Prečo cvičím jogu? Prečo cvičím jogu ja, prečo cvičíte jogu vy. Čo prináša do našich životov, ako nás ovplyvňuje…

Moja joga

Prečo cvičím jogu? Hlavne pre radosť, zdravie, pocit spokojnosti a komplexnosti. Zo začiatku ma viac motivovala túžba seba zdokonalenia, dnes vediem svoju prax v prvom rade tak, aby som nadobudla vnútornú spokojnosť, a to: životnou filozofiou, cvičením, meditáciou. Vnútorná spokojnosť neznamená dokonalosť a dosiahnutie vytýčeného cieľa. Chiméra, že sila a flexibilita je zrkadlom tej pravej a dokonalej jogy sa už dávno v mojej predstave rozplynula.

Riadim sa intuíciou. Keď v mojom tele lomcuje prebytok energie a adrenalínu, moja joga je beh v prírode. Ak sa chcem príjemne zabaviť a zároveň kreatívne uspokojiť, cvičím Power Jogu a keď mám za sebou náročne obdobie, či menej spánku, prax Jin Jogy je to, čo zaberie.

Moja joga

Moja joga

Už dávno viem, že komplexnosť jogy nie je len o cvičení. Pranajáma alebo aspoň niekoľko minútové vedomé, pokojné a plnohodnotné dýchanie privedie pozornosť, ukľudní myseľ, zahasí horiace emócie. Meditácia odpovie (aj keď nie hneď) na otázky kto som, čo som, kým sa chcem stať. Časom zaručí nadhľad, pozornosť a zlepší vnímanie.

Som zvedavá, trochu nedočkavá a teším sa, čo sa ešte naučím. Moja cesta je pretkávaná veľmi zaujímavými a múdrymi učiteľmi, inšpiratívnymi študentami, občas rutinou a seba zapretím,  inokedy disciplínou a odhodlaním.

TVOJA JOGA

TVOJA JOGA je v podstate Vaša joga. Vaša cesta, ktorú si vyberiete. Každý si môže nájsť svoj vlastný spôsob jej vnímania a prijatia. Na jogu sa netreba pozerať s predsudkami. Joga učí o vnútornej pohode a vyrovnanosti cestou cvičenia, dýchania a relaxácie. Joga je pre všetkých. Nie je nedosiahnuteľnou métou na piedestáli. Preto ani my neučíme, “ako si dať nohu za hlavu”. Vedieme k učeniu ako mať rád a starať sa o telo,  s ktorým sme sa narodili.

cropped-cropped-tvoja_joga_profile.png

Joga, to nemusia byť iba asány, je to spôsob života, kde v prvom rade ide o etickosť a morálku; lásku k sebe i ostatným; neubližovanie ani skutkom, ani slovom, ani myšlienkou; dávanie, nielen branie. Nie ľútosť, ale súcit sprevádzaný ochotou pomôcť. Učenie, múdrosť, napredovanie, nadhľad, pozornosť, bdelosť, žitie nielen prežívanie, hľadanie pravdy a rešpekt voči veciam, ktoré nás prevyšujú. Rešpekt k prírode, vesmírnym silám a všetkému živému i neživému.

Vaša joga

Postupne a anonymne prepisujem vaše postrehy, ktoré ste mi napísali. Niektorých osobne poznám, iných nie, ale všetky príspevky sú úprimným a príjemným čítaním. Pri niektorých slovách by som najradšej zverejnila vaše meno a aj fotku či pridala životný osud, lebo by ste boli mnohým ostatným veľkou inšpiráciou. Posielali ste svoje myšlienky vo forme komentárov a správ. Mnohí tu nájdete svoje slová, mnohé slová sa s istou pravidelnosťou opakujú. Ďakujem za vaše príspevky:

Prečo cvičím jogu? Čo pre Vás znamená? Vaše názory

Chvíľa pre seba, pokoj, harmónia, relax

 • Prvou vecou prečo cvičím jogu je ten, že si chcem nájsť chvíľku len a len pre seba a ponoriť sa do svojej mysle a príjemne zrelaxovať. Druhou vecou je, že dbám o svoje zdravie a pri joge sa učím ako správne dýchať a ako držať telo. Tou treťou vecou je, že pri cvičení sa nám uvoľňuje hormón šťastia a YOGA ma robí šťastnou.
 • Jogu cvičím (keď môžem), lebo je to veľká makačka, zabalená do príjemného pohybu a relaxácie na konci. A tá je nenahraditeľná.
 • Lebo prostredníctvom jogy som objavila to, čo v mojom živote chýbalo…chvíľku pre seba, blahodárnu pre telo aj myseľ, ktorá mi dala a dáva pocit šťastia a zmysluplnosti. Ďakujem za tie chvíle aj kolektívu, pretože bez Vás by to nebolo také fajn.
 • Jogu cvičím, lebo som konečne našla spôsob cvičenia a súčasne relaxácie mysle, ktorý mi maximálne vyhovuje. Je to také stíšenie vo svojom vnútri a premazanie všetkých možných kĺbikov na tele. Namaste!
 • Formuje telo a ducha. Je to čas, kedy môžem byť sama so sebou, vo svojom strede.
 • Jogu cvičím lebo okrem perfektného precvičenia tela ma aj uzemňuje a prináša pokoj mojej mysle.

