Yoga Wheel test a porovnanie – článok venovaný tomu, načo sa pri výbere zamerať, ak si chcete koleso na jogu kúpiť.

Jogové koleso (Yoga wheel) sa ponúka na trhu ako trendy pomôcky. Pokiaľ vám neostane v skrini zapadať prachom, dokážete ho použiť s cieľom okamžitého zmiernenia bolesti chrbta, zlepšenia držania tela. Je to všestranný pomocník v natiahnutí svalov a v budovaní jadra tela.

Podľa instagramových príspevkov a jogových inšpirácií na Internete, táto pomôcka valcuje na plnej čiare trh od roku 2014. V Amerika dokonca dosiahla titul najhorúcejšej cvičebnej pomôcky za rok 2018. Ak neveriacky točíte hlavou, čítajte ďalej… Ako môže byť plastový kruh lepší ako klasické popruhy, bloky na jogu a relaxačné bolstre? Nehovoríme, že je lepší, ale iný, multifunkčný a zábavný.

Yoga wheel test a porovnanie: Všetko, čo potrebujete vedieť o jogových kolesách

Čo je jogové koleso?
– Výhody jogového kolesa.
– Sú joga kolesá bezpečné .
– Ako si vybrať ?
– Koľko stojí ?
– Porovnanie štyroch odskúšanych modelov.

Čo je jogové koleso?

Je to pevná kruhová pomôcka s mäkkým lemovaním na vonkajšej strane, ktorá sa dá použiť pri cvičení a rehabilitovaní. Pôvodnú myšlienku vytvoril Sri Dharma Mittra a neskôr ju spopularizoval jeho syn Dov Vargas. Či ste začiatočník alebo sa zotavujete zo zranenia, prípadne ašpirujete na náročné ásany, môže sa stať vašim praktickým pomocníkom. Slúži na podobné účely ako jogové bloky, ale s oveľa vyššou úrovňou funkčnosti. Hlavný rozdiel medzi kolesom a blokom je v tom, že koleso je navrhnuté tak, aby sledovalo zakrivenie chrbtice počas ohybov chrbta a povzbudzovalo otvorenie hrudníka, pliec a bedier.

Výhody jogového kolesa

  • Začiatočníkovi pomáha zrovnať telo v pozícii a správne aktivovať svaly.
  • Pomáha pri náročných pozíciách.
  • Masíruje svaly a fascie.
  • Zmierňuje bolesti chrbta a krku.
  • Pomáha dosiahnuť rovnováhu a pevnosť jadra tela.
  • Poskytuje stabilitu, podporu a zabraňuje zraneniu.
  • Zjednodušuje pózy tým, že pôsobí ako protiváha.
  • Ľahko sa udržuje.

Sú joga kolesá bezpečné?

Otázka bezpečnosti cvičenia s joga kolesom sa týka nielen spôsobu akým na kolese cvičíte ale aj bezpečnosť z hľadiska materiálového prevedenia a charakteristiky výrobku, ktorý výrobca deklaruje. Tejto oblasti technickej špecializácie sa budeme venovať neskôr v príspevku.

Niektoré joga kolesá sa na jogu sa dodávajú s informáciami ako cvičiť, aby ste mohli začať. Okrem toho je Internet skvelým miestom na objavovanie cvikov, tipov a návodov. Pokiaľ cvičíte vedome, sami vnímate čo je pre vaše telo vhodné a čo nie. Naše telá sú rôzne a ku každej pozícii alebo cviku je potrebné pristupovať individuálne a vnímavo. Rovnako ako každá fyzická aktivita, aj joga a cvičenie na kolese môže viesť k škaredým zraneniam. Takže ak máte pocit, že vaše hamstringy a chrbát ešte nemajú dosť sily a flexibility, neponáhľajte sa do ásany holub s jogovým kolesom. Alebo ak trpíte osteoporózou prípadne ste v minulosti utrpeli zranenie, je lepšie začať s inštruktorom, ktorý Vás lekciou prevedie a ukáže Vám bezpečné možnosti pre vaše telo. Ak ste sa rozhodli pre učenie sa náročnejšej ásany, snažte sa ignorovať svoje ego a chcenie. Pracujte svojím vlastným tempom, krok po kroku. Existuje len jedna vec, ktorá je bezpečnejšia ako hranie s jogovým kolesom – nič nerobenie.

Ako si vybrať Yoga wheel ?

Pri nákupe jogového kolesa budete intuitívne vedieť ktoré sa vám páči a ktoré nie. Estetika je a cena tvoria iba jednu stránku mince, ktorá je síce motivačným faktorom pre kúpu, ale netreba sa podľa nej úplne orientovať. Najdôležitejšie faktory, ktoré je potrebné vziať do úvahy sú:

1. Kvalita materiálu z ktorého sú kolesá vyrobené
2. Nosnosť – váha, ktorú dokáže uniesť
3. Priemer kruhu
4. Pohodlné a komfortné lemovanie vonkajšej stany kruhu
5. Pravidelnosť kruhu

