Uvoľnite uviaznuté bloky energie. Dychom a pohybom vnášajte pránu do chrbta a do všetkých oblastí tela.

Organizmus potrebuje energiu na vykonávanie akejkoľvek duševnej alebo fyzickej činnosti. Táto energia sa získava zdravým stravovaním a dostatočným spánkom. Okrem týchto zdrojov dodáva telu energiu aj cvičenie jogy, pravidelná meditácia a harmonický životný štýl, kde sú myslenie, cítenie a výroky v súlade.

Video ↓

Únava, opak energie

Únavu môžeme označiť ako nedostatok energie a motivácie (fyzickej aj psychickej). Je to subjektívny pocit, ktorý sa líši od úrovne slabosti. Na rozdiel od slabosti, únavu vieme zmierniť potrebnou dobou a formou odpočinku. Slabosť aj únava sú príznaky, nie choroba. Únava má veľa možných príčin.

Príčiny únavy
  • Faktory životného štýlu: nedostatok spánku, užívanie kofeínu, nadmerná fyzická aktivita, užívanie alkoholu alebo drog, nezdravé stravovacie návyky.
  • Zdravotné podmienky: ochorenie srdca, obezita, cukrovka, rakovina, problém so štítnou žľazou, porucha obličiek.
  • Psychologické podmienky: depresia, úzkosť, stres, smútok.

Poznať príčinu únavy je dôležité, pretože dlhdobá a chronická únava býva následkom často i vážneho ochorenia, ktorému treba venovať pozornosť správnou liečbou.

Všetci sú unavení

Poviem vám tajomstvo, všetci sú unavení. Vyčerpaní, bez energie. Hovorte tomu, ako sa vám páči. Únava sa nedá ľahko definovať, pretože každý má svoju vlastnú predstavu o tom, čo znamená. Zdá sa, že únava je v dnešnej dobe normou. Hľadáme spôsoby, ako ju zmierniť: šálky kávy, čaju, cukrovinky, energetické nápoje, ľahké občerstvenie, možno i alkohol. Dokonca aj nadmerné cvičenie s cieľom stimulovať energetické rezervy, ktoré tam, pravdaže, nie sú. Nie je prekvapením, že časom vidíme vyhorených ľudí, bez motivácie, iskry, s autoimunitnými ochoreniami, bolesťami krížov, nevysvetliteľnými alergiami a nespavosťou.

Ako sa môže naše telo zotaviť z každodenného náporu, ktoré mu fyzicky a psychicky dávame? Ako môžeme zostať silní pre seba a svoju rodinu, pre naše cestu životom, aby sme odolávali nielen infekciám, vírusom a chorobám ale aj okolnostiam života?

1. Jogou proti únave

Mnohí zažívame únavu ako normálnu reakciu na nadmerné zaťaženie, emočný stres, nudu alebo nedostatok spánku. Túto bežnú skúsenosť s nízkou energiou alebo motiváciou možno zmierniť správnym odpočinkom, cvičením, redukciou stresu a výživou. Joga je obzvlášť účinná liečba únavy, pretože kombinuje pohyb, odpočinok a odbúravanie stresu s kultiváciou prány (životnej energie) a s aktiváciou parasympatického nervového systému.

Náprava v niektorých prípadoch môže byť celkom zrejmá a rýchla, zatiaľ čo iné druhy únavy budú vyžadovať oveľa viac sebapozorovania a sebaspytovania, aby sa našiel správny spôsob liečby. Joga je optimálnym liečebným modelom pre únavu nielen preto, že sa zaoberá fyzickými, emocionálnymi a energetickými príčinami, ktoré za únavou stoja, ale aj preto, že podporuje a uľahčuje sebapozorovanie, skúmanie seba samého, ktoré je tak potrebné na pochopenie koreňov tejto disharmónie.

Fyzické príčiny

Aj keď sú fyzické príčiny únavy najzrejmejšie, sú aj najmenej časté. Nedostatok spánku určite spôsobí únavu, a hoci je spánok zrejmým riešením, môže pomôcť aj joga. Joga (cvičenie) nie je náhradou spánku. Jej upokojujúce a regulačné účinky pomôžu získať mentálny, telesný oddych a neskôr aj hlbší  a pokojnejší nočný odpočinok. Nadmerná telesná námaha môže vyčerpať energiu tela a spôsobiť svalovú únavu. Naopak jemné jogové pózy alebo harmonizujúce zostavy pomôžu regulovať, vyživovať a doplňovať energiu a svaly tela.

