Strach z neznámeho je našou nesmiernou obavou. Väčšina ľudí sa neustále snaží o to, aby sa ich svet odohrával presne tak, ako by si pani myseľ predstavovala. Realita je však taká, že neexistuje žiadna možnosť napredovania bez objatia neznámeho.

Keď v živote vypneme faktor záhad, strachu a otáznikov, nielenže si obmedzíme pole rastu, ale tiež si život nevedomky zmechanizujeme. Málokoho teší sledovať zápas, ktorého výsledok už vopred pozná. Takisto život by bol veľmi nudný, monotónny a automatický, bez istej dávky neistoty. Ak by malo byť všetko v živote predurčené, a nebodaj k dokonalosti, kde by bola tá radosť z objavovania? Život je kombináciou toho, čo je isté a čo je neznáme. Aj keď sú ISTOTA a NEISTOTA  navzájom protichodné, život nie je úplný, ak niektorá z nich chýba.

Múdri sú tí, ktorí získavajú zručnosti, aby čelili neistote a zvládli ju. Ak sa človek dokáže zmieriť so svetom zmien, potom bude schopný proaktívne reagovať a využiť obrovské možnosti, ktoré mu život ponúka.

Človek často z frustrácie hovorí „neviem“. Cesta k tomu, aby sa bezradné a bezmocné „ Ja neviem…“ zmenilo na „ Ja neviem!“, ktoré však zvolá s úžasom vyplývajúcim z poznania nekonečných možností – to je cesta rastu. Čím viac človek vie, tým viac sa vynára údiv nad neznámym.

V Upanišádach je nádherne povedané: „Ten, kto hovorí ja neviem, to vlastne vie, a ten, kto hovorí ja viem, nevie!”

Hovorí sa, že to, čo je známe, nie je ani len špičkou ľadovca neznáma.

Strach z neznámeho a poznanie

Sústredená a pokojná myseľ prináša stav bez hodnotenia a úsudkov, ktorý je východiskovým bodom každého poznania. Preto je pravidelná meditácia nevyhnutná pre vytvorenie jasného stavu poznania. Keď začneme bez hodnotenia klásť otázky, začnú sa odvíjať neznáme stránky života. Opýtajte sa na to, čo je relevantné a na niečo, čo skutočne chcete vedieť. Sondujte nad rámec otázok, na ktoré je možné odpovedať áno alebo nie.

Úžas.

Zaujímajte sa o svet, ktorý ešte nepoznáte. Čaro je v nevšednosti a začína tam, kde všednosť končí. Neznámy svet je za hranicou toho, čo je viditeľné a schopné vtesnať sa do predstavy mysle. Zatvorte oči, meditujte, stíšte myseľ a prehlbujte zázrak!

 

TVOJA JOGA

Blog

Menu
error: Content is protected !!