Džala néti je názov pre čistenie nosovej dutiny vodou. Je to čistiaca technika, ktorú jogíni v Indii používajú už niekoľko tisíc rokov a dnes sa dostala do povedomia aj medzi tých, ktorí trpia alergiami, častými zápalmi dutín, či sezónnymi prechladnutiami. Spočiatku sa môže zdať technika očisty svojrázna, ale je to iba dôsledok nevedomosti, absencia vlastnej skúsenosti. Ľudia si zvyčajne túto praktiku obľúbia a po docenení jej prínosov v nej pravidelne pokračujú. Stáva sa pre nich rovnako bežná ako čistenie zubov.

Očistné techniky: šatkarmy

Slovo Kriyā, v zmysle ako o nej hovoríme pri džala néti, je sanskrtský výraz odvodený z koreňa „kri“, čo znamená „robiť“. Predstavuje rituál, ktorý sa robí vedome a s úsilím. V joge sa používa šesť hlavných techník na očistenie tela a mysle. Hovoríme o šatkarmách a šatkrijách – „šat“ podľa prekladu slova šesť.

Šatkarmy sú opísané v Hatha Jóge Pradipike a neskorších textoch. Ich účelom je odstrániť „hrubé nečistoty“, vyliečiť celý rad chorôb a pripraviť telo na pránájámu. Riadiť dych tak, aby prinútil životnú energiu Pránu stúpať do centrálneho kanála Sušumna, čo umožní Kundaliní stúpať a dosiahnúť stav jednoty, jogy. Obdobné techniky na očistenia tela a mysle sa používajú tiež v Ayurvéde. Holistická medicína Indie ich používa na harmonizáciu našich konštitúcií (nazývaných tiež tri dóšhe: vata, pitta a kapha), aby sa udržalo dobré zdravie.

Šatkarmy

Šesť hlavných techník na očistenie tela a mysle:

  • Néti: čistenie nosovej dutiny
  • Dháuti: čistenie tráviaceho ústrojenstva (žalúdok, črevá, zuby, jazyk atď.)
  • Naulí: vlastná brušná masáž, pri ktorej sa používajú iba svaly brušnej steny
  • Basti: klystír
  • Kapálabháti: technika dýchania, pránájáma
  • Trátaka: technika pre oči – prehĺbenie koncentrácie.

Néti: čistenie nosovej dutin

Čistenie nosa sa vykonáva jedným z viacerých spôsobov, pričom vodný roztok so soľou je najjednoduchší.

  1. Džala Néti – je čistenie nosovej dutiny vodou. Spočíva v čistení pomocou Néti Lota alebo Néti Pot – kanvička na preplach nosa, ktorá je naplnená slanou vodou. Táto metóda pomáha zbaviť sa nadmerného hlienu, čistí dutiny, zabraňuje prechladnutiu, vyrovnáva dych, prináša pocit pohody a čistoty a harmonizuje emócie. Okrem toho sa harmonizuje činnosť nervovej sústavy a odstraňuje napätie z tváre. Okrem vody používajú tradičné indické školy aj iné tekuté meódy: Ksheera(mlieko), Tail (olej), Madhu (med), Ghrit (ghee)…atď. Kanvička môže mať rôzne objemy a tvary. V Indii sú veľmi časté a populárne medené úpravy, kvôli samotnej antibakteriálnej vlastnosti medi, aj kvôli energetizácii vody. U nás sú dostupné a ľahko umývateľné keramické, plastové alebo sklenené.

Džala néti: čistenie nosovej dutiny vodou

  1. Sútra nétije čistenie nosovej dutiny bavlnenou niťou ktorá bola ponorená do včelieho vosku alebo katétrom. Je to zložitejšia technika a mala by sa učiť od učiteľa, nakoľko šnúrka sa opatrne vsúva do nosa k zadnej časti nosnej sliznice a po prehltnutí ústami dostávame jej koniec von. Jemne pohybujeme sem a tam niekoľkokrát, nakoniec vytiahneme ústami von.
  2. Danda nétije čistenie nosovej dutiny pomocou tenkej tyčinky zo zdravotne nezávadného kovu.