Kvalita materiálu z ktorého sú kolesá vyrobené

Hlavný materiál, z ktorého je koleso vyrobené je väčšinou ABS plast. Lacnejšie stále obsahujú PVC. Naturálnou výnimkou je drevené koleso, ktoré je u nás ťažšie dostupné. Je síce trendové, zaujímavé vzhľadom a blízke k ekologicky zmýšľajúcemu človeku, no má väčšiu váhu, je tvrdšie a menej komfortné ako plastové varianty. Navyše súčasný výrobcovia joga pomôcok, ktorí sú na trhu, už dávno svoju produkciu prispôsobujú tak, aby aj plastové veci boli vyrobené z ekologického, pre zdravie nezávadného plastu, ktorý je druhotne spracovaný. Nie je plast ako plat. Drahšie joga kolesá používajú plastový materiál, ktorý je príjemný na odmäk, býva mierne odľahčený, ale hlavne zabezpečuje elasticitu čo dodáva joga kolesu vyššiu mieru bezpečnosti pri balančných pozíciách. Na rozdiel od kolies importovaných za pár euro z Číny, ktoré si kúpte napríklad cez Aliexpress alebo na ktoré lokálny importér dodatočne nalepí nejaký značku (bez tradície a zázemia) , vám pri kvalitnejších kolesách nehrozí, že sa pod vami zlomia a vy ostanete v doživotnom šoku.

Nosnosť – váha, ktorú dokáže uniesť

Väčšina kolies dokáže uniesť okolo 150 -160 kg a niekedy aj viac, dokonca 250kg (dynamickej hmotnosti). Pokiaľ si nekúpite produkt za 15-18 Euro, mali by ste byť úplne v bezpečí. Na trhu sú aj kolesa s nosnosťou do 85 kg. Niektoré z kolies sú teda odolnejšie a dokážu udržať vašu plnú váhu, keď na nich stojíte alebo sedíte. Ostatné sú určené hlavne na miernejšiu prax. Preto pri výbere jogového kolesa starostlivo skontrolujte hmotnostný limit a zvážte, na čo chcete koleso použiť. Ak bude použitie wheelu iba o naťahovaní a uvoľňovaní svalového napätia, nemusíte sa obávať menšej nosnosti. Ale ak plánujete na kolese časom i sedieť a stáť, aby ste zlepšili svoju rovnováhu, je dôležité skontrolovať limit zaťaženia kolesa a to, či dokáže udržať vašu váhu bez zlomenia. Keďže ale hovoríme o dynamickej hmotnosti, ktorá sa prenáša pri pohybe tlakom na koleso, nosnosť kolesa by mala byť oveľa vyššia ako je Vaša aktuálna váha. Pokiaľ koleso nedisponuje žiadnym parametrom o nosnosti, radšej si ho nekupujte.

Priemer kruhu

Priemer a šírka joga kolesa je parameter, nad ktorým by ste sa mali tiež pozastaviť. Čím ste vyšší, tým väčší priemer joga kolesa potrebujete. Štandardné priemery na trhu je 32 cm (šírka 13 cm), čo je dostatočné pre dámy strednej i nižšej postavy. Keďže má koleso najmä pri záklone kopírovať chrbticu, a poskytovať dostatočnú oporu, vysoká postava (pánska i dámska) by potrebovala na cvičenie ideálne priemer 40 cm (šírka 15 cm).

Pohodlné a komfortné lemovanie vonkajšej stany kruhu

Materiál použitý na olemovanie kolesa by mal byť vysoko kvalitný, pretože toto je zvyčajne prvá vec, na ktorej sa pri lacnejších produktoch šetrí. Mal by byť protišmykový, dôsledne nalepený, dostatočne pohodlný a ergonomický. Zvyčajne sa používa podobný povrch ako jogamatka, tak že hovoríme o sekundárne spracovanom plaste alebo polyuretáne.Niektoré značky používajú i kaučuk, čo navyšuje cenu a váhu kolesa, ale predlžuje jeho životnosť a pohodlie. Trendom v estetike a návratu k prírode býva aj korok, ktorý je na telo príjemný, ľahko sa ošetruje, ale útlejšie postavy môžu tento povrch vnímať ako tvrdší a menej komfortný.

Pravidelnosť kruhu

Nie je kruh ako kruh. Nie každý vylisovaný kruh v podobe wheelu bude absolútne pravidelný. Opäť býva často parameter cena a výrobca, kde najmä lacnejšie varianty bývajú menej pravidelné. Keby ste si koliesko kotúľali po rovnom povrchu, pravdepodobne by veľmi rýchle zmenilo svoj smer, prípadne by padlo. Toto je opäť nevýhoda pri pozíciách, kde používate koleso jednak ako oporu pre stabilitu alebo pre natiahnutie. Nepravidelne koleso je aj náchylnejšie na poškodenie v podobe zlomenia.

Cena yoga wheelu

Ak ste si prečítali vyššie hodnotenia a parametre materiálu, potom je pochopiteľne, že kolesá bývajú v cenovom rozpätí od 15 do 60 Euro. Do tých drahších býva okrem „značky“ premietnuté najmä kvalitné prevedenie, ktoré je bezpečné a umožní pomôcke dlhodobú životnosť aj pri pravidelnom používaní.

Yoga wheel test a porovnanie

 

PU – Polyurethane, EVA – Ethylene-vinyl acetate, TPE – Thermoplastic elastomers, ABS – Akrylonitrilbutadiénstyrén.

Kde kúpiť kvalitné koleso?

www.pranaenergy.sk

 

Verím, že Vám tipy pomôžu pri výbere vlastého kolieska na jogu 🙂

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA nielen YOGA

 

Blog

Menu
error: Content is protected !!