Môj príbeh: ako mi pomohla choroba, ako mi pomohla zmeniť veci k lepšiemu. O ajurvéde, režimde dňa, energii a zdraví.

Ak začnete postupne budovať alebo prepracovávať vlastný režim dňa podľa ajurvédskych princípov, zaiste budete pociťovať nárast energie, tvorivosti, harmóniu, upevnené zdravie, stabilitu v náladách i chutiach. Objavíte svoj vnútorný jas, esprit a skutočnú životnú silu.

Môj príbeh a skúsenosť

Ako dieťa som bola zvyknutá fungovať na celkom pevnom a dobrom režime dňa, ale neskôr — vysokoškolské štúdium; cestovanie po Slovensku i svete; práca, ktorá si vyžadovala intenzívne nasadenie a projektové činnosti; kreatívne spolupráce mi režim dňa úplne prehodili.  Dlho som si navrávala, že som dozaista typ sova a moja produktivita prichádza v inú, prevažne nočnú, hodinu. Viac menej som však pracovala stále, nie len tie nočné hodiny. Doobeda office, poobede jóga, večer tvorba a projekty, v noci štúdium, medzi tým aj vlastná prax, konzultácie. Nehovoriac o X rokoch života medzi dvomi mestami, kedy som pracovala od pondelka do nedele. Veľa rokov som spávala v priemerne 4 – 4,5 hodiny denne, a hoci som nikdy nepociťovala nepohodlie, únavu, telo si informácie zbieralo, nahrávalo a pripravovalo si v tichosti svoje triumfy na iný čas…

Vo víre – vata dóša

Práca ma odjakživa tešila a s dóšou vata-pitta som si vo víre akcie a v neustálej činnosti, tvorivosti, dobre “fičala”. Čím toho bolo viac, tým som bola spokojnejšia. Mala som pocit, že ma nič neohrozí, veď som predsa jogín, vegetarián. Netrpela som žiadnymi chorobami, môj krvný obraz bol ideálny, občas sa pritrafil soplík, ale žiadne chrípky, zápaly, alergie ani stresové ochorenia.

Bomba medzi oči

Moje telo mi ale vrátilo bombu medzi oči. Z ničoho nič som skolabovala. Raz v stredu, medzi dvomi lekciami jógy a skončila som v nemocnici so zápalom pankreasu. Je medzi mojimi priateľmi a žiakmi ešte stále veľká skupina, ktorá si toto pamätá, veď ma cca v roku 2017 zbierali z toalety celú bielu ako stena, spotenú studeným potom.

Pankreatitída? JA ????? Abstinent, vegetarián, nefajčiar, jogín…

Telo neoklamete. Mladý pán doktor na urgentne mi oznámil, že si ma v nemocnici nechajú, na čo som cez silený úsmev jemne argumentovala, že sa asi pomýlil, či si náhodou nepozrel iného výsledky. Navonok som sa usmievala, no v hlave mi bežal nazlostený film, že tento síce veľmi šarmantný pán doktor zaiste nemá dostatočne skúsenosti a zle vyhodnotil moju diagnózu.  Bolo mi však „blbo“ ako ešte nikdy. Cítila som sa tak zle, že som bola aj rada, keď ma po 2 hodinách na urgentnom lôžku preložili na kolieskovú posteľ a odviezli niekde na oddelenie, kde som túžila dostať čokoľvek ďalšie od bolesti a od takej nevoľnosti, akú som ešte nezažila a verím, že ani nezažijem.

 

Môj príbeh: ako mi pomohla choroba

 

Lekcia života

Bola to pankreatitída ako vyšitá. Našťastie pre mňa — ako rýchle prišla, tak aj rýchle odišla a bez následkov, lebo toto je naozaj veľmi nebezpečné ochorenie. Myslíte si, že som predtým o režime dňa nič nevedela? Myslíte si, že som nevedela o ajurvéde a dinachāryi?  Ale áno. Učila som ich, mnohé poznatky som aj praktizovala, ale !!! ignorovala som potrebu času pre seba, pravidelnosť stravy  a najmä regeneráciu, ktorá sa deje iba v spánku.

Ak niečo nepociťujete, neznamená, že sa to nedeje…

Kde je zmena ?

Zmena aj u mňa prišla postupne, po týždňoch, po mesiacoch. Prišla tak, ako ju odporúčam vám. Neponáhľajte sa, zaraďujte veci do vynoveného režimu dňa postupne.

Očista nosa mi priniesla jasnosť mysle už od rána. Ja som totiž ten typ, ktorý sa po prebudení posadí na posteli a kto potrebuje byť aspoň hodinu vo svojom kruhu, kým sa s niekým začne rozprávať :-). Takže kanvička a preplach nosa mi priniesla bleskovoť, pohotovosť mysle, aktivitu a jasnosť. Skoncovala s (po ráne) opuchnutými očami a opuchnutými nosovými sliznicami. Aj po kratučkej rannej jóge, pránájáme a desať minútovej meditácii viem byť „naspídovaná“. Jednoducho ma poháňa radosť a láska,  či je von pekne alebo prší, dokážem si vytvoriť svoju dobrú a tvorivú náladu za každých okolností.

Sebamasáž mi zmiernila suchú, praskajúcu pokožku, ktorú my dóše vata máme. Priniesla úľavu unaveným svalom, priniesla hebkosť a jemnosť pokožke.  Ako žena túžiaca po mladosti a prirodzenom odďaľovaní starnutia tak verím, že doma vyrobený peeling zo soli, eukalyptu a oleja mi oddiali vekom pribúdajúce vrásky okolo kolien a lakťov – ale o tomto recepte niekedy inokedy.  Teplé raňajky, najmä v zimnom období, ma dokážu zasýtiť a naozaj som zredukovala kávu, ktorú inak milujem, ale dávam si ju vyslovene iba pre chuť , nie preto že musím.

Váženie si času a seba samého

 

Režim dňa podľa ajurvédy je nielen starostlivosť o seba, čo sa týka tela a duše, ale aj vyhradenie si určitých kruhov, hraníc a zásad. Ja napríklad zásadne nečítam a neodpovedám na pracovné maily vo večernej hodine, nečítam ani SMS ( okrem blízkej rodiny), neodpovedám na Messenger a Instagram. Ak som nútená z nejakého dôvodu niekomu napísať správu ja, nečakám, že bude na ňu v čase svojho voľna reagovať… Pretože jedine takto dokážem svoju vatovoú myseľ ponechať územnenú, čím sa mi podarí dobre, prehĺbene zaspať a v noci si dostatočne oddýchnem. Dokážem sa zobudiť veľakrát i bez budíka v ideálny čas pre meditáciu a pre svoju rannú dianachāryiu, ktorú milujem 🙂

Pracujem stále a veľa…

Pracujem stále veľa, možno i oveľa viac ako pred tým, pretože dokážem pracovať efektívnejšie, rýchlejšie. Pracujem, učím, študujem, stíham vlastnú prax, konzultácie, veci, ktoré ma tešia a bavia, rodinu i priateľov. Stále cestujem, presúvam sa stovky kilometrov autom, a kým večer vediem pokojne lekciu, cez obed som sa ešte poletovala po Bratislave. Môj život má však istoty v podobe rituálov a časov, na ktoré sa moje telo spolieha a ktoré mu dávajú čas na nádych :-).

Danka Lászlová, TVOJA JOGA

Blog

Menu
error: Content is protected !!