Nos je úžasným orgánom. Čistí vzduch pred vstupom do nášho tela a zabraňuje prachu a baktériám vniknúť do pľúc, takže je veľmi dôležité udržiavať nos v čistote a zdravom stave.

Džala néti

1. Džala néti: základné čistenie nosovej dutiny vodou

  • Čajovú lyžičku obyčajnej soli bez jódu rozpustite vo vlažnej nechlórovanej vode (cca 500 ml). Použiť môžete prefiltrovanú vodu alebo zovretú vodu z vodovodu, ktorá však musí vychladnúť na príjemnú telesnú teplotu.
  • Naplňte kanvičku určenú na očistu nosa upravenou vodou. Postavte sa nad umývadlo. Nakloňte sa trochu dopredu a pootočte hlavu mierne doprava. Trysku kanvičky umiestnite do pravej nosovej dierky pričom kanvičku nakloňte tak, aby voda prúdila do nosovej dierky. Dýchajte cez ústa. Voda, ktorá vstúpi do pravej nosovej dierky, vychádza z ľavej nosovej dierky a automaticky odplavuje nečistotu v nose.
  • Postup opakujte s novo naplnenou kanvičkou upravenej vody na ľavú stranu. Počas tohto procesu prebieha pokojné dýchanie iba ústami.
  • Po očistení oboch nosných dierok je dôležité dostať zvyšky vody z dutín von. Ak v nosnej dierke zostanú nejaké kvapky vody, môže to spôsobiť chlad. Preto si po prepláchnutí zapchajte palcami uši a dýchajte s miernym úsilím a tlakom cez ústa. Uvoľnite palce z uší. Zatvorte ústa a striedavo vyfúknite cez pravú a potom aj ľavú nosnú dierku. To isté opakujte dovtedy, kým sa z nosných dierok nedostane von posledná kvapka vody.

Odporúčania pre džala néti
  • Po vykonaní očiste nosa vodou by sa mal nos a dutiny dôkladne vysušiť a to buď technikou Kapalbhati alebo Bhastrika Pránájáma, aby sa vysušila nosová oblasť. Počas tejto prenájmy by človek nemal fúknuť veľmi tvrdo a násilím, pretože by mohol vtlačiť vodu do uší.
  • Malo by sa pamätať na podiel soli vo vode, pretože viac soli vedie k pocitu pálenia v oblasti nosa.
  • Studená voda alebo chlórovaná voda môže spôsobiť ostré bolesti hlavy, prípadne nepríjemné pocity na sliznici.
  • Počas cvičenia dýchajte ústami.
  • Spočiatku by sa malo praktizovať pod vedením odborníka na jogu.
  • Časté krvácanie z nosa a zúžená nosná prepážka vyžadujú väčšiu obozretnosť pri praxi!

2. Džala néti: Pokročilé čistenie nosovej dutiny vodou

Voda sa nasáva cez jednu nosovú dierku a vyteká ústami. Opakuje sa to cez ďalšiu nosovú dierku. Po individuálnom precvičení obidvoch nosných dierok sa voda  nasáva súčasne cez obidve nosné dierky zo široko otvoreného pohára a uvoľňuje sa cez ústa. Neskôr sa voda nasáva z pohára do úst a vydychuje  sa cez nozdry silou. Odporúčam zvládnutie techniky s učiteľom.

3. Džala néti Naspan: Pokročilé postupy s učiteľom

Po uspokojivom vyčistení nosných dierok, pitnou vodou nosom, sa voda nasáva cez nosné dierky a raz alebo dvakrát vypľuje. Potom sa voda pije nosom tak pohodlne, ako sa pije ústami. Odporúčam zvládnutie techniky s učiteľom.

