Mudry v joge

Mudry sú ďalším aspektom jogy. Nie vždy sa im venuje na hodinách dostatočne veľa času. Sú v podstate jogou pre ruky. Mudry sú gestá, pozície, neuro motorické spojenie končekov prstov alebo iných častí rúk.

Dotykom stláčame vybrané nervové zakončenia a stimulujeme reflexné body, ktorými je posiata dlaň. Podobne ako pozície v joge, aj mudry majú rôzne účinky na telo a myseľ. Môžu byť používané samostatne alebo v spojení s jogovou praxou, aby sa tak zvýšili účinky cvičenia.

Hakini mudra

Dnes sa budeme zaoberať konkrétnou mudrou, známou ako “Hakini.” Vykonávať – založiť, mudru môžete kedykoľvek a kdekoľvek. Všimnite si, mnohí ju robia úplne podvedome a bez zámeru. Je to veľmi prirodzené gesto. Nemusíte tušiť, že takéto jemné spojenie končekov prstov pomôže zapamätať si informácie, spomenúť si na niečo.

Význam Hakini mudry

Hakini je jednou z najviaHakini Mudra, Joga mudra, Tvoja jogac praktizovaných mudier v joge. Názov je odvodený zo sanskrtu. Hakini znamená “silu” alebo “pravidlo” a mudra znamená “pečať”, “gesto” alebo “značku”. Hakini mudra odkazuje na silu mysle. Je tiež nazývaná Mudrou pre myseľ.

Ako založiť Hakini mudru?

Hakini mudra

Foto:  Jogapedia

Ak cete vytvoriť Hakini mudru, umiestnite dlane pred hrudník, smerom dlaň k dlani. Spojte jemne končeky prstov pravej ruky s ľavou. Udržujte jemný kontakt medzi prstami a mierne rozpätie jednotlivých prstov od seba. Zamerajte sa na čakru Ádžna (Ádžna čakra leží uprostred čela, medzi obočím, preto sa tiež nazýva „tretie oko“). Umiestnite špičku jazyka smerom na podnebie pri nádychu. Pri výdychu jazyk opäť uvoľnite. Túto sériu pohybov opakujte počas niekoľkých minút.

Účinok Hakini mudra

  • Podporuje silu pamäte.
  • Zvyšuje koncentráciu.
  • Dodáva energiu mozgu.
  • Koordinuje pravú a ľavú hemisféru mozgu.
  • Vytvára pocit pokoja, ktorý nám otvára možnosť myslieť jasne.

 

Problémom – zapamätať si, trpia ľudia bez rozdielu na vek. Veľká psychická záťaž, nabitý program, nadmerná duševná práca  alebo naopak čisto mechanická práca bez nutnosti zapájať mozog otupuje, zahmlieva a spôsobuje v konečnom dôsledku problémy s pamäťou. Mozog môže byť trénovaný a stimulovaný podobne ako telo. Stačí odhodlanie, čas a zámer. Mudry sú veľmi dobrou pomôckou, ako trénovať mozog 🙂. 

Namasté.

Daniela Lászlová – TVOJA JOGA nielen YOGA

Blog

Menu
error: Content is protected !!