Emočné a energetické príčiny

Zatiaľ čo má joga silný vplyv na fyzické telo, ešte silnejšie pôsobí na reguláciu emócií a jemných energií tela. Nadmerné emócie nepriaznivo ovplyvňujú orgánové systémy zodpovedné za tvorbu a reguláciu prány. Očistné techniky, pránajáma  sú veľmi dobré nástroje prečistenia tela i mysle, na harmonizáciu vedúcu k emocionálnej zmene. Meditácie, vhľady a všímavosť sú vynikajúce nástroje na uvedomenie si našich emócií, stavov a rozpoloženia, vedú k pochopeniu  úplnému spracovaniu.

2. Ako pracovať s našou energiou?

Aby sme zabránili únave, boli viac vitálni, bdelí a ostražití, potrebujeme správne pracovať s energiou v našom tele. Hovoríme o jemnej energii, ktorú je potrené zbierať, udržiavať a nechať cirkulovať. Niekedy môžeme venovať veľké úsilie zberu energie, ale uniká nám cez miesta, ktoré nemáme pod kontrolou. Nehovorím o jogových technikách, ale o obyčajných činnostiach ako zbytočné rozprávanie, prílišná gestikulácia, konzumácia jedla v nesprávny čas, nepravidelné vylučovanie, rýchle a plytké dýchanie.

Ak Vás zaujali tieto výroky a chcete zistiť čo majú spoločné s únavou, nezabudnite si otvoriť nasledujúcu sekciu, pretože okrem použitia správnych techník, ktoré našu jemnú energiu v tele rozprúdia (ásany, pránájáma alebo bojové umenia ako tai-či) sú dôležité aj iné súvislosti.  Našepkám vám, že odpoveď na správny manažment našej energie začína práve pri režime nášho dňa…

Nasledujúce dni si zapisujte režim vášho dňa. Kedy vstávate, čo kedy robíde, kedy idete spať? S akou úrovňou energie sa prebúdzate?

3. Režim dňa |objavenie súvostostí

Objavenie súvostostí v režime dňa, ktoré vplývajú na únavu. 

Dinacharyā

Režim dňa alebo dinacharyā je dôležitým aspektom ajurvédskeho životného štýlu. V skutočnosti to možno považovať za základný kameň tohto životného štýlu. Dodržiavanie pravidelného režimnu vám môže pomôcť pri vedení harmonického života, ktorý vedie k splneniu vašich cieľov, znižovaniu únavy a znižovaniu stresu. Dinacharyā umožňuje telu a mysli prispôsobiť sa ich prirodzeným rytmom a rytmom prirodzeného prostredia človeka. To, ako deň začíname, je dôležité pre nastavenie tónu, farby a rytmu dňa, ktorý nasleduje. 

Dóše počas 24 hodín

V prírode existuje ” príliv a odliv “, a to aj vo vašom vlastnom tele a mysli. Vata, Pitta a Kapha sú energetické sily, ktoré riadia príliv a odliv vášho života. Ak týmto silám rozumiete, môžete sa naladiť na prirodzené rytmy sveta a robiť uvážené rozhodnutia, ktoré vám pomôžu nasmerovať váš život zdravými a harmonickými smermi. Dóše na nás pôsobia v štvorhodinových intervaloch počas 24 hodín. Každému štvorhodinovému časovému obdobiu dominuje jedna dóša. Inými slovami, máme dennú dobu vata, pitta a kapha a nočnú dobu vata, pitta a kapha. Keď to pochopíte, umožní vám to zvoliť si aktivity, výber jedla atď., ktoré v tom čase podporia dominantnú energiu vo vašom vnútri a okolo vás.

⬇ klinkni dole a otváraj fázy dňa⬇

06.00 - 10.00
10.00 - 14.00
14.00 - 18.00
18.00 - 22.00
22.00 - 02.00
02.00 - 06.00
Môj príbeh
Stiahni si režim dňa
06.00 - 10.00

Kapha dóša

Tento čas patrí energii Kapha, keď máme najviac sily, vytrvalosti a odvahy. Keď ráno vstanete, telo z jemnej jinovej fázy prechádza do aktívnejšej fázy – jang. Nechajte mu čas. Kým vstanete z dobre vyhriatej postele, niekoľkokrát sa vedome hlboko nadýchnite a vydýchnite. Vnímajte dych prechádzajúci vašim telom, ako plní hrudný kôš a brucho.  Potom vydýchnite nosom bez námahy. Keď vstanete, mali by ste sa vyhýbať aspoň 30 minut vonkajším stimulom (sms, mail, telefón, správy… ). Jeden môže považovať za celkom užitočné po prebudení v duchu poďakovať, iba ležať v tichu alebo povedať mantru, či modlitbu, ktoré majú zvláštny osobný význam.

