta zdraviu prospešné. V prípade vážnejších komplikácii je potrebné situáciu prehodnotiť a konzultovať možnosti cvičenia s ošetrujúcim lekárom. Rozumné je aj premyslieť alternatívu súkromnej lekcie namiesto skupinového stretnutia.
Krátkodobé obmedzenia pri cvičení jogy
Aj keď sa na cvičenie tešíte, v prípade zdravotných okolností ako sú: chrípka, zvýšená teplota, extrakcia zubu, menštruácia, migréna – radšej lekciu jogy oželejte.
Aby ste si cvičenie užili a získali z neho maximum, je naozaj veľmi dôležité naučiť sa pozorovať a počúvať svoje telo. Netreba sa ponáhľať, robiť veci nasilu a cez bolesť. Každá chvíľa a pozícia bude prospešná, keď sa v nej budete dobre cítiť. Tak ako pri všetkom ostatnom, v joge platí dvojnásobne: menej je viac.
Daniela Lászlová – TVOJA JOGA nielen YOGA