Jarná únava: navýšme si energiu

Keď nám zima skončila a počasie sa začalo otepľovať, často sa cítime unavenejší ako zvyčajne. Tento nepríjemný stav je nám známy ako „jarná únava“. Je to vraj celkom prirodzená reakcia tela na striedanie ročných období. Jarná únava je zvláštny jav, ktorý postihuje niektorých ľudí pri prechode zo zimy do jari. Ak sme lapení v jej pasci, sprevádza nás pocit únavy, nedostatok energie, ťažkosti so sústredením a zmeny nálady.

Jarná únava: Hľadáme vinníka

Vraj za jarnú únavu môžu zmeny denného svetla, teploty a zmeny prirodzeného cirkadiánneho rytmu tela – a je to aj celkom logické vysvetlenie. Veď počas zimy sa naše telo prispôsobuje kratším dňom a dlhším nociam tým, že produkuje viac melatonínu, hormónu, ktorý nám pomáha spať, ako odpoveď na dlhšie obdobie tmy. Ako prichádza jar a dni sa začínajú predlžovať, naše telá potrebujú čas, aby sa prispôsobili novým vzorcom denného svetla, čo môže spôsobiť, že sa cítime malátni a unavení.

Zmena počasia, kolísavé aprílové teploty môžu spôsobiť fyzický a psychický stres na telo, čo môže tiež prispieť k pocitom únavy a nedostatku energie. Aj keď je jarná únava skutočným fenoménom, nie každý ju prežíva v rovnakej miere a niektorí ľudia ju nemusia pociťovať vôbec. Ak máte aj vy jej príznaky, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete pre seba urobiť. Naozaj dobrou správou je, že to je pár jednoduchých krokov, vďaka ktorým budete nabití energiou. Kroky a tipy sú jednoduché, ale väčšinou nefungujú, lebo ich do života neaplikujeme. Napríklad pravidelné cvičenie, udržiavanie konzistentného režimu spánku, pestrá strava, trávenie času vonku na vzduchu a pri prirodzenom svetle.

Jarná únava: navýšme si energiu

Spánok, aktivita, pohoda, strava

  • Zamyslite na chvíľku sa nad svojím spánkom. Ak je to vo vašej životnej fáze možné, zamerajte sa na 7-9 hodín spánku a pokúste sa vytvoriť si pravidelný spánkový režim (najmä vstávanie v rovnakú dennú dobu).
  • Okrem dostatočného spánku je skvelé zostať aktívny. Už dávno máme mnohí na sebe odskúšané, že primerané cvičenie zvyšuje hladinu energie a zlepšuje nám náladu. Preto sa snažme nájsť spôsoby, ako začleniť fyzickú aktivitu do každodennej rutiny. Aj krátka prechádzka vonku dokáže urobiť zázraky s našou energiou a celkovou pohodou.
  • V neposlednom rade sa o seba postarajme po psychickej aj fyzickej stránke. Zdravá strava, udržiavanie hydratácie, čas na relaxáciu a odbúranie stresu – to všetko môže pomôcť v boji proti pocitom únavy a zlepšiť naše celkové zdravie a šťastie.

Jarná únava: navýšme si energiu stravou

Vyvážená a pestrá strava je kľúčom k udržaniu si dobrého zdravia a energetickej hladiny. Tu sú niektoré potraviny, zelenina, minerály a vitamíny, ktoré môžu pomôcť zmierniť jarnú únavu:

  1. Tmavá listová zelenina. Táto zelenina je skvelým zdrojom železa, ktoré je nevyhnutné pre zdravé krvinky a produkciu energie. Má tiež vysoký obsah vitamínov A, C a K, ktoré sú dôležité pre celkové zdravie a imunitu.
  2. Orechy a semená. Sú to skvelé zdroje zdravých tukov, bielkovín a horčíka, ktorý je dôležitý pre produkciu energie a funkciu svalov.
  3. Citrusové plody. Citrusové plody ako pomaranče, grapefruity a citróny majú vysoký obsah vitamínu C, ktorý je dôležitý pre imunitu a tvorbu energie.
  4. Strukoviny. Strukoviny ako fazuľa, šošovica a cícer sú skvelým zdrojom bielkovín, vlákniny a železa, ktoré môžu pomôcť zvýšiť hladinu energie.
  5. Celé zrná. Celé zrná, ako je hnedá ryža, quinoa a ovos, majú vysoký obsah vlákniny, čo môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi a udržať pocit sýtosti a energie.
  6. Potraviny bohaté na horčík. Horčík je dôležitý minerál, ktorý hrá úlohu pri výrobe energie a svalovej funkcii. Potraviny bohaté na horčík zahŕňajú listovú zeleninu, orechy a semená, celé zrná, avokádo ale aj horká čokoláda (s najmenej 70% kakaovej sušiny).
  7. Potraviny bohaté na vitamín D. Vitamín D je dôležitý pre zdravie kostí a imunitnú funkciu a jeho nedostatok sa spája s únavou. Vegetariánske potraviny bohaté na vitamín D zahŕňajú huby ( shiitake, portobello a maitake), obohatené rastlinné mlieko, tofu (Niektoré druhy tofu sa vyrábajú so síranom vápenatým, ktorý môže poskytnúť dobrý zdroj vitamínu D.).

Vyhrajme spolu boj s jarnou únavou :-).

 

Blog

Menu
error: Content is protected !!