Džala néti: 3 techniky

Keď sa tieto praktiky prvýkrát dostali na západ, zdali sa byť trochu divné a šokujúce, ale praktizujúcim jogy sú nápomocné a dokonca prirodzené.

Ako to funguje?

Nielen mechanický preplach, očista usadenín zo sliznice, chemická koncentrácia a konzistencia roztokov na preplach, ale aj jemné dráždenie nervových zakončení majú za výsledok popisované prirodzené fyzické zlepšenie zdravotného stavu a výsledky na mentálnej úrovni. Okrem hrubej mechanickej očisty dochádza k zmene jemnej energetickej úrovni v pravej a ľavej nosnej dierke.

Harmonizácia energie jednotlivých nosných dierok (Pingala Nadi – pravá nosná dierka a Ida Nadi – ľavá nosná dierka). Autonómny nervový systém je rozdelený na sympatický nervový systém alebo na Pingala Nadi a parasympatický nervový systém alebo Ida Nadi. Džala néti a následná pránájáma má možnosť harmonizovať ich stav. Vyrovnanie, harmonizácia prinesie tu zmenu, ktorú potrebujeme. Pre niekoho je to bdelosť pri letargii pre iného upokojenie pri veľkom vypätí. Všetko na úrovni energie Ida a Pingala, ktoré svojim charakterom pripomínajú či skôr mapujú sympatickú a prasympatickú nervovú sústavu.

Top 10 zdravotných výhod džala néti

  • Sínusitída: pomáha pri liečbe sinusitídy, ochorení očí, nosa a krku, angíny, kataru, ako aj pri zápaloch slizníc.
  • Kašeľ a chlad: očista nosných dutín je mimoriadne nápomocná pri prevencii prechladnutia a kašľa. Zabraňuje tiež alergickému kýchaniu.
  • Bolesť hlavy: Bolesť hlavy je v týchto dňoch celkom bežná. Pravidelná prax pomáha zmierňovať chronické bolesti hlavy a migrénu.
  • Nespavosť: Existuje veľa ľudí, ktorí nemôžu zaspať alebo trpieť nespavosťou. Liečiť nespavosť cez džala néti je jedným z účinných postupov jogy. Zlepšuje i samotnú kvalitu spánku
  • Ospalosť: Joga ako aj čistenie nosa pomáha zmierňovať príznaky ospalosti.

  • Stres: Upokojenie nervového systému, úľava od stresu.
  • Pamäť: Pomáha zlepšiť kognitívne schopnosti, pamäť a prekonať problémy so zabúdaním.
  • Ochorenia očí: Pomáha s problémami súvisiacimi s očami a ich chorobami, ako sú bolesť, nočná slepota, slabosť, zahmievanie očí atď.
  • Ucho: Pri praxi džala néti sa tiež zmierňujú choroby spojené s uchom. Je možné povedať, že prax džala néti je všeliekom na ORL oblasť (Otorinolaryngológia – oblasť ochorení ucha, nosa, nosovej dutiny a prínosových dutín, hltana a hrtana.)
  • Duševné zdravie: Pomáha odstraňovať prekážky vo voľnom prúdení Prány, a tým ovplyvňuje všetky Kóše tela, čo má veľký vplyv na fyzické a duševné zdravie. Dokonaca napomáha zvyšovať intelektuálny potenciál mentálne retardovaných ľudí.

Jednoduchý, nákladovo efektívny, nefarmakologický spôsob liečby môže znížiť použitie antibiotík a iných liečiv.

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA

 

Referencie

/1/ C. Bansal
Comparative study on the effect of Saptamrita Lauha and Yoga therapy in myopia, 35 (2014), pp. 22-27

/2/ V.S. Lee, I.M. Humphreys, P.L. Purcell, G.E. Davis
Manuka honey sinus irrigation for the treatment of chronic rhinosinusitis: a randomized controlled trial
Int Forum Allergy Rhinol, 7 (2017), pp. 365-372

 

Blog

Menu
error: Content is protected !!