Natarajasana – Pán tanca, Kráľ tanečníkov
Názov pre asánu, s ktorou sa stretnete nielen v Hatha joge. Cvik zlepšuje rovnováhu a koncentráciu. Posilňuje nohy, boky, členky a hrudník. Pomáha rozvíjať milosť cez srdečné energetické centrum – anahata čakru. Podporuje vnútorný pokoj a vedomie v svete, ktorý sa stále mení.
Natarajasana – mytológia
Poďme trochu hlbšie do mytológie. Šiva je jedným z božstiev v hinduizme. Je súčasťou „trimúrti“, skupiny troch najsilnejších Bohov, ktorí sú zodpovední za životný cyklus. Túto trojicu najvyššej múdrosti, ktorá dohliada na vytvorenie, zachovanie a ničenie vesmíru tvoria: Brahma, Višna a Šiva. A práve Šiva je akýmsi dozorcom aspektu ničenia. Presnejšie, má na starosti transformáciu, ktorá je dôležitá pre životný cyklus. V tomto kontexte slovo “ničenie” neznamená úplnú deštrukciu, skôr premenu z jednej formy na druhú. Všetko má životný cyklus: ľudia, zvieratá, rastliny, dych, myšlienky, vzťahy a návyky. Aby sa stalo niečo nové, musí byť niečo staré najprv zničené alebo transformované. Ak hľadáte vo svojom živote zmenu, Šiva je božstvo, ktorého sa dovolávate. Ak hľadáte odvahu a silu, Šiva je váš “SuperMan”.
64 podôb Šivu
Šiva je známy pod mnohými menami a objavuje sa približne v 64-roch podobách. Každá forma predstavuje istý aspekt jeho osobnosti. Napríklad Sukasana Murthy je príjemnejšou stranou Šivu, ktorá hovorí, že udeľuje mier a šťastie. Kirath Murthy je v podobe lovca s lukom a šípom a Jvarabhagna Murthy je jeho tancujúca podoba, zobrazovaná s tromi tvárami a tromi nohami. Ďalšou tanečnou formou Šivu je NATARAJA, v preklade ako Pán tanca alebo Kráľ tanečníkov. V tejto podobe sa Šiva často zobrazuje v kruhovom ráme, ktorý predstavuje kozmický oheň, ktorý všetko vytvára a ničí. V jednej ruke drží agni (oheň), opäť predstavujúci význam stvorenia a zničenia. Oheň transformuje formy. Mení hmotu na popol, vodu na paru a tiež sa v mnohých náboženstvách používa v obetných rituáloch už tisíce rokov. Tanec Nataraja je známy ako “Ananda Tandava” – tanec blaženosti. Tento tanec predstavuje všetko hnutie, tok, rytmus, stvorenie, prejav a transformáciu života. Existujú však dve rozdielne podoby tanca. Lasya je jemná, pokojná forma tanca spojená so stvorením a Tandava je označovaný za násilný a nebezpečný tanec spojený s ničením.
Pozn.: Na koláži obrázkov nájdete 2 podoby asány Natarajasana – Kráľ tanečníkov, ako aj tradičné zobrazenie podoby Šivu – Nataraja v kruhovom ráme a Šiva jantru (forma rituálovej mandlay).
Joga a Ananda Tandava
Niekedy je aj cvičenie jogy ako tanec Lasya. Prax hladká, tečúca, bez námahy, šťavnatá, kde sa v každej pozícii cítite správne. Telo reaguje pozitívne na to, čo sa od neho požaduje. Niekedy sa však váš čas na podložke môže premeniť na tanec Tandavy; nepohodlný a úplne neistý. Fyzická prax jogy nás učí veľa vecí. Nakoniec sa môže premeniť i nepohodlný tanec do plynulého sledu komfortných pohybov. V konečnom dôsledku nie je úplne dôležité to, ako zvládame pohyb na podložke ale to, ako sa orientujeme cez neisté chvíle v živote.
Šivovský aspekt transformácie môže byť cenným nástrojom a lekciou, keď čelíme ťažkým situáciám alebo príležitostiam, ktoré si vyžadujú, aby sme sa zmenili alebo boli odvážni a silní. Je dôležité uvedomiť si, že k tomu, aby sa vytvorilo niečo nové, musí sa niečo staré stratiť. Musíme sa naučiť uvoľňovať priestor. Zanechajme to, čo už nie je potrebné (hmotné i nehmotné) a uvoľnime cestu niečomu úplne novému a potrebnému.
Daniela Lászlová, TVOJA JOGA o.z.