Ásana: Mačka – Krava

NEPODCEŇUJME JEDNODUCHÉ JOGOVÉ CVIKY

Pozícia Mačka – Krava, tiež známa ako Marjaryásana – Bitilásana, je základný jogový pohyb, ktorá zahŕňa zaoblenie a prehnutie chrbtice. Napriek svojej jednoduchosti poskytuje tento pohyb veľa výhod. Môže pomôcť zlepšiť flexibilitu chrbtice, znížiť napätie svalov chrbta, zvýšiť prietok krvi do chrbtice a oveľa viac.

Ľudia majú tendenciu podceňovať jeho dôležitosť a prehliadať potenciál. Striedavý pohyb ásan Mačka a Krava sa často používa na lekciách ako zahrievacie alebo ochladzujúce cvičenie. Niektorí to môžu považovať len za akúsi formalitu, vyplnenie času a nemusia cvik brať dostatočne vážne. Iným z dôvodov, prečo môžu podceňovať relevantnosť tohto cviku je, že sa zdá byť príliš jednoduchý na to, aby bol účinný. V porovnaní s komplexnejšími jogovými pozíciami sa pozícia javí ako príliš nenáročná na to, aby poskytla nejaké významné výhody. Tento úsudok je však nesprávny.

Ásana Mačka – Krava | výhody pre telo, dych a myseľ

Pozícia Mačka – Krava je ásana vo vzpore kľačmo, ktorá zahŕňa pohyb chrbtice prostredníctvom flexie a extenzie. Má výhody nie len pre naše telo a dych, ale aj myseľ. Verím, že aj vďaka týmto informáciám budete cvik brať už iba vážne 😊.

 

  1. LEPŠIA PRUŽNOSŤ: Striedavé pohyby pomáhajú zlepšiť flexibilitu a pohyblivosť chrbtice, čo môže prispieť k zmierneniu bolesti chrbta a odstráneniu stuhnutosti.
  2. ZVÝŠENÁ CIRKULÁCIA: Pohyb chrbtice pomáha stimulovať prietok krvi a zvýšiť obeh v celom tele, čo môže pomôcť pri odstraňovaní toxínov a odpadu.
  3. BRUŠNÉ SVALY: Pohyb chrbtice v cvikoch zapája brušné svaly, čím ich pomáha posilňovať a tonizovať. Počas cviku Krava je chrbtica vyklenutá smerom nadol, brušné svaly sa natiahnu a zapoja. Tento pohyb pomáha aktivovať hlavné svaly, najmä priamy brušný sval. Počas pozície Mačka sa chrbtica zaobľuje smerom nahor a brušné svaly sa sťahujú a zapájajú. Tento pohyb pomáha aktivovať najmä priečny brušný sval, ktorý je najhlbšou vrstvou brušných svalov a je zodpovedný za stabilizáciu jadra. Plynulý pohyb medzi pozíciou Krava a Mačka vyžaduje stabilizáciu a zapojenie jadra, najmä spodných chrbtových svalov a šikmých svalov brucha.
  4. SVALY PANVOVÉHO DNA: Cvik aktivuje aj svaly panvového dna, ktoré sú dôležité pre kontrolu močového mechúra a čriev, ako aj sexuálne funkcie. Posilnením týchto svalov sa môže zlepšiť celkové zdravie panvy.
  5. LEPŠIE DRŽANIE TELA: Natiahnutím a posilnením svalov pozdĺž chrbtice môže ásana pomôcť zlepšiť držanie tela a napriamenie sa.
  6. ZLEPŠENÉ TRÁVENIE: Pomáha stimulovať tráviaci systém, podporovať zdravé trávenie a znižovať nadúvanie a zápchu.
  7. KONTROLA DYCHU: Cvik podporuje pohyb hrudného koša a bránice. Keď sa nadýchnete a prehnete chrbát do pozície kravy, rozširujete si hrudný kôš a vytvárate viac priestoru pre pľúca, aby sa naplnili vzduchom. Keď vydýchnete a zaokrúhlite chrbticu do pozície Mačka, stláčate brušné orgány a vytláčate všetok vzduch z pľúc. To môže pomôcť zvýšiť príjem kyslíka a uvoľniť toxíny z tela.

 

www.tvojajoga.sk

 

Blog

Menu
error: Content is protected !!