LETNÁ ŠKOLA JÓGY | Jóga pre celého človeka

  1. Tvoja Joga
  2. Oznamy
  3. LETNÁ ŠKOLA JÓGY | Jóga pre celého človeka

LETNÁ ŠKOLA JÓGY | Jóga pre celého človeka

Otázka, ktorej čelíme, je:  „Ako môžeme zlepšiť svoje osobné skúsenosti a naše interakcie so spoločnosťou, aby sme žili šťastný, harmonický a užitočný život?“ Jóga sa už tisíce rokov venuje týmto otázkam a poskytuje na ne odpovede. Preto, ak sa jóge venujete iba mechanicky, je to pre vás iba forma pohybu, zlepšenie sily či flexibility, trávenie voľného času, chvíľkové uvoľnenie stresu….je to na škodu. Je to nešťastné uchopenie tohto inak dokonalého systému. Sú aj ľudia, ktorí tvrdia, že jóge nerozumejú. Jógu sa však nedá naučiť teoreticky či empiricky. Viete, existujú dva typy poznatkov: empirické a duševné. Aj náš existujúci vzdelávací systém je žiaľ zameraný iba na porozumenie vonkajšieho života. Existuje ešte ďalší rozmer, duchovná výchova, ktorá nie je filozofická ani ideologická. Duchovná výchova pohlcuje samskary.

Moja cesta jogou, založená na skúsenostiach, ma priviedla k tomu, že sa neučím pozície a dych ako fyzické cvičenia. Radšej učím ľudí pozície, dych, techniky koncentrácie a relaxácie, aby zlepšili kvalitu svojej mysle, a aby lepšie porozumeli ako súvisí ich myseľ s ich blízkymi, priateľmi, spoločnosťou a svetom. Toto jógové učenie im dáva vhľad do toho ako tento vzťah prebieha a tento vhľad je známy ako samskara.

Teší ma, volám sa Daniela (Danka) a budem Vaša sprievodkyňa Letnou školou jógy…

Jóga je formou nevynútenej disciplíny

Jóga je formou disciplíny, ale nie je vynútená. Skôr je to jemná premena, ktorej sa stanete svedkom. Zmení váš postoj, vaše vnímanie, čo vám umožní väčšiu slobodu vo vašich osobných prejavoch. Dovolí vám mať nepretržitú skúsenosť kontroly, harmónie, mieru a blaženosti. Znamená proces transformácie, ktorý sa nakoniec dotkne vašich prejavov na všetkých úrovniach. Hovoria o tom vaše oči, úsmev, vaše činy, vaše myšlienky. Jóga je proces vzdelávania vedúci k vnútornej disciplíne, vnútornej jasnosti a vnútornej sile.

Letná škola jógy v Banskej Bystrici

So zámerom šíriť jógu touto formou ďalej formujeme malú skupinku ľudí na letnú školu jógy v Banskej Bystrici, ktorí majú záujem o prax jógy presahujúcu telesnú úroveň. Bude určená bez rozdielu na doterajšiu skúsenosť. Bude to séria stretnutí pre ľudí, ktorí chcú nájsť cestu k jóge inak a hlbšie. Hlbšie neznamená dokonalejšia pozícia, viac sily, či pružnosti, dlhšia doba nádychu, ale objavenie svojho vlastného potenciálu skrz jógu, esencie a tak aj slobody.

Škola je exkluzívna, a jej exkluzivita spočíva v tom, že si vyžaduje úprimný záujem o seba štúdium a čas ktorý si venujete. Individualita a jedinečnosť skupiny vytvorí možnosť prehĺbiť alebo jemne odkloniť harmonogram stretnutí.

Aké to bude?

Keďže budeme mať leto, stretnutia budú mať charakter pohodovej dynamickej ľahkosti, aby ste mali radosť z každého sedenia. Dynamiku a priateľskosť zaistí skladba skupiny a ľahkosť bude forma, ktorou budeme techniky absolvovať a zažívať. Od rozmeru myslím si a cítim, k rozmeru viem – toto je moja skúsenosť.

Kde, ako a s kým?

Stretnutia budú: osobné a jednodňové, vždy vo vybraný piatok, v čase od 16.30 do cca 19.30, v letných mesiacoch, ktoré nám energeticky veľmi prajú. Medzi stretnutiami je istý časový rozstup, aby mohol prebehnúť proces usadenia informácií, vlastná, ale zároveň dobrovoľná 🙂 prax jogových cvičení, ktoré vám budú odovzdané – jogové a spirituálne sadhany. Stretnutia budú prebiehať v štúdiu TVOJA JOGA, ale aj v exteriéri pri štúdiu v zeleni, podľa toho, na čo sa budeme v našej praxi zameriavať. Štúdio TVOJA JOGA je komorné štúdio a poskytne privátny priestor pre našu individuálnu prax a učenie.

