Joga, jeseň, ajurvéda …

Jeseň

Dni sa skracujú, vietor je silnejší, odnáša farebné lístie zo stromov v parku, kde sme sa celé leto tak radi stretávali. Obloha je zachmúrenejšia, dni sychravejšie. Všetko volá po šálke čaju a teplej deke. Jeseň je nepredvídateľná. Dúfame v dozvuky babieho leta. Som letné slnečné znamenie, ale aj tak mám jeseň veľmi rada. Pripomína mi, že je potrebné častejšie rekapitulovať, trochu spomaliť, viac sa o seba starať, hýčkať sa.

Mení sa ročné obdobie, my sa meníme

Jeseň prináša viditeľnú transformáciu. Všetko sa mení – príroda, počasie, vôňa vzduchu, farby okolo nás, dostupné ovocie a zelenina na trhu. Celá transformácia sa nás hlboko dotýka. Je dôležité ju rešpektovať, nasledovať, zosúladiť biorytmus prírody s naším životným tempom. Rešpektovaním a nasledovaním zmeny sa vyhneme sezónnym chorobám, apatii, únave, depresii a všetkému, čo môže priniesť pochmúrne chladné počasie. Naše denné rituály, prax jogy, výživa, všetko sa mení v závislosti od prírodných cyklov.

Joga, jeseň, ajurvéda | AJURVÉDA

Ajurvéda je tradičný indický systém medicíny, ktorý sa zameriava na uvedenie našej mysle, energie a tela do rovnováhy. Ajurvéda znamená „poznanie o živote“ a je to prastarý holistický systém celkovej starostlivosti o naše zdravie.

V ajurvédskom učení  je svet jasne regulovaný. Pozostáva z piatich prvkov:  priestor/ éter (Akasha), vzduch (Vayu), oheň (Agni), voda (Jala) a zem (Prithivi). Tieto formy energie sa spájajú v holistických funkčných princípoch a určujú všetko – od vlastnosti kameňa až po vlastnosti rastlín, zvierat a ľudí. Medzi prvkami vládne dynamická rovnováha. Päť prvkov sa spája v pároch, aby vytvorili tri telesné konštitúcie (dóše): Vata (priestor a vzduch), Pitta (oheň a voda) a Kapha (voda a zem). Dóše sú druhy energie, sú prítomné v každej bunke tela a sú zodpovedné za procesy, ktoré tam prebiehajú. Dóše tvoria základ pre celý život.

Zdroj: Kamadhenu Ayurveda

 

Podľa ajurvédy má každý človek od narodenia vyvážený pomer troch dóš – Vata, Pitta, Kapha. Človek sa rodí s unikátnym pomerom týchto energií, pričom mnohí sme ich kombináciou. Hovoríme o zmiešaných konštitúciách. Podľa ajurvédy sa zdravie zakladá na rovnováhe dóší a naopak nerovnováha spôsobuje ochorenie a disharmóniu.  Pre stanovenie vlastnej konštitúcie odporúčam tento orientačný test. Presnú konštitúciu je možné zistiť konzultáciou a diagnostikou u ajurvédskeho lekára, ktorý v prípade nerovnováhy ústiacej do choroby poskytne ajurvésdke poradentvo a navrhe liečbu.

Ajurvédska diagnostika má široký záber. Aj preto hovoríme o celostnom prístupe. Komplexne berie do úvahy človeka a jeho zdravie. Chápe spojitosť medzi telom fyzickým, psychickým a emocionálnym. Ajurvédska diagnostika zahŕňa nielen vzhľad pacienta (tvar očí, kvalita vlasov, jazyk, nechty…) ale aj jeho prejav, spôsob vyjadrovania sa (gestá, mimiku, hlas…), reakcie, uvažovanie či pulz. Následne poskytuje odporúčania týkajúce sa liečby a životosprávy. Uzdravuje, harmonizuje a štartuje samoozdravné procesy cez ajurvédsku výživu, akupresúru – marmaterapiu, aromaterapiu, jogu, pranajámu, meditáciu, ajurvédsku detoxikáciu, bylinnú liečbu.

 

Ku každej dóši sa vzťahuje nejaká prírodná sila, vlastnosť, orgán a porucha:

Ajurvéda a jeseň

Jeseň je predovšetkým obdobie chladu, vetra, suchosti, ktorému dominuje Vata dóša.  Kvality vata sa prejavujú ako: dynamika, sucho, drsnosť, chlad, nepravidelnosť, zmena, neustály pohyb. Vata je tvorená prvkami priestor a vzduch. Spomeňte si na búrlivé jesenné dni s bičujúcim vetrom.  Príliš veľa energie vata v nás môže vytvárať pohyb, aktivuje náš nervový systém. Spôsobuje, že sa cítime nepokojní, úzkostliví, rozhádzaní, ohromení a máme problém sústrediť sa. Fyzicky môže spôsobiť suchú pokožku, praskajúce kĺby, suché vlasy i zápchu. Vata dóša sa teda veľmi často odzrkadľuje na našej duševnej pohode. Byť v pohode a harmónii, k tomu pomôže aj nasledovanie vybraných ajurvédskych rád v stravovaní, staraní sa o seba, v psychohygiene.