Odbúranie stresu

Zdravie tela i duše

 • Mám epilepsiu a športovať som nikdy nechcela, lebo som sa bála, že niekde pri záchvate spadnem a ublížim si. Joga je teraz pre mňa všetkým. Veľmi ma upokojuje. Viac si verím, mám menej strach. Dostala som na lekciách veľa informácii, čo môžem a čo nie, hlavne pri dýchaní. Teraz si viem cvičiť aj sama doma alebo na dovolenke.
 • Jogu cvičím, pretože mi pomáha zvládať moje úzkosti, paniku, drží moje ego na krátko, robí ma šťastným a navyše je to úžasný doplnok k iným športom, ktoré praktizujem:)
 • Jogu cvičím, lebo ma baví, pre zdravie (od kedy cvičím, nebolel ma chrbát), pre chvíľku pre seba a predovšetkým pre radosť.
 • Joga mi pomáha vytvoriť správnu harmóniu medzi telom a dušou. A tým nájsť vnútorný kľud.

Aj pre šport

 • Cvičím, aby som nebol tak poskracovaný. Po polroku som sa naučil trochu viac relaxovať.
 • Ako športovec sa bojím zranenia, ktoré ma odstaví v kariére. Jogu cvičím nie dlho, ale to čo som sa zatiaľ naučil mi pomáha a kompenzuje dvojfázové tréningy. Nie vždy sa mi chce ísť, ale relaxácia je asi potom to najlepšie. Vždy zaspím, už viem, že to by som nemal.
Prečo cvičím jogu

Joga v parku. Foto: Vojtech Lošonci

Iný pohľad

 • Som lekárka a ľudia si myslia, že lekár vždy vie, čo je zdravé a dobré, ale mne až teraz pomaly otvára joga oči a zrazu sa vnímam úplne inak. Tiež si tu po celom dni a niekedy aj po službe dobre oddýchnem.

Šťastie

 • Lebo ma to baví a robí šťastnou… Nič viac nič menej.
 • Pretože harmonizuje ducha, tlmí ego, posilňuje telo vyživuje dušu. Každá hodina je iná, je nenahraditeľná a nenapodobiteľná. Baví ma a zrovnáva. Balansuje. Cvičíme v peknom prostredí, leto v parku je krásne čvirikavé a top zážitok je BB EUROPA
 • Lebo je to úžasná energia pre Telo a Dušu. ĎAKUJEM…
 • Joga je to čo ma napĺňa, dáva zmysel, úžasná psychohygiena. Každá hodina ma posúva…..
  Joga ma posúva, s jogou napredujem

  Joga ma posúva, s jogou napredujem

Komplexné cvičenie

 • Môžem povedať, že od môjho prvého kontaktu s jogou som si ju zamilovala. Zahŕňa všetko, čo potrebujem, posilňovanie, dynamiku a vždy dáke prekvapenie.

 

Na záver

Bez taxatívneho sumáru zdravotných benefitov jogy.  Iba vaše čisté myšlienky, názory a emócie. Kto cvičí jogu vie, čo prináša nášmu fyzickému telu a zdraviu. Vlastná skúsenosť je najlepším agitátorom.

Monika S.

A aj keď sa vám niekedy nechce ísť a vy sa predsa donútite… myslím si, že Vás buď na svoju stranu dostane silná energia v skupine alebo ten skvelý pocit, že ste sa prekonali a išli za hranicu komfortnej zóny. Za hranicu komfortu, keď unavené telo chcelo uprednostniť spánok, keď tekavá myseľ chcela ísť do kina, keď slniečko svietilo a chute lákali vybehnúť na zmrzlinu do mesta :-). V konečnom dôsledku, je to len 60- 75 minút z vášho dňa, ale ten dokonalý pocit pretrvá na ďalších 48 hodín.

Tak že tu ukončujem editáciu textu, balím si podložku a idem aj ja, tentokrát ako študent na nedeľnú vedenú lekciu jogy ku kamoške, nech si oddýchnem 🙂

Namasté.

Daniela Lászlová, TVOJA JOGA nielen YOGA

Blog

Menu