Späť k základom

Joga občas pôsobí veľmi rafinovane a náročne najmä s tými najnemožnejšími pozíciami, ktoré si vyžadujú veľkú flexibilitu a silu.  Ale o tom joga nie je. Joga je ( i pre mňa osobne) o nahliadnutí hlbšie do vnútra, o seba rozvoji, o hľadaní slobody a rovnováhy v živote.  Vrátiť sa k základom môže byť v skutočnosti oveľa náročnejšie, ako zvládnuť pokročilú pozíciu.

To isté platí pre ciele v živote.  Náš život je často plný nového vývoja s nabitým programom, úlohami, ktoré na jednej strane „treba“ plniť, ale i víziami, zámermi a občas utopistickými túžbami, na ktoré si chceme siahnuť.  Sme bombardovaní informáciami, výzvami a sme riadení veľkými očakávaniami (svojimi i cudzími). Je od nás požadované, či už našimi rodičmi a občas i vlastnou motiváciou, aby sme mali úspešnú kariéru, šťastnú rodinu, vzrušujúci spoločenský život, aby sme boli Niekto, aby nás mali radi, aby sme boli podstatní. To môže byť inšpiratívne, ale môže to byť aj veľmi vyčerpávajúce.  Navyše, chytení do všetkých aktivít, úloh a rolí, môžeme zabudnúť, kým v skutočnosti sme?

 

Nájdenie svojho pravého ja

„ Kto som? “ – to je otázka, ktorá je vo filozofii jogy ústredná.  A nájsť odpoveď na túto otázku nie je ľahké.  Je to celoživotný (alebo dokonca dlhší) proces. Návrat k ZÁKLADOM môže byť spôsobom, ako poodhaliť odpoveď, opustiť tendenciu ísť ďalej, lepšie, rýchlejšie, vpred… Občas treba urobiť krok späť k zamysleniu.  Toto nie je hračka, pretože západná spoločnosť je akosi posadnutá úspechom, ekonomickou špirálou a postavením.  Východné spôsoby myslenia – vrátane filozofie jogy, nás môžu naučiť spomaliť, premýšľať a odlepovať vrstvy, ktoré sme si budovali po celý život. Keď urobíme krok späť a nájdeme pokoj, môžeme sa spojiť s tým, kým skutočne sme, hlboko vo vnútri.

Opakovanie a reflexia

Basic joga

Jedným zo spôsobov, ako to urobiť, je jednoducho precvičiť si pri joge niektoré základné ásany, ktoré veľmi dobre poznáte.  Ak ste trochu skúsení, zameranie sa potom presunie k správnemu vykonávaniu cvikov s vedomím.  Môžete pozorovať, čo sa deje vo vnútri, vo vašom tele aj vo vašej mysli.  Zakaždým, keď urobíte rovnakú pózu, stretnete sa s rôznymi ale aj podobnými udalosťami.  Začnete vidieť svoje vlastné vzory.  Budete si vedomí procesov vo vnútri.  A potom môžete premýšľať: sú to tieto prirodzené vzorce, ktoré mi pomáhajú byť v rovnováhe?  Alebo vychádzajú z naučených skúseností, návykov, ktoré sa stali podvedome automatickými?

Ja svedok

Ďalším spôsobom je pokojne sedieť, dýchať, meditovať a byť otvorený všetkému, čo sa manifestuje. Cvičiť pozorovanie svojich myšlienok, pocitov, telesných vnemov a zároveň si uvedomovať, že to nie ste vy, kto tu sedí.  Vy ste iba pozorovateľ, svedok. Kultivovať vedomie svedka, stať sa neutrálnym pozorovateľom je jedným zo spôsobov, ako sa oslobodiť od pripútanosti. Svedok je vlastne iná úroveň vedomia. Svedok koexistuje popri vašom normálnom vedomí ako ďalšia vrstva vedomia ako vaša časť, ktorá sa prebúdza.

Späť k základom

Prepojenie s prírodou

Život v prírodnom prostredí má preukázateľne upokojujúce účinky. Pobyt v prírode nám pomôže urobiť krok späť k svojej podstate. Ľudia sa cítia v prírodnom prostredí v pohode. V prírode sú obklopení všetkým, čo vskutku potrebujú, a to bez akejkoľvek extra bezpečnosti, v ktorej inak  roky vyrastajú. Ľudstvo sa vyvinulo počas mnohých rokov a my sme začali sotva pár storočí dozadu žiť v domoch a používať elektrinu. Tomuto komfortu sme sa prispôsobili veľmi rýchle a ľahko, lebo zmena priniesla obrovské pohodlie, zvýšila kvalitu žitia.  A predsa, najmä posledné roky (možno kvôli jeho umelej povahe), sa vďaka pobytu vonku, na voľnom priestranstve cítime oveľa lepšie a slobodnejšie. Menej podnetov, menej informácií, ktoré musí naša myseľ vyhodnotiť a spracovať a pritom ich naozaj nepotrebuje. Príroda je oáza pre našu myseľ, dušu i telo, najmä ak je neurbanizovaná. Aj keď žijete v bytovke, v meste, doprajte si výlet do lesa, na samotu – späť k ľudským základom, k našej báze. Len sa pritom správajme slušne, úctivo bez viditeľných stôp napríklad v podobe odpadu.

Kundalini Tattva Sandha

Moje Himalájske putovanie

Minimalizovanie

A nakoniec sa môžete vrátiť k základom cez minimalizovanie nepotrebných vecí.

V Himalájach, hoci to bola púť celkom náročná, som zašila asi najväčší pocit reálnej duševnej slobody. Nikde v živote som nemala taký pocit absolútneho šťastia, ľahkosti bytia a čistej radosti. Nebolo to luxusom :-), ani adrenalínovými zážitkami. Niesla som si niekoľko kilový ruksak v ktorom bol na istý čas môj svet. Slovensko nie je chudobná krajina. Kým máte strechu nad hlavou, čistú vodu z vodovodu, elektrinu, jedlo v špajzy a pár tričiek v skrini, tvoríte časť veľmi BOHATEJ POPULÁCIE NA ZEMEGULI.

Sme ekonomickom blahobyte. Obklopili sme sa vecami, ktoré skutočne nepotrebujete na prežitie. V modernom svete je to dokonca takmer nevyhnutné. Ak nepoužívate mobilné telefóny, počítače, auto alebo vlak, ste zriedkavou výnimkou. Je to v poriadku, takto to funguje jednoducho tu. Môžete skúsiť aspoň minimalizovať množstvo vecí vo vašom dome, čas strávený na internete, množstvo jedla, ktoré konzumujete. Zvážiť ďalší nákup. Niekto nie je dokonalý, ale už i keď pripustíte myšlienku o minimalizovaní, a po myšlienke sa dostanete aspoň k pár činom, urobíte viac, ako ostatní. Dobrým spôsobom, ako sa na chvíľu vrátiť k základom, je ísť do kempu, pod stan s batohom a  iba potrebným množstvom vecí, ktoré potrebujete na niekoľko týždňov života. Kto sa vydá na takúto cestu, uvedomí si, ako málo potrebuje na to, aby mohol viesť plnohodnotný život. Poďakujete si potom za každú skúsenosť.

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA nielen Yoga

Blog

Menu
error: Content is protected !!