Vyživte svoje telo:

  • Pripravujte jedlá, ktoré sú zahrievajúce, vyživujúce, čerstvé a dobre uvarené. Vyhnite sa suchým alebo neuvareným jedlám ako šaláty, surové ovocie a zelenina. Naopak hodnotné jedlá sú bohaté na bielkoviny a zdravé tuky.
  • Pite dostatok zahrievajúcich nápojov. Dobrým príkladom sú čaje bez teínu. Vyberajte si nielen teplé, ale aj charakteristikou zahrievajúce čaje ako napríklad zázvorový. Pochutiť si môžete aj na relaxačných wellness čajoch namiešaných podľa ajurvédskych tradícií.
  • Preferujte vlažnú vodu pred studenou a vyvarujte sa dehydratácii. Aj keď nepociťujete smäd tak výrazne ako v lete, kontrolujte si prísun tekutín. Do celkového denného objemu môžete zarátať aj tekuté jedlá ako polievky.
  • Preferujte sladké, kyslé a slané chute pred horkými, sťahujúcimi a trpkými. Avokádo, banán, citrón, tekvica, mrkva, repa, mungo, namočené a olúpané mandle, sezam či ghee sú výbornými tipmi. Koreniny ako fenikel a koriander dochutia jedlo, ktorému nesmie aj napriek jeseni chýbať farba.  Uprednostnite preto čerstvé suroviny pred mrazenými a konzervovanými. Ak chcete, vyberajte si lokálne produkty podľa ich geografického rastu.
  • Nemajte obavu, ak je váš apetít trochu silnejší ako inokedy. Je to prirodzená tendencia s nastupujúcou zimou. To však neznamená prejedanie sa, skôr kvalitné nasýtenie žalúdka a uspokojenie zmyslov. Vata si žiada dostatočnú výživu. Jeseň, najmä jej druhá polovica, nemusí byť ideálny ani prajný čas pre diéty, riadené pôsty, či očistné hladovky.


Vyživte svoje zmysly

  • Oblečte si odev vyrobený z mäkkých, jemných a hrejivých tkanín. Pastelové tóny vo farbe jesennej prírody a zeme upokojujú vatu.
  • Ostaňte v teple. Vata je studená dóša, tak je podstatné, aby váš domov či pracovné miesto bolo primerane prehriate, dobre temperované s dostatočnou vlhkosťou vzduchu. Tú kľudne zabezpečíte nielen moderným zvlhčovačom, ale i odparovaním mokrej látky na radiátore. Ak k tomu pridáte pár kvapiek esenciálnych olejov do aromatickej lampy, vyčarujete dokonalú harmóniu.
  • Rozmaznávajte pokožku, ktorá má tendenciu vysychať, blahodarnými olejmi ako napríklad mandľovým alebo sezamovým telovým olejom. Doprajte si uvoľňujúcu aromatickú masáž.
  • Nepodceňujte spánok. Táto rada je rozhodujúca najmä pre ľudí, ktorí pravidelne prekračujú hranice svojho fyzického a mentálneho vyčerpania.

 

Joga, jeseň, ajurvéda | JOGA a JESEŇ

Niektorí jogíni berú pri cvičení do úvahy svoju ajurvédsku konštitúciu. A nielen to…. aj lunárna fáza, ročné obdobie a hodina cvičenia pre nich zohráva veľkú úlohu. Obdobie jesene je pod nadvládou Vata dóša (kombinácia prvkov vzduchu a priestoru). Pri jogovej praxi môžeme pôsobiť proti účinkom príliš veľkého množstva Vaty tým, že pracujeme s protichodnou energiou elementu Zeme. Aj moja dóša je čiastočne Vata, preto často a rada cvičím týmto uzemňujúcim spôsobom, aby som sa dostala späť do rovnováhy. Keď moja myseľ víri ako tie jesenné vetry, cvičenie jogy ma skutočne ukotví a pomôže mi cítiť sa pokojne a vyrovnane. Jesenná joga by mala byť predovšetkým upokojujúca, zahrievajúca, uzemňujúca. Sila a konzistencia sú súčasťou jesennej praxe.

Pozvánka na jesennú jogu s Dankou | VIDEO LEKCIA na doma

Od pondelka 15.11.2021 si môzete s nami zacvičiť video lekciu s témou: Jesenná joga. Hatha joga na 60 min. pre všetky úrovne. Nájdete v nej veľa harmónie,  elementu Zem, ako aj pozícii pre vyživenie tela, ásany pre stratu emočného napätia a cviky pre dobrú náladu.

