Relaxácia dychom je jedným z dôležitých nástrojov v boji proti nervozite a nácvik hlbokého dychu je jedným z najrýchlejších spôsobov navodenia relaxácie.
Nádych, prvá vec v živote človeka
Prvá vec, ktorú po narodení urobíme, je NÁDYCH. V dospelosti sa nadýchneme 12 až 20 krát za minútu, čím dodáme našim bunkám kyslík a tiež vylúčime z tela toxíny. Napriek tomu, často dychu nevenujeme veľkú pozornosť.
Dych v strese a vypätí
Väčšina z nás vie, že keď sa ponáhľame a cítime tlak, dýchanie sa stáva povrchným. Všimli ste si však, že keď sme vo vypätí, nádychy sú dlhšie ako výdychy? To zvyšuje vašu hladinu stresu – krátke výdychy nás robia zraniteľnými voči úzkosti a depresii, spôsobujú hromadenie toxínov a vytvárajú nerovnováhu v autonómnom nervovom systéme.
Keď sme pod tlakom a máme stresujúce myšlienky – tým, že sa nadýchneme dlhšie, ako sme vydýchli, dostaneme sa ešte viac do napätia. Je ľahké pochopiť prečo. Dve vetvy autonómneho nervového systému regulujú srdce, pľúca, obehový systém a žľazy. V istom zmysle pôsobia proti sebe: sympatický systém pomáha telu pri rýchlejšej srdcovej frekvencii, zvyšovaní krvného tlaku a zvyšovaní napätia vo veľkých kostrových svaloch; parasympatický systém robí pravý opak – znižuje srdcovú frekvenciu, znižuje krvný tlak a uvoľňuje svalové napätie. Nádych stimuluje sympatický systém a výdych stimuluje parasympatický systém. Keď sme pod tlakom a nadýchneme dlhšie, ako sme vydýchli, staneme sa ešte viac napätými.
Čo je pránájáma?
Pránájáma znamená ovládnutie dych. Poďme sa rýchlo pozrieť na samotné slovo. Prána znamená životnú silu, zatiaľ čo jama znamená kontrolu, riadenie.
Pránájáma je kontrola a predĺženie dychu pomocou dýchacích cvičení, ktoré pomáhajú vyrovnať pravú a ľavú hemisféru mozgu, pomáhajú upokojiť sa, prípadne zvýšiť produktivitu. Prostredníctvom pránájámy sa v tele uvoľňujú toxíny, čo vedie k lepšiemu zdraviu. Uvoľňujú sa tiež toxíny z mysle, vďaka čomu budete sebavedomejší a pozitívnejší.
Ako pránájáma odstraňuje fyzické toxíny?
Každý vie, že dýchame kyslík a vydychujeme oxid uhličitý. Ako však vieme, že sme vydýchli všetok oxid uhličitý? To sa deje pomocou bráničného dýchania, kde je pomer nádychu a výdychu 1:2. Napríklad, ak sa nadýchnete do počtu 4, následne vydýchnete do počtu 8 – dvojnásobok. Pri nádychu sa vaše brucho roztiahne všetkými smermi ako balón. Nafúkne sa pri naplnení vzduchom a vyfúkne sa pri výdychu, čím vyprázdni pľúca od oxidu uhličitého.
- Prostredníctvom pránájámy nielenže detoxikujete telo, ale aj zvyšujete energetickú hladinu – pránu.
- Správny spôsob dýchania vám pomôže zvýšiť flexibilitu pri vykonávaní ásan.
- Psychicky pomáha upokojiť myseľ tým, že uvoľňuje stres a pomáha vám stať sa pozitívnejším.
- Na duchovnej úrovni vám pomôže pátrať, vnoriť sa do svojho vnútra a lepšie porozumieť záhadám života.
Relaxácia dychom
Pri tomto cvičení je dôležité mať na pamäti možnosti svojej kapacity pľúc. Ak predĺžite výdych viac, ako vám umožňuje vaša kapacita, telo prejde do režimu “prežitia” a pri nasledujúcom nádychu reflexne zalapá po dychu. Aby ste to vyrovnali, budete musieť svoj ďalší dych mierne skrátiť. Jedným zo spôsobov, ako zabrániť tomu, aby ste to prehnali, je sústrediť sa na vytvorenie plynulého prechodu medzi nádychom a výdychom a trochu ustúpiť, krátiť čas, ak pociťujete potrebu lapať po vzduchu.
Relaxácia dychom | videonávod
Pri správnom cvičení dýchania v pomere 1:2 vylučujeme výdychom odpady z pľúc a zároveň upokojujeme a vyživujeme nervový systém. Je to tiež efektívny spôsob prípravy tela, dychu a mysle na meditáciu.
Cvičte túto techniku tak dlho, ako je to pohodlné. Začnite možno piatimi minútami denne. Sledujte, ako sa váš srdcový rytmus spomalí, krvný tlak poklesne a vaše svaly sa začnú uvoľňovať. Zdôraznením, predĺžením výdychu, vylučime toxíny a oxid uhličitý z pľúc a zanecháme „vákuum“, ktoré sa pri nadýchnutí naplní čerstvým vzduchom.
Príjemnú domácu prax.
Daniela Lászlová, TVOJA JOGA nielen YOGA