Vitaj Nový rok 2020

Máme tu prvé dni januára. Veríme, že ste si cez sviatky oddýchli, potešili sa s rodinou a priateľmi. Na sklonku starého roka zvyknú viacerí ľudia bilancovať a do roka nového si dávajú ciele a predsavzatia, ktoré častokrát skončia skôr ako začali. Určite sa nedá všetkých hádzať do jedného vreca, tak že tí, ktorí sa na akúkoľvek zmenu tentokrát podujali, nech vytrvajú a nech sa im primárne stane životným štýlom, nielen dočasnou výzvou.

Novoročne. Vitaj Nový rok 2020

Relax

Dvere nášho štúdia boli počas sviatkov tiež zatvorené a cvičenie bolo sporadické tak, ako sme si to s dievčatami (Mirka, Monika, Peťka a  ja Danka) naplánovali. Kým začneme totiž mentorovať o psycho-hygiene, kým začneme usmerňovať druhých v zdraví či životnom štýle, treba začať v prvom rade od seba. Preto sme si aj my venovali oddych a čas na kompletnú regeneráciu.

Je esenciálne pre nás, a tiež pre kohokoľvek iného, spoznať sa. Kto som? Po čom naozaj túžim? Čo potrebujem? Navnímať sa, ako my motajúci sa okolo jógy a východných filozofií radi hovoríme. Naučiť sa pozorovať svoje pocity, počúvať tichý vnútorný hlas intuície, ktorý po utlmení ostatných šumov a ruchov správne našepkáva, kedy robiť čo a ako, nielen na doplnenie energie, ale aj na udržanie zdravia a tiež radosti. Niekedy je to výdatný spánok, inokedy kniha v ruke, večer v meste, príroda, šport alebo kreatívna tvorba.  Nielen telesné a duševné zdravie, ale aj spokojnosť prichádzajú v celkovej harmónií. Žiaľ vyváženosť sa nie vždy da dosiahnuť aj na poli rodiny, práce, školy, financií, záľub, uspokojenia sociálnych a spoločenských potrieb, ale vždy je fajn, keď ručička osciluje viac okolo konštantných stredových hodnôt, ako by sa radikálne vychýlila v sínusoide.

Rýchle riešenia

Keď sa na začiatku roka pýtate, či sa dá jogou schudnúť a na sklonku hektického roka sa pýtate, či sa dá jogou zmierniť stres, zakaždým je moja odpoveď v dualite: áno aj nie.  Nie, ak je to jedno rázový pokus, áno, ak je joga ako cesta a súčasť inak bežného života. Záleží vždy iba na vás, na vašom postoji, disciplíne, potrebe.

No, ak konzumujete nezdravé potraviny, polotovary, jedlo z nízkou výživovou hodnotou a hluchými kalóriami, hoci popri tom trochu pocvičíte jógu, nepomôžu vám pri redukcii váhy žiadne asány.  Jóga však pomáha vrátiť telo do rovnováhy. Upravuje napríklad činnosť štítnej žľazy, ktorá váhu reguluje. Ak sa cítite vyrovnane a celkovo dobre, je pravdepodobné, že sa vyhnete konzumácii jedla v strese a tým pádom dokážete udržať svoju hmotnosť na prirodzenej úrovni. Ak sa a duševne humpľujete, žmýkate sa ako citrón a ste pod permanentným stresom, ani 30 minút meditácie v nedeľu vaše inak celotýždňové podvedomé nastavenie nevykompenzuje.  Jóga sa ukázala ako prospešný systém na zmiernenie stresu, ale jej techniky sa len z malej časti môžu uplatniť priamo a hocikým uprostred stresovej situácie, kedy je vyžadovaná akcia.

Motivácia a predsavzatia a hľadanie dlhodobej cesty

Takto na začiatku nového roku  2020 nechcem poúčať, už vôbec nie vyčítať ani prehnane motivovať. Chcem vám tak, ako v každý iný deň z 365 či 366 dní v roku ukázať, že jóga je filozofia a cesta. Kým telesný pohyb je len akýsi medzi produkt tejto tisíce rokov starej vedy, krok za telesným cvičením je dych, vnímanie seba samého v harmónii s prostredím v ktorom žijeme, práca  s mysľou, snaha usmerňovať tok myšlienok a hľadať upokojenie a stíšenie. Nikto nečaká, že budete jogín sediaci v hlbokej meditácii. Jogín v hlbokej meditácii v jaskyni je totiž tiež obrazom, ktorý neznalí ľudia majú. Väčšina jogínov je však hlboko a aktívne zapojená do práce v prospech tohto sveta a ľudí v ňom, a určite nemajú dosť času na vysedávanie v jaskyni :-).

Zmena neprichádza okamžite a namiesto toho, aby sme sa snažili napchať všetky výzvy nového roka do jedného mesiaca, učme sa každým dňom a prepracujme ich do svojho životného štýlu. Nový rok symbolizuje zmenu a to vždy príde s určitými chybami ale aj poučením sa. Niekto sa možno naučil po všetkých neúspešných novoročných predsavzatiach neplánovať, prípadne nebyť na seba tak tvrdý. Namiesto cieľa sa zamerať na cestu a veci, ktoré sa na nej naučíme o sebe, o zmene samotnej, o zručnostiach.

My sme pre vás pripravili rôzne príležitosti, ako k joge „privoňať„ hlavne cez vlastnú skúsenosť. Či už formou kurzov, tematických seminárov, klasických lekcií alebo skrz stretnutia s inšpiratívnymi hosťami. Budeme veľmi rady, ak aj my prispejeme k tomu, aby ste sa cítili v pohode, fajn, zdravo a spokojne.

 

Daniela Lászlová – TVOJA JOGA nielen YOGA

Blog

Menu
error: Content is protected !!