- Video lekcia je k dispozícii po prihlásení sa do rezervácie od pondelka 15.11. od 17.00 na 7 dní. 
- Podklady pre cvičenie Vám prídu do mailu v pondelok 15.11. v čase video premiéry (17.00). 
- Cvičte kedykoľvek a koľkokoľvek až do 22.11. 
- Netreba nič inštalovať 🙂. Na prehranie lekcie stačí mobil,tablet,notebook,PC alebo TV. 
- Príspevok na tvorbu video lekciu je 5 €. Pre členov KLUBU Tvoja Joga platí suma 2,50 € alebo úplne zadarmo.

Aké sú naše video lekcie?  

PRE REZERVÁCIU LEKCIE JESENNÁ JOGA KLIK SEM 🙂

Všeobecné tipy na jesennú jogu

  • Cvičte v pomalom a rovnomernom tempe, s dôkladným zahriatím, aby ste zabránili zraneniam. Nadvláda dóši vata spôsobuje stuhnutosť v tele a náchylnosťou k zraneniu.
  • Udržujte hlboký a pokojný dych. Ujjayi dych (dych víťazov) je jedným z efektívnych spôsobov, ako to dosiahnuť. Navyše budete ťažiť z jeho zahrievacích a upokojujúcich schopností.
  • Vyskúšajte plynulosť. Jemný presun z ásany do ásany, pomalé pohyby, vedomá práca s kĺbami, uvedomelý pohyb chrbtice.
  • Aby ste do svojho cvičenia vniesli element zeme, myslite na silu, stabilitu a pokoj. Precíťte zem pod sebou a zapustite korene. Načerpajte túto nabytočnú energiu pohybu z mysle a pošlite ju dole do nôh a chodidiel. Nájdite silu elementu zeme v pozíciach v stoji, ako je bojovník I a II, a nájdite pokojné ticho v predklonoch dopredu. Zahrnutie rotácie pomáha pôsobiť proti zápche.
  • V každej póze zotrvajte aspoň 5 nádychov a výdychov. Nič vám nebráni v priebehu jednej praxe zopakovať tie isté asány, aby ste dosiahli plný benefit z jogovej pózy.
Video lekcia Jesenná joga s Dankou od 15.11.2021

Celkovo odporúčané pozície

Nasledujúce jogové pozície sú ideálne na jeseň. Majú tendenciu cvičiaceho uzemniť a zahriať. Vhodné sú pre všetky energetické konštitúcie. Asány sú označené sanskritským názvom a slovenským zaužívaným prekladom. Pozícia môže byť známa aj pod iným pomenovaním, nakoľko existujú rozdiely medzi názvoslovím používaným školami: hatha joga, aštanga vinyasa joga, joga v dennom živote, power joga…a iné.

1. Surya Namaskar (Pozdrav slnka). Cvičenie v kľudnom tempe, v tempe dychu, s cyklom 5 kôl. Zahreje telo, rozprúdi krv do akrálnych častí, prinúti ku koncentrácii. Pozvoľne naťahuje, ale i spevňuje.

2. Polohy v stoji. Všetky vybrané pozície upokojujú telo a myseľ, zmenšujú úzkosť a nervozitu: Tadasana (Hora), Vrkasana (Strom), Trikonasana (Trojuholník), Virabhadrasana 1 and 2 (Bojovník 1 a 2), Parighasana (Brána).

3. Polohy v sede. Pomáhajú zvýšiť pokoj, spätosť so zemou. Prinútia aj nepokojnejšie a tekavé povahy k nehybnosti. Virasana (Hrdina), Siddhasana (Sed majstra), Padmasana (Lotosový sed), Vajrasana (Sed diamantový), Simhasana (Pozícia leva).

4. Pozície v predklone prinášajú úľavu pri nadbytočnej vate. Sú blahodarne na skrátené svaly nôh, pri stuhnutosti chrbtice a pri stiahnutí svalov spodnej časti chrbta. Uttanasana (hlboký predklon v stoji), Paschimottananasana (kliešte/ hlboký predklon v sede), Balasana (pozícia dieťa).

5. Pozície v záklone. Cvičené s maximálnou obozretnosťou a kombinované s predklonmi. Supta Virasana (ležiaci hrdina), Bhujangasana (kobra), Salabhasana (kobylka) , Dhanurasana (luk).

6. Rotácie. Všetky skruty, ktoré pomaly pracujú s celou chrbticou odstraňujú Vatu z nervového systému. Uprednostňujte rotácie poležiačky a vsede. Uistite sa, že dýchate s maximálnou možnou, ale stále prirodzenou a komfortnou ventiláciou pľúc.

7. Savasana (relaxácia v pozícii mŕtvola). Aspoň 15-20 minút, zabalený do hrejivej deky a možno i s vrecúškom/ maskou na oči. Je veľmi dôležité neponáhľať sa. Relaxačná hudba, upokojujúce tóny a zvuky pomôžu odstrániť napätie z tela, uvoľniť svalstvo, dočerpať energiu a na chvíľku sa koncentrovať na seba, vnímať sa.

Príjemné cvičenie a jeseň bez chorôb, smútku a úzkosti.

 

Daniela Lászlová – TVOJA JOGA nielen YOGA

error: Content is protected !!