My ľudia sme dokonalí experti na to, ako si denne vytvárame stresové situácie. Vonkajšiemu stresu sa nedá úplne uniknúť. Viacerí majú v práci veľkú zodpovednosť za svoje rozhodnutie, ale aj za konanie ostatných. Dnes sa očakáva výkon, pracovné nasadenie, výsledky. Žijeme v ustavičnom vypätí. Objektívny stres, spojeným s našou existenciou v práci, v rodine, v spoločnosti je ťažšie odbúrateľný. Vnútorný stres si často živíme iba vo vlastnej mysli. Je subjektívny a mali by sme sa ho naučiť eliminovať.

Stres v našej hlave

Žijeme dosť dlho, celkom pohodlne a sme aj bystrí. Máme čas a možnosť pohrávať sa s myšlienkami. Analyzujeme, vyhodnocujeme, špekulujeme. V noci sa budíme, myslíme na najrôznejšie katastrofické scenáre, ktoré sa môžu ale i nemusia odohrať. Vyrábame si umelý stres. Nie sme však stavaní na neustály tlak a exponované situácie.

Srdce bije o preteky. Dych je plytký, krátky a nedostatočný. Šija a chrbát sú zatuhnuté, lebo hlava padá medzi ramená a chrbát sa guľatí. Zlé sny z tela žmýkajú aj poslednú kvapku energie. Takéto veci sa s telom dejú, keď je náš organizmus rozrušený. Cíti ohrozenie. Reaguje na podnety, ktoré vznikajú, pretože myšlienky v hlave neutíchajú.

uzkost

Od stresu k úzkosti

Úzkosť je častý problém, ktorý postihuje stále viac ľudí. Bez rozdielu na pohlavie a vek. Príčinu tohto nepríjemného stav emócií je ťažko definovať. Niekedy za úzkosť môže vrodená predispozícia. Môže byť daná povahou, súčasťou osobnosti. Často postihuje ľudí, ktorí majú dlhodobo zvýšenú psychickú záťaž. Strach a obava z toho, čo by sa mohlo stať. Nepríjemný vnútorný zmätok, ktorý môže preniknúť do hrôzy až paniky. Prichádza nečakane, spontánne, bez zjavnej príčiny a je veľmi ťažké sa ho zbaviť. Keby tak ako zázračná medicína fungovala pesnička od speváka Bobbyho McFerrina: Don’t worry be happy! Nemaj obavy, buď šťastný! Nebojme sa byť šťastní. Pieseň je jednoduchá, chytľavá a v prapodstate pravdivá. Prečo to sami sebe robíme? Prečo dovolíme myšlienkam, minulým skúsenostiam a budúcim obavám aby nás jatrili a okrádali  nás o krásu súčasného okamihu? Špirála záťaže na naše psyché sa dokáže pretransformovať do početných zdravotných problémov. Lekári už dávno potvrdili, že nekontrolovaný stres môže spôsobiť: žalúdočné vredy, nespavosť, zlé trávenie, spúšťať migrény, kožné problémy, vypadávanie vlasov, vysoký krvný tlak. Ak raz pohár trpezlivosti nášho organizmu pretečie, človek si môže „zadovážiť“  aj ťažšie auto-imunitné ochorenie. Tak čo budeme robiť?

Ako zvládať stres?

Organizujte

Niektorí ľudia sú prirodzene dobrí v časovom manažmente. Iní bojujú s organizáciou vlastného času. Nebojte sa a nechajte si poradiť. Kúpte si knihu alebo si prečítajte inšpiratívne články, ktoré vám prezradia ako na to. Využívajte diár alebo jednu z mnohých moderných plánovacích aplikácií. Priorizujte svoj čas, ale nesnažte sa zmestiť veľa úloh do jedného dňa. Plánujte reálne a uskutočniteľne, inak si opäť vytvárate stresovú gilotínu.

Cvičte

Je to skvelé pre kondičku i postavu. Cvičenie je efektívny nástroj, ako zbaviť telo a myseľ napätia, ako sa upokojiť. Už starí Gréci mali heslo “kalokagathia” čo my poznáme ako “v zdravom tele – zdravý duch”. Ideálne je zvoliť si outdoorový šport. Uvoľniť sa na čerstvom vzduchu, prepnúť sa do iného módu. Ak stres odčerpáva fyzickú silu, musíte spomaliť a zamerať sa na harmonizáciu.  Forma relaxačného cvičenia ako joga, tai-chi je úplne ideálna.

Tvoja Joga s Dankou Banská Bystrica
Tvoja Joga

Dobre sa stravujte

Limitujte kávu, cukor a alkohol. Veľa ovocia a zeleniny, stravy bohatej na vlákninu a omega mastné kyseliny vás dostatočne zásobia potrebnými živinami a obmedzia  túžbu po nezdravých potravinách a prejedaní sa.

