Kapalabháti tiež známa pod názvom Žiarivá lebka. V Sanskrte znamená Kapal „lebka“ alebo „čelo“ a bháti znamená „svetlo“, „vnímanie“ a „poznanie“. Kapalabháti prináša ľahkosť a jasnosť do prednej časti mozgu.

Kapalabháti má v jogovej praxi špeciálne postavenie. Radí medzi dychové techniky Pránájámu  a tiež očistné techniky Krije (má očistný účinok na náš mentálny aparát). Očista mysle je iba jeden z prínosov. Ďalším je očista pľúc a nosných dutín, ako aj povzbudenie a energizovanie celého tela pomocou rozprúdenia energie. Oživuje celý mozog a prebúdza spiace centrá, ktoré sú zodpovedné za jemné vnímanie.

Normálne dýchanie vs. Kapalbháti

Normálne dýchanie je charakterizované aktívnou kontrakciou iba inspiračných svalov, ako je bránica a medzirebrové svaly. Výdych nastáva pasívne po ukončení nádychu. Kapalbháti obracia tento proces – výdych je aktívny, zatiaľ čo nádych je pasívny. Toto indukuje zvrat v toku nervových impulzov do mozgu a z mozgu, čo spôsobuje stimuláciu a prebudenie mozgových centier.

Kapalabháti: Prínosy

  • Vyrovnáva dóše: vata, pitta a kapha
  • Odstraňuje nečistoty a hlieny z dýchacieho aparátu.
  • Zvyšuje bunečnú výmenu a okysličenie orgánov, čím zabraňuje degeneratívnym procesom a omladzuje ich
  • Zlepšuje krvný obeh, najmä v hlave
  • Eliminuje mentálne rozptýlenie
  • Odpútava myseľ od negatívnych myšlienok, nepokoja a psychických blokov
  • Vyrovnanie iracionálneho stavu mysle
  • Vyvoláva bdelosť
  • Odstraňuje ospalosť, dodáva energiu telu a mozgu
  • Zaostruje zmyslové vnímanie
  • Zlepšuje pamäť a sústredenie
  • Pripravuje myseľ na duševnú prácu a meditáciu
  • Udržuje čelo chladné
  • Harmonizuje zažívacie orgány, zlepšujúce agni a chuť do jedla
  • Čistí krv
  • Stimuluje synoviálny obeh v kĺboch
  • Vyvažuje a posilňuje nervový systém
  • Podporuje imunitu
  • Čistí pránické kanály (srotamsi) bez vytvárania tepla
  • Zvyšuje melodickú kvalitu hlasu

Kapalabháti: Kontraindikácie

Kapalabháti by nemali praktizovať tehotné alebo menštruujúce ženy. Je tiež kontraindikovaný u jednotlivcov s vysokým alebo nízkym krvným tlakom, srdcovými chorobami, epilepsiou, migrenóznymi bolesťami hlavy, významnými krvácaniami z nosa, glaukómom a pre každého, kto podstúpil nedávny chirurgický zákrok na bruchu. Ak počas tohto cvičenia alebo po ňom zažívate závraty, prerušte prosím prax, kým sa nebudete môcť poradiť s kvalifikovaným učiteľom jógy.

Predtým ako začneš

Kapalabháti je zložitejšia aktívna pránájáma, a preto si vyžaduje určitú znalosť dýchania. Pred praktizovaním by ste mali byť oboznámení so základnými dychovými technikami, napríklad s plným jogovým dychom. Účelom týchto základov je poskytnúť bezpečný úvod do vyššej praxe. Samozrejme, vždy je najlepšie naučiť sa novú techniku osobne, s kvalifikovaným učiteľom.

Kedy a ako

Kapalabháti (ako pri väčšine pránájám) by sa mal praktizovať na lačný žalúdok, takže si nechajte cvičenie najlepšie na ráno alebo najmenej tri až štyri hodiny po jedle. Vyberte si pohodlnú polohu pri sedení. Najlepšie je sedieť so skríženými nohami na zemi s vankúšom alebo dekou pod sebou,  aby ste pohodlne zdvihli boky do vyššej pozície ako kolená. Prípadne si môžete zvoliť sedenie na stoličke s nohami rovno na podlahe.  Neopierajte potom chrbát o operadlo, seďte vzpriamení bez podpory. V obidvoch prípadoch nechajte chrbticu predĺženú tak, aby chrbát, krk a hlava boli vzpriamené.

Technika cvičenia 

Technika spočíva v prudkom krátkom výdychu a pasívnom nádychu. Prudký výdych dosiahnete kontrakciou brušných svalov a ich intenzívnym vtiahnutím smerom ku chrbtici a hore. Tým sa nadvihne bránica a vypudí vzduch z pľúc. Nádych je potom samovoľný a dochádza k nemu automaticky uvoľnením brušného svalstva. Hrudník a ramená ostávajú celý čas v pokoji.

Postup nácviku:

  1. Sadnite si do jedného z jogových sedov a vyrovnajte sa. Uvoľnite sa.
  2. Hlboko sa nadýchnite a prudko krátko vydýchnite kontrakciou brušných svalov. Samovoľne sa nadýchnete a opäť prudko vydýchnete atď. Hlboký nádych a výdych = 1 kolo. Základný nácvik začína na úrovni zhruba jeden výdych a nádych za sekundu – pre začiatok ich stačí 20 v 2 až 3 kolách (to aj s oddychom zaberie približne 5 minút).
Kapalabáthi

Aktívny výdych, pasívny nádych

S praxou sa brušné svaly zosilnia a vy si môžete potom cvičiť päťdesiat až sto opakovaní naraz. Ak chcete, môžete svoju prax ďalej rozšíriť tak, aby zahŕňala dve alebo tri kolá po 50 až 100 dychov.

Keď ste pripravení ukončiť svoju prax, venujte chvíľu tomu, ako sa cítite. Usaďte sa pozornosťou v prednej oblasti mozgu a medzi obočím. Všimnite si svoje myšlienky a svoj stav mysle. Berte na vedomie, ako sa cítite fyzicky. Aké pocity si všimnete v dôsledku tejto praxe a kde ich vo svojom tele cítite? Neskôr jemne otvorte oči a pokračujte v nasmerovaní  svojho vedomia do plnej pozornosti  zvyšku vášho dňa.

Ak cvičíte kapalabháti správne, výsledkom by mal byť pocit dokonale čistej, prevzdušnenej lebky i nosa, nabudený stav organizmu a telesné teplo.

VIDEO: NÁCVIK KAPALABHÁTI

Jogamatka použitá vo videu: www.pranaenergy.sk

Chyby pri cvičení:

  1. Veľká snaha o dokonalý prudký výdych a prílišná hyperventilácia. Obidve súvisia s veľkými ambíciami nácviku. Možno ste nasadili buď rýchle tempo, na ktoré ste ešte neboli pripravení, alebo ste zapájali do dýchania hrudník. Ak po cvičení cítite závrat, tlak v hlave a zadýchanie sa alebo sa veľmi potíte, cvičili ste nesprávne.
  2. Môže sa stať, že to so snahou preženiete a po niekoľkých pár kolách zistíte, že vás bolia brušné svaly a nevládzete ďalej. Vtedy je lepšie trochu zvoľniť a zaradiť do telesného cvičenia cviky na posilnenie brušného svalstva.

 

Príjemnú a zdravú prax

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA nielen YOGA

Blog

Menu
error: Content is protected !!