Bolesť chrbta je dnes žiaľ jedným z najbežnejších stavov ochorenia a obmedzenia. Dobrou správou je, že táto bolesť nemusí určovať, ako kvalitne žijete svoj život.

Bolesť chrbta: potrebné zmeny v životnom štýle

Ak máte bolesti, cvičenie a zmeny vo vašom životnom štýle vám pravdepodobne poskytnú najväčšiu úľavu. Väčšina bolestí totiž nie je nebezpečná, ale je dôležité situácie rozlišovať, pretože sú tu aj stavy, ktoré vyžadujú okamžitú lekársku pomoc:

• bolesť chrbta, ktorá sa vyskytuje súčasne s horúčkou,
• slabosť nôh, ktorá sa náhle objaví alebo sa zhoršuje,
• necitlivosť v slabinách,
• vystreľujúce bolesti a tŕpnutie končatín,
• strata kontroly čriev alebo močového mechúra,
• bolesť, ktorá sa zhoršuje namiesto toho, aby sa zlepšovala,
• bolesť chrbta, kedy nie ste schopný nájsť si pohodlnú polohu na sedenie alebo pre spánok.

Medzi zmeny, ktoré pri odstraňovaní bolesti chrbtice môžete urobiť, patria: začať pravidelne cvičiť ( joga, pilates, plávanie, fyzioterapeutické cvičenie). Doplnkové terapie, ako sú magnetoterapia, akupunktúra, akupresúra a masáže nemusia byť na škodu. Aj výber správneho matraca, vhodná obuv, upravenie sedadla v aute a ergonomické nastavenie pracovného stola majú veľký význam pre vaše zdravie.

Bolesť chrbta: Joga cesta pomoci

Bolesť chrbta: Potrebné zmeny v životnom štýle

Bolesť chrbta: Joga cesta pomoci

Joga je jedným z najúčinnejších nástrojov na zmiernenie a odstránenie bolesti chrbta. Cvičenie pomáha naťahovať a posilňovať svaly podporujúce chrbticu, ako sú napríklad paraspinálne svaly, ktoré nám pomáhajú chrbticu ohýbať, svaly multifídy, ktoré stabilizujú stavce, ale aj priečny brušný sval, ktorý tiež pomáha stabilizovať chrbticu.

Efektívne cvičenie na Zdravý chrbát nielen spevňuje celý svalový korzet, ale svaly aj správne pouvoľňuje, keď sú skrátené a hlavne vzájomne vyvažuje. Správne dýchanie zapája bránicu, ktorá je veľkým stabilizátorom a spolu s panvovým dnom, hlbokými svalmi chrbta a priečnym brušným svalom tvorí takzvané „jadro tela“. Správna kombinácia jogových cvikov vyrovnáva svalové dysbalancie. Svalové dysbalancie sa časom zvyknú reťaziť až vznikajú rôzne viditeľné zmeny (presunuté držanie hlavy, elevácia lopatiek, značné hrbenie v hrudnej chrbtice – kyfotizácia… atď. ) a tiež bolesti. Joga, nielen samotne cviky ale aj zložka dychu a relaxácie harmonizuje svalový tonus. Ak je človek príliš predráždený, psychicky vystresovaný, mení sa aj jeho pokojové napätie svalov (svalový tonus), čím vznikajú známe bolestivé spazmy.

Joga je principiálne cvičenie, ktoré kombinuje fyzický pohyb, dychové techniky, relaxačné a meditačné techniky. Od väčšiny ostatných cvičebných programov odlišuje tým, že kladie väčší dôraz na duševnú zdatnosť ako na zdatnosť fyzickú.

Bolesť chrbta: Joga aj ako riziko zranenia

Žiaľ, joga je tiež zdrojom mnohých zranení, najmä u dospelých po 55 roku života. Otázka teda znie: ako môžete ošetriť svoj boľavý chrbát prirodzenou terapiou, pohybom, bez negatívnych následkov?