Stopka elektronike

Doprajte si pauzu od elektronických zariadení. Takmer každý má inteligentný telefón. Obdivujem tých, ktorí odolali tomuto pokušeniu. Akokoľvek priveľa stráveného času za počítačom a s telefónom, aj keď len čítate noviny alebo pozeráte video, dokáže podráždiť oči a nahnevať nervový systém. Počítače sú dôležité a skvelé pomôcky v dennom živote. Ale nie je ideálne, zdravé a ani prirodzené tráviť všetok svoj čas v okolí elektromagnetických zariadení.

Vyberte si (myšlienky)

Nemôžeme si vždy zvoliť, aké myšlienky vstupujú do našej mysle. Pamätáte sa na film: Klamár klamár? Bolo by to desivé, keby naše myšlienky priamo vyleteli z úst bez možnosti zváženia ich dopadu.  Bolo by to hrozné a veľakrát zraňujúce. Hoci nedokážeme kontrolovať všetky prichádzajúce myšlienky, máme možnosť rozhodnúť sa, akými sa necháme baviť, v ktoré budeme veriť, ktorými sa budeme zapodievať. Môžeme cielene pracovať na tom, aby sme negatívne myšlienky vymenili za pozitívne. Môžeme múdro zvažovať naše slová. Vieme si vybrať, s kým budeme trávi svoj čas (cielene sa vyhnúť negatívnym ľuďom). Môžeme si zvoliť cestu pozitívneho myslenia.

Zmeňte svoje zlé zvyky

Psychológovia tomu hovoria návyky. Neurológovia hovoria o neuroplasticite, jogíni o samskare. Zvyky a vzorce (dobré a zlé) sa tvoria opakovaním. Ak pravidelne uvažujete v zmysle strachu, zlosti, v pochybách, automaticky sa zauzlíte v týchto emóciách. Ak situácia v živote vyvoláva strach, nepodľahnite mu. Naopak, zamerajte sa na element, ktorý dokážete ovládať a mať pod kontrolou. Odstúpte a opýtajte sa, či je tento strach racionálny. Ak nemôžete vzniknutú situáciu ovládať, je strach, ktorý vzniká užitočný? Ak áno, potom verte svojmu inštinktu. Ctite prirodzený strach, ktorý vám umožní prežiť. Čeľte duševnému strachu, ktorý vás drží uväznených v ilúzii. Vytvorenie zvyku meniť negatívne emócie na pozitívne z vás urobí viac pozitívneho a optimistického človeka

Žite v prítomnosti

Používajte pomôcky, vizualizácie, fixácie.  Používajte spúšťače, ktoré vám pripomenú dôležitosť žiť a sústrediť sa na prítomný okamih. Len pre danú chvíľu, pre to, aby ste zvýšili svoje povedomie o okamihu, ktorý prebieha. Bez hodnotenia, súdenia, bez potreby niečo pomenovať a onálepkovať. Sústreďte sa na obyčajne veci, ktoré sa dejú okolo Vás. Buďte vedomí toho, čo môžete počuť, vidieť, cítiť. Buďte si vedomí dychu, jemného pudenia dnu a von z vášho tela. Všimnite si svoje nohy pri chôdzi. Pozorujte veci vznikať, plynúť a zanikať ako kruhy na vode, mihot  sviečky, dym z ohňa. Tieto techniky pripomenú, ako často nevnímame náš životný priesto. Namiesto toho sa ponárame do myšlienok. Z pozície pozorovateľa máme oveľa lepšiu možnosť rozhodovať bez emócií, žiť tu a teraz.

Dýchajte

Keď sme v strese, dýchame plytko. To môže spôsobiť zvýšenú aktivitu sympatika (sympatický nervový systém) a následne udržiavanie stavu úzkosti. Dych je autonómnou funkciou nášho tela, čo znamená, že ho môžeme a dokážeme kontrolovať pomocou vedomého úsilia. Spomalenie a ukľudnenie dychu. To je najjednoduchšia vec, ktorú môžete urobiť pri hyperaktívnej stresovej reakcii.

Meditujte a relaxujte

Cieľom je dosiahnuť uvoľnený stav, a to odpútaním pozornosti od vonkajších podnetov a nasmerovaním pozornosti dovnútra. Rozptýlenie myšlienkami, ktoré tvorí naša myseľ môže pokračovať.  S praxou sa učíme od nich dištancovať a nenechávame sa nimi pohltiť. Energiu koncentrujeme na jeden bod. V takomto stave máme priestor na regeneráciu. Meditácia má mnoho podôb. Môže nás naučiť, ako byť viac všímavým a vedomým si prítomného okamihu, bez hodnotenia a posudzovania.

meditacia

Spojenie dychu, pohybu, vnímavosti, koncentrácie a prítomného okamihu. To všetko ponúka joga. Skúsiť odstúpiť od problémov a  získať nadhľad vnímaním tu a teraz. Cez telo sa uvoľní i myseľ.

Daniela Lászlová – TVOJA JOGA nielen YOGA

LOGO TVOJA JOGA mini

error: Content is protected !!