Termíny: 25.6., 9.7., 23.7., 6.8., 27.8. (5 x piatky)

Čas: 16.30 – 19.30 hod.

Miesto: TVOJA JOGA a príroda

Sprievodca: Daniela Lászlová (Danka)Hatha joga, Patanjaliho joga, Integrálna joga a Tradičná jógová terapia, Védske liečenie, Zvukoterapia….a iné. Absolvovala som viacero jógových a holistických akreditovaných škôl nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí (osobne i on-line), plus doplnkových tematických kurzov, ale certifikát nie je zárukou žiadnej kvality, to ma prax viackrát naučila. Preto skôr ako papier, prezentujem to, čo naozaj viem, pretože jóga je pre mňa komplexná veda, ktorá ma učí ako mať zdravé telo, harmonickú a vedomú myseľ i uvedomenie svojej božskej podstaty – duše.

 

Finančný príspevok

Príspevok na letné štúdium je 109,- Euro ak sa prihlásite do 15.6., alebo 118,- Euro, ak sa prihlásite po 15.6. Príspevok je možné rozdeliť do 2 častí.

Priebeh stretnutí

Stretnutia sa budú skladať z 2 častí. Súčasťou bude vždy cvičenie hatha jógy. Cvičenie podľa svojich možností. Koho ako telíčko poslúcha a čo mu v daný okamih dovoľuje. V druhej časti sa zameriame na oblasti:

  • Čo chceme v živote dosiahnuť a ako nám jóga môže pomôcť?
  • Aký je mechanizmus, cez ktorý jóga funguje?
  • Aké praktiky nám môžu byť užitočné?
  • Budovanie vlastnej jógovej rutiny.

Práve v druhej časti sa dotkneme očisty tela a mysle cez vybrané techniky (šatkarmy). Použijeme náš dych, ktorý dokáže zharmonizovať a pohladiť. Vyskúšame viaceré koncentračné a meditačné cvičenia, mantry a osobnú prácu s joga malou. Naučíme sa, ako si vybudovať pre nás “posvätný priestor” – oltárik, ktorý reprezentuje naše ideály, ducha a krásu. Miesto, kde budeme nachádzať dennú inšpiráciu, povzbudenie a motiváciu.

Stretneme sa s praktickou jógovou psychológiou a etikou, individualitou režimov dňa a dôležitosťou sattvickej stravy v procese duchovného rastu. Praktické cvičenia doplníme aj o teoretické a empirické vedomosti, pretože my zvedaví ľudia sa radi pýtame PREČO?  Skupina určuje smer, v tom je jedinečnosť konceptu, pretože môže nabrať naozaj veľa rozmerov.

Jóga funguje na úrovni tela, mysle a duše. Z toho vznikli štyri veľmi široké klasifikácie jógy: karma jóga, pri ktorej využívame telo; Jnāna jóga, kde využívame myseľ; Bhakti jóga, kde využívame emócie a Rádža jóga, kde využívame energiu. Systém jógy, ktorý cvičíme, spadá do škály jednej alebo viacerých z týchto kategórií. Je to pretkávaný gobelín, v ktorom nachádzame svoj jedinečný vzor, formujúci obraz.

Koho Letná škola jógy osloví?

Tieto stretnutia sú vhodné pre kohokoľvek, bez rozdielu veku a kondície.  Letná škola pomôže tým, ktorí by sa chceli hlbšie zaoberať praktikami jógy aj ako životným štýlom, filozofiou bytia, nielen jednorazovými cvičeniami v štúdiu. Stretnutia vám pomôžu dozvedieť sa viac o sebe – v tom tkvie jógová spiritualita. Veda o jóge nie je nič iné ako pozitívna psychológia, zahŕňa teóriu a postupy rozvíjania pozitívneho stavu mysle, pozitívneho myslenia, pozitívnych emócií a pozitívneho správania.

Problémy ľudského života sú v podmienkach mysle. Jóga sa zameriava na zmenu týchto starých podmienok, aby sa negatívny stav zmenil na pokojný a spokojný stav mysle. Túto zmenu môže zažiť každý.

Ako sa prihlásim?

Ak máte záujem byť súčasťou energie skupiny, neváhajte, nakoľko nejde o masové podujatie. Napíšte nám e-mail “Mám záujem” na info@tvojajoga.sk a základné údaje o vás: celé meno a priezvisko, telefonický kontakt.

Tešíme sa na Vás. S láskou

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA

 

 

Blog

Menu
error: Content is protected !!