Meditácia všímavosti: Prithvi tattva.

Prithvi tattva

Tattva je prvkom, princípom reality, pričom Prithvi tattva je prvkom zeme. Prvok zeme, spolu s vodou, ohňom, vzduchom a éterom tvorií päť elementov (mahābhuta), ktoré sú základom hmotného sveta.  Aj keď sa počet tattviev líši v závislosti tej ktorej filozofickej školy, predpokladá sa, že spolu tvoria základ všetkých našich skúseností.

Naše fyzické telo, ktoré je základom existencie, je okrem iného tvorené prvkom zeme. Zem je v mnohých častiach sveta považovaná za Matku Prírodu. Je vnímaná ako zelené polia, záhrady, rastliny, stromy, hory, lúky, skaly, kamene. Je toho však omnoho viac, čo zem reprezentuje. Predstavuje napríklad trpezlivosť, plodnosť, starostlivosť, stabilitu, bezpečnosť.

Človek Zeme

Človek so silnou prithvi je zodpovedný, spoľahlivý, stabilný. Človek zeme má tradičný prístup, pracuje pre výsledky, je usilovný a logicky mysliaci. Keď je prvok zeme nevyvážený, začína ukazovať aj negatívne aspekty. Človek sa stáva rigidný, tvrdohlavý, obsedantný, lenivý a nudný. Existujú rôzne postupy (cvičenie, meditácie, mantry, sádhany), ktoré pomáhajú harmonizovať a očistiť element zeme v nás. Zem sa síce považuje za bázu a základ všetkých prvkov a života, no je to len jedna časť ktorou sme tvorení. Zem v tele reprezentuje Muladhara (koreňová čakra). Je považovaná za základ energetického tela, ktorá sa spájala s bezpečnosťou a sebadôverou.

 

Kedy ste sa naposledi dotkli stromu?

Sme tvorení prvkom zeme a zem je okolo nás. Je úrodná, plná života aj napriek výstavbe a zásahu človeka do jej jedinečnosti. Ako dávno ste sa však dotkli stromu alebo len tak sedeli na zelenej tráve, aby ste pocítili, že príroda je všade naokolo? Zem je dokonalá podpora, ktorá poskytuje výživu a prístrešie. Nepodceňujte budovanie stabilného vzťah s elementom zeme.

Tattva Shakti Vigyaan hovorí, že tattva zeme v nás sa môže stať zdrojom spojenia so všetkými ostatnými prvkami vo vnútri. Ak chcete byť šťastný, skrotiť svoju prítomnosť a formovať svoju budúcnosť, musíte žiť v súlade s univerzálnymi zákonmi. Žiť v dokonalej harmónii s univerzálnymi zákonmi je alchýmia seba zvládania.

Krôčik k harmonizácii | Meditácia všímavosti Prithvi Tattva

Všímavosť je ľudská schopnosť byť plne prítomný, vedomý si toho kde sme, čo robíme a nebyť píliš reaktívny ani skutkom ani myšlienkou alebo ohromený nad tým, čo sa okolo nás deje. Táto nasledovná prax všímavosti je venovaná elementu zeme, prírode a môže trvať päť minút alebo aj dve hodiny – v závislosti od času, ktorý máte k dispozícii.

Sankalpa

Skôr ako začnete s cvičením všímavosti, venujte čas odhaleniu vášho úmyslu. Aký je zámer vášho cvičenia? Prečo pociťujete potrebu rozjímať a komunikovať s Prírodou – Matkou Zemou? Aké vlastnosti alebo cnosti sa snažíte kultivovať vo svojom živote? Aké dary si prajete z meditácie získať? Čo momentálne objavujete alebo prehlbujete? Váš zámer – sankalpa sa stane pevným základom vašej praxe všímavosti najmä v momente, keď sa myseľ začne túlať. Cez sankalpu ju láskavo navediete späť k svojmu srdečnému úmyslu, k pokojnej všímavosti, k sile prírody.

Miesto

Objavte miesto. Nájdite si kúsok zeme, kúsok prírody. Miesto, ktoré vás oslovuje a poskytuje vám satisfakciu kľudu. Aby ste mohli ťažiť z výhod tejto meditácie, nemusíte ísť hlboko do hôr alebo mimo od civilizácie. Ak žijete v meste, nájdite si záhradu, park alebo kúsok zelene. Aj keď si túto prax môžete vychutnať kedykoľvek počas dňa, odporúčam úsvit alebo súmrak. Toto sú najpokojnejšie časy dňa. Sú to zároveň energeticky najsilnejšími obdobiami dňa. Vypnite si všetky zariadenia, ktoré by vás mohli rušiť a odpútavať pozornosť.

Ak hľadáte dramatický duchovný pokrok, mali by ste začať ešte pred východom slnka, čo obyčajne znamená začať praktizovať v čase Brahma Muhurta. Takto sa volá obdobie jeden a pol hodiny pred východom slnka – presnejšie 1 hodinu a 36 minút pred východom slnka (v závislosti od ročného obdobia a geografickej šírky). Doslovne znamená „Hodina Stvoriteľa“. Je to tradične predposledná fáza alebo muhurta noci a považuje sa za priaznivý čas pre všetky cvičenia jogy a najvhodnejšie obdobie pre meditáciu. Duchovné činnosti vykonávané skoro ráno majú väčší účinok ako v ktorejkoľvek inej časti dňa.

