Ako emócie poškodzujú naše telo…

Telo reaguje na to, ako myslíme, cítime a konáme. Toto je jeden typ „spojenia mysle a tela“. Keď sme v strese, úzkosti alebo rozrušení, naše telo reaguje spôsobom, ktorý nám môže povedať, že niečo nie je v poriadku. Napríklad sa môže vyvinúť vysoký krvný tlak alebo žalúdočný vred po mimoriadne stresujúcej udalosti.

Cesta k lepšiemu zdraviu

Existujú spôsoby, ako môžeme zlepšiť svoje emocionálne zdravie. Najprv rozpoznajme svoje emócie a skúsme pochopiť, prečo ich máme. Rozoznanie príčin smútku, stresu a úzkosti v našich životoch nám môže pomôcť zvládnuť naše emocionálne zdravie.

Vyjadrujme svoje pocity primeraným spôsobom.

Ak nám negatívne emócie spôsobujú fyzické problémy, dusenie týchto pocitov v sebe môže spôsobiť, že sa budeme cítiť ešte horšie. Je v poriadku dať vedieť našim blízkym, keď nás niečo trápi. Majme však na pamäti aj to, že naša rodina a priatelia nám nemusia vždy vedieť pomôcť správne sa vysporiadať s tým, čo cítime. V takom prípade nie zlé ani zahanbujúce, ak o pomoc požiadame niekoho mimo danej situácie – lekár, poradca, psychológ, vzťahový odborník, kouč… Možno práve odborná rada pomôže zlepšiť naše emocionálne zdravie, prípadne ukáže cestičku ako a kde začať.

Žime vyrovnaný život

Zamerajme sa na veci, za ktoré sme v živote vďační. Snažme sa nezaoberať sa iba problémami. To neznamená, že problémy neriešime alebo PREDSTIERAME ŠŤASTIE, keď cítime v skutočnosti stres, úzkosť či rozrušenie. Je veľmi dôležité vysporiadať sa s negatívnymi pocitmi. Ale snažme sa zamerať aj na pozitívne veci. Možno budete chcieť použiť DENNÍK 🥰 na zaznamenávanie situácií, vďaka ktorým sa cítite šťastní a pokojní. I z vlastných skúseností viem, že pozitívny výhľad môže zlepšiť kvalitu života a posilniť celkové zdravie🍀. Nájdite si čas na veci, ktoré vás skutočne bavia. Objavujte svoje talenty alebo nové aktivity. Nemusíte vo všetkom vynikať. Majte rôznorodé záľuby a pestré spôsoby ako trávite voľný čas.

Dávaj na seba pozor.

Aby ste mali dobré emocionálne zdravie, je dôležité starať sa o svoje telo pravidelnou a vyváženou konzumáciou zdravých jedál, dostatkom spánku a cvičením, aby ste tak uvoľnili zadržiavané napätie. Skúste meditovať, prejdite sa von a pozorujte prírodu. Vyhnite sa prejedaniu a nezneužívajte drogy, lieky ani alkohol. Užívanie drog alebo alkoholu spôsobuje len ďalšie problémy, ako sú rodinné, finančné, vzťahové a zdravotné. Navyše z energetického hľadiska sú preplnené gunou (kvalitou) Tamas, ktorá je vlastnosťou tuposti alebo nečinnosti, apatie, zotrvačnosti alebo letargie (pozn.: filozofický a psychologický koncept, ktorý vyvinula škola Samkhya).

Danka, TVOJA JOGA 

Blog

Menu
error: Content is protected !!