Jóga proti bolesti a PMS – Takmer 40 percent žien prechádza trápením premenštruačného syndrómu (PMS). Jednoducho veľa žien, už pár dní pred tým, ako prichádzajú „ich dni“, pociťujú vykoľajenie a doslovné odklonenie zo svojho rovnovážneho stavu.

Predmenštruačný syndróm (PMS)

Predmenštruačný syndróm (PMS) začína v poovulačnej fáze cyklu ženy. Horšie stavy môžu začať aj skôr, pričom pretrvávajú až do nasledujúceho cyklu. Telesné i psychické ťažkosti, ktoré môže žena pociťovať sa cyklicky opakujú s menštruačným cyklom. Jednoznačné príčiny PMS nie sú doposiaľ objasnené. Predpokladá sa, že súvisia: so zmenami pomeru estrogénov a progesterónu, s prudkým hormonálnym spádom v druhej fáze menštruačného cyklu, so zvýšenou hladinou prolaktínu a biochemickými zmenami v centrálnom nervovom systéme. Aj to, prečo sú len niektoré ženy citlivé na tieto cyklické zmeny, nie je známe.

Predmenštruačná tenzia má viac podôb. Každá žena prežíva niekoľko príznakov PMS naraz a aj tie sa môžu v rôznych cykloch obmieňať. Od bolesti v oblasti brucha alebo panvy, bolesť chrbta a prsníkov, závraty, migréna, nevoľnosť, opuch, podráždenosť, zvýšená teplota, zimnica, tenzia, depresia, zlosť, znížená energia, melanchólia, zvýšená chuť na sacharidové jedlá….atď.

Keďže sa stále nepodarilo stanoviť jednu základnú príčinu vyvolávajúcu PMS, je aj jeho riešenie skôr kombináciou viacerých opatrení, ktoré zmierňujú prejavy. Pri riešení symtómov PMS sa častokrát odporúča prírodná liečba v kombinácii s vitamínmi a minerálmi, ktorých cieľom je podpora hormonálnej aktivity u žien a zároveň zlepšenie samotného menštruačného cyklu.

Jóga proti bolesti a PMS

Dnes pôjdeme jednoduchou cestou, ako zmierniť fyzické zmeny a psychologické výkyvy spojené s PMS. Jóga a meditácia sú také relaxačné techniky, ktoré sú prirodzené pre telo i myseľ a zároveň sa ľahko integrujú do dňa. Vhodnou rutinou je vyradiť si pre seba niekoľko minút  každý deň, aby sa telo mohlo uvoľniť a tlak na myseľ sa zmiernil.

Ako je možné, že fo funguje?

  • jemné cvičenie a natiahnutie tela zmierňuje konkrétne bolesti,
  • jednoduché dýchacie techniky a meditácie umožnia uvoľniť myseľ a zmiernia akékoľvek emocionálne turbulencie.

Pravidelné cvičenie jogy pomáha predchádzať symptómom PMS tromi spôsobmi:

  • uvoľňuje endorfíny, prirodzené zlúčeniny zvyšujúce náladu tela,
  • upokojuje centrálny nervový systém a zvyšuje prietok okysličenej krvi do reprodukčných orgánov.
  • zmierňuje stres a podporuje hlbokú relaxáciu, ktorá ďalej tlmí príznaky PMS.

Zacvičte si s nami podľa videa

Zacvičte si s nami podľa videa kedykoľvek budete hľadať pomocnú ruku.

Krásou mnohých, vo videu, cvičených pozícií,  je ich jinový charakter. Počas svojho pokoja, zatiaľ čo zotrvávate v pozícii po dlhšiu dobu, môžete precvičiť mnoho vnútorných techník ako napríklad dýchanie ujjayi. Môžete takisto zamerať pozornosť na ťah v svaloch, väzoch, ktoré sa otvárajú, keď do nich vdychujete energiu alebo len zostávate prítomné v tichosti meditatívneho okamihu.

Pretože všetky orgány podľa východných celostných medicín prislúchajú istým energetickým dráham a bodom, veľa pozícií nadobúda terapeutický účinok pre naše telo najmä vtedy, ak v nich zotrvávame dlhší čas. Samotné ásany a s nimi spojené natiahnutie sú ako akcia, ktorá vyvoláva reakciu.  Pozitívnou rekaciou na cvik je naše dobré fyzické a emočné zdravie.

 

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA nielen Yoga

Blog

Menu
error: Content is protected !!