Počúvajte svoje telo

Začnite načúvať vášmu telu a odpovedajte na jeho potreby. Počas meditácie si vyžaduje vaše telo pohyb alebo pokoj? Možno budete chcieť vankúš na sedenie alebo si ľahnete s bdelou mysľou na zem. Ak telo pociťuje potrebu pohybu, kráčajte pomalým a všímavým pohybom. Odporúčam chôdzu naboso, aby ste zlepšili vaše prepojenie k zemi.

Dýchajte

Spojte sa s vedomým dýchaním a nalaďte si rytmus dychu. Nechajte dych hladký, plynulý a neobmedzený. Všimnite si jeho fyziologické prejavy ako stúpanie a klesanie hrudníka ale pozorujte jeho kvalitu. Všimnite si jemné prestávky medzi nádychom a výdychom. Všimnite si, kde v tele cítite najviac energie. Ak je to pre vás pohodlné, dýchajte prehĺbene. Nadýchnite čerstvý kyslík do celého tela, nechajte ho vyživovať vaše kosti, tkanivá i bunky.

Otvorte zmysly

Vyzvite liečivú silu zeme, aby prenikla do vášho tela otvorením zmyslov. Čo počuješ? Vtáky, šumenie listov vo vetre alebo upokojujúci zvuk dažďa. Čo vidíš? Potešenie z textúry a tónov prírody, spôsob, akým sa slnečné svetlo filtruje cez baldachýn tvorený korunami stromov. Pozoruj meniace sa vzory oblohy, tiene rastlín na zemi, štruktúru listov, ako by ste očami držali štetec a pestrú paletu. Pozoruj spôsob, akým sa kvapky vody lepia na voskovo zelené listy. Čo cítiš nosom? Nadýchni vôňu lesa, vôňu dažďa na zemi alebo arómu kvetov. Čo cítiš na pokožke hmatom? Spojte sa s dotykovými pocitmi. Pozoruje dotyk pôdy alebo trávy pod holými nohami, dotyk vzduchu na pokožke, chlad z tône neďalekého lesa alebo teplo prehriatej skaly. Akú chuť v ústach rozoznávaš? Ochutnajte výživu divočiny, svieži životodarný vzduch a všimnite si všetky chuťové pocity v ústach. Zotrvajte pri všetkom, čo ste si všimli v tichosti, bez vážnejších myšlienkových pochodov, bez hodnotenia, nadšenia, bez oscilácie emócií.

Aj keď tanmatra spojená s elementom zeme (prithvi tattva) je vôňa (gandh), pri meditácii všímavosti vnímame všetkými zmyslami. Jej prejavy budú potom nielen čuchové, ale i hmatové, sluchové, chuťové a tvarové skrz zrak. Pri elemente zem máme všetky tieto prejavy preto, že tattva, ktorá vytvára túto fyzickú realitu, nie je čisto sattvická zem, ale skôr panchikrit prithvi tattva. Panchikarana je trochu zložitý proces, ale jednoduchými slovami to znamená, že v skutočnosti každá tattva nie je čisto to alebo ono, ale aj istý pomer a mix všetkých ostatných tattiev.

Vďačnosť

Túto meditačnú prax všímavosti ukončite opätovným spojením so svojím úmyslom, ktorý ste si na začiatku stanovili. Prejavte vďačnosť Matke Zemi za všetko, čo nám poskytuje.

Meditačný denník

Nie je na škodu viesť si meditačný denník. Všímavosť je o tom kde sme (v tejto chvíli) a tiež o vedomí, kde sme boli (reflexia) a kam ideme (ciele). Meditačný denník nám môže pomôcť so všetkými týmito oblasťami vedomia, pomôže nám dosiahnuť jednotnejší obraz o sebe.

Vedenie meditačného denníka nám pomáha mať jasnejší pocit o tom, čo sa v skutočnosti deje. Keď si po meditácii sadneme a dáme si pár minút na to, aby sme zapísali do denníka čo sme zažili, je celkom zrejmé, ako efektívni sme skutočne boli. Ak úprimne a so želaním učiť sa preveríme svoje skúsenosti, potom si oveľa viac uvedomíme, aká vlastne je naša meditačná prax. Môžeme byť viac vedomí našich slabostí i silných stránok a oveľa lepšie dokážeme odhaliť na čom musíme pracovať.

Meditácia všímavosti: Prithvi Tattva

 

Na záver…

Tattva Meditácia (nielen na prvok zeme) je cesta od hrubého po jemno hmotné.

Vyžaduje si sústredenie, uvedomenie si, niekedy vizualizáciu a úprimné vcítenie sa.

V prírode prebieha neustály kolobeh, v ktorom je všetko pominuteľné. Preto každá živá bytosť má vrodený inštinkt, aby bola žijúca a prosperujúca. V tomto procese sa vyvíja celý vesmír.

Meditácia Tattva je vynikajúci spôsob, ako sa zapojiť do evolučného hnutia a dosiahnuť najvyššiu úroveň realizácie a naplnenia v živote. Meditácia Tattva môže pomôcť zlepšiť vaše zdravie, emocionálnu inteligenciu a čistotu mysle.

 

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA 

Blog

Menu
error: Content is protected !!