Bolesť chrbta: Joga cesta pomoci

Bolesť chrbta: Joga aj ako riziko zranenia

Správna forma a prístup k cvičeniu

Zvoliť si správnu formu cvičenia je obzvlášť dôležité pre ľudí s existujúcimi bolesťami chrbtice (a je jedno, či majú 30 alebo 60). Zranenia vznikajú pri joge ak ľudia nerešpektujú svoje telo. Pretože nenavnímajú svoje telo, nie sú si vedomí ani svojich vrodených predispozícií, ktoré sa niekedy ani rokmi cvičenia nemusia zmeniť. Snažia sa o rýchle napredovanie. Majú snahu dostať sa prirýchlo, niekedy aj násilne do jogínskej pózy bez toho, aby sa na ňu dostatočne pripravovali jednoduchšími cvikmi, zahriatím, spevnením i čiastočnými variantami. Pri joge by si mali svaly najprv vytvoriť solídny základ pre pohyb a potom nasledovať správnu formu, ktorá sa pomaly predlžuje a napína telo.

Je to podobné trhnutiu tela pri zdvíhaní činky alebo ako rýchle opakovanie série silových cvičení namiesto pomalého, kontrolovaného pohybu či ako beh na bežiacom páse pri maximálnej rýchlosti namiesto postupného zvyšovania tempa a záťaže. Výsledkom je vo všetkých prípadoch oveľa väčšia pravdepodobnosť zranenia.

Hatha joga pre Zdravý chrbát

Vzhľadom na históriu jogy naprieč svetom sa vyvinulo niekoľko hlavných druhov jogy. Veľmi obľúbenou je hatha joga, ktorá kombinuje okrem iného: klasické cviky (ásany), kontrolované dýchanie a hlbokú relaxáciu alebo meditáciu.

Hatha joga pre Zdravý chrbát zásadne pozostáva z viacerých prípravných cvikov, ktoré zvyšujú pružnosť a mobilitu svalov, šliach a kĺbov. Fyzioterapeutické cviky, prípravné jogové cviky, dôraz na dýchanie, upokojenie mysle a samotné jogové asány krok po kroku. Správne a zdravé cvičenie s absolútnym vnímaním svojich potrieb. Hatha joga pre Zdravý chrbát využíva pri cvičení aj mnohé doplnky, ako sú deky, bloky, opasky, valce….atď., ktoré ľuďom pomáhajú precvičiť cviky v maximálnej možnej miere, aj keď im chýbajú skúsenosti alebo majú fyzické obmedzenia. Dôraz je kladený na presné fyzické zarovnanie.

Bolesť chrbta: Joga cesta pomoci

KURZ JOGY: Zdravý chrbát s Monikou

Uzdravenie: cesta vlastného rozhodnutia

Človek by mal sám dospieť do stavu, že chce zmenu, želá si riešiť svoj zdravotný stav, chce pracovať na odstránení svojich bolestí. Iba pravidelnosť, disciplína a zmena životných návykov pomôžu pri akejkoľvek celostnej liečbe. Joga funguje ako holistická terapia. Nezameriava sa iba na postihnutú oblasť. Po cvičení zistíte, že sa vám lepšie zaspáva, ľahšie ráno vstávate, máte pod kontrolu svoje emócie a ich prejavy, nadobúdate novú kvalitu života spolu s radosťou. Akokoľvek, všetci sme odlišní. Kým niekomu prinesie joga výsledky expresne rýchlo, pretože ho bude baviť a nájde v nej záľubu (ktorá ho privedie k pravidelnosti), iný dva – trikrát zmení lektora, štúdio a predsa nepríde jogovému cvičeniu na chuť. Je potrebné nevzdať sa a hľadať potom inú alternatívu práce s vlastný telom, ktorá je zdraviu prospešná aj z pohľadu dlhodobého a objektívneho pozorovania výsledkov zmiernenia bolesti.

Pri komplikovaných stavoch, chronických bolestiach odporúčame ľuďom konzultovať svoj zdravotný stav s lekárom. Problém je, že nie každý lekár presne vie, čo cvičenie jogy zahrňuje a či nie je konkrétny druh jogy pre váš zdravotný stav kontraindikačný. My preto odporúčame, aby ste odkonzultovali charakter a popis vybranej lekcie s vami preferovaným jogovým štúdiom. Určite vám radi popíšu priebeh lekcie, aby ste svojmu lekárovi/ lekárke vedeli priblížiť a pretlmočiť ako to na takej joge vyzerá.

 

Daniela Lászslová, TVOJA JOGA nielen YOGA

Blog

Menu
error: Content is protected !!