Meditácia pre JARNÚ ROVNODENNOSŤ 20.3.

Na severnej pologuli je 20. marec jarnou rovnodennosťou. V tento deň sa Slnko dokonale zarovná so zemským rovníkom, takže deň a noc budú rovnako dlhé, aby ohlásili prvý jarný deň!

Pre praktizujúcich jogy znamená jarná rovnodennosť čas obnovy, rastu a nových začiatkov. Toto je dokonalý čas, aby ste si uvedomili a uctili spojenie s prírodou a možno obnovili svoj záväzok k cvičeniam, ktoré zvyšujú vašu vitalitu a prinášajú rovnováhu do vášho tela, srdca a mysle. Môže to byť prax ásan, dychu, kontemplácie, všímavosti, či sebareflexie…

Aby sme spolu oslávili jarnú rovnodennosť a mohli spoločne rozkvitnúť v nasledujúcich týždňoch, prinášame jednouchú meditačnú prax.

 

MEDITÁCIA V CHÔDZI

  1. Vydajte sa von, najlepšie tam, kde môžete mať trochu súkromia (park, záhrada, lúka, les).
  2. Rozhliadnite sa okolo seba a v duchu pomenujte hocijaké 3 veci, ktoré vidíte. Chvíľku ich skúmavo pozorujte bez náhlenia a hodnotenia. Pozorujte ich tvary, farby, štruktúry…
  3. Tu sa trikrát vedome nadýchnite a pozorujte, čo cítite. Skúmajte svoje pocity, ktoré sa vynárajú, skúmajte ich bez hodnotenia.
  4. Opäť sa 3 krát zhlboka nadýchnite.Zavrite oči alebo sklopte pohľad a nenalaďte sa na zvuky okolo seba. Najprv sa zamerajte na najbezprostrednejšie zvuky a potom nechajte svoje vedomie, aby sa spojilo s ďalšími, vzdialenými zvukmi.
  5. Znovu sa trikrát zhlboka nadýchnite. Všímajte si vonkajšiu teplotu a vnímajte pocity – ako sa vás oblečenie dotýka, ako cítite prúdenie vzduchu na pokožke.
  6. Venujte si tri ďalšie pokojné a prehĺbené dychy. Začnite kráčať pomaly a zámerne, snažte sa čo najlepšie cítiť každý krok, keď sa pohybujete. Prechádzka nemusí byť dlhá.  10 -15 minút je dostatok času na vašu meditáciu v chôdzi.

Ak ste ešte nikdy nerobili meditáciu v chôdzi, táto vedená meditácia v chôdzi je pre vás na úvod ideálna.

Ak sa vám v lete naskytne príležitosť, vyskúšajte si túto vedenú meditáciu v chôdzi i naboso.

www.tvojajoga.sk

Blog

Menu
error: Content is protected !!