3.1. Pite teplú citrónovú vodu

Voda, voda, voda…

Vypiť pohár teplej citrónovej vody (teplá alebo z večera odstáta voda) je dokonalý spôsob, ako začať svoj deň. Odporúča sa pred akýmkoľvek iným nápojom, aby sa iniciovalo trávenie a pripravilo sa telo na vylučovanie. Citrón je protizápalový a pomáha alkalizovať organizmus, vzpruží a osvieži myseľ. Citrón má tiež vysoký obsah vitamínu C, takže tento zvyk pomáha udržiavať imunitný systém odolný. Nakoniec teplá citrónová voda vyplavuje pečeň, detoxikuje celé telo a môže zlepšiť i pleť. Ak máte narušenú stenu žalúdka a citrón vám spôsobuje bolesť, pálenie, kŕče najprv doriešte tento stav nepohodlia skôr, než prejde do vážnejšieho ochorenia. Do toho času pite iba teplú vodu, prípadne namiesto čerstvo vylisovaného citrónu použite 1 kvapku esenciálneho terapeutického oleja Lemon. Vlastnú skúsenosť mám so značkou doterra, ostatné žiaľ nepoznám, preto neviem odporučiť na dlhodobejšie bezpečné vnútorné užívanie.

Čo ste možno nevedeli?

LEMON, 15 ml | cena: 15,33,-   

Táto esencia značky doterra je jedinečná v tom, že sa vyrába lisovaním za studena z biocitrónov, aby sa zachovali všetky delikátne zložky. Lemon je silný “čistič” tela, mysle i vzduchu. Keď sa pridáva do vody, poskytuje počas celého dňa osviežujúci a zdravý pocit. Poskytuje čistiace, zažívacie účinky a podporuje zdravé funkcie dýchania. Keď je Lemon rozptýlený, je veľmi povznášajúci a energizujúci a pomáha zlepšovať náladu.  Zľava pre členov TVOJA JOGA o.z. vo výške 5 až 10 %.

Aplikácia: rozptýlenie pomocou difuzéru alebo priamou inhaláciou z vlastných dlaní, môžete nanášať na chodidlá alebo pridať do pohára vody a vypiť. Má očistné a energizujúce účinky. Citrón rozpúšťa škodlivé látky v tele a tým čistí bunkové receptory.

3.2. Vyprázdňovanie

Podľa ajurvédy sa 1 až 3 vyprázdňovania za deň považujú za zdravé a pravidelné, takže ak nemáte vyprázdňovanie každý deň, je čas konať. Ak dôjde k zápche, je to preto, že telo je dehydratované a reabsorbuje vodu obsiahnutú vo vašej stolici späť do tela. Liečba zápchy spočíva v tom, že do svojej stravy pridáte viac zdravých olejov, ako je ghí, kokosový alebo sezamový olej. Budete piť viac vody a pridávať ľanové semiačka. Odporúčam udržiavať vlhkosť v tele vhodnými čajmi a tiež denný príjem klasickej ajurvédskej bylinnej známej ako Triphala. Nesprávne vylučovanie a zápcha totiž prispievajú v tvorbe únavy, lebo to čo by malo z tela odísť v čas neodišlo a tak si zbytočne zanášame a intoxikujeme telo. Nehovoriac, že chronická zápcha spôsobuje aj bolesť spodnej časti chrbta.

Čo ste možno nevedeli?

Európsky spôsob sedu na toalete sa javí vysoko sofistikovaný, ale je dosť neefektívny. Ak je to možné, skúste napodobniť v sede vzhľad tela v podrepe. Vieme, že to znie možno hlúpo, ale ak dostanete vaše kolená nad úroveň bokov – čo napodobňuje prirodzenú polohu v podrepe, dôjde k uvoľneniu svalu puborectalis, ktorý je zodpovedný za udržiavanie kontinencie. Ak sedíte na toalete tradične, sval puborectalis sa uvoľní iba čiastočne. To sťažuje vylučovanie a mnoho ľudí používa silné tlačenie, ktoré môže mať za následok hemoroidy, divertikulózu a zápchu. Naproti tomu, keď človek drepí, sval puborectalis sa môže úplne uvoľniť a plynulo uvoľniť stolicu z tela.

3.3. Nosová sprcha

Džala Néti (Jala Neti) – je čistenie nosovej dutiny vodou. Patrí do skupiny očistných techník hatha jogy (Šat Karmy). Ak je nos vstupným otvorom pre pránu, náš dych a energiu životnej sily do tela, je dôležité udržiavať tento životne dôležitý priechod čistý, zdravý a jasný prostredníctvom používania neti v každodennej rutine. Nosová sprcha spočíva v čistení nosovej dutiny pomocou Neti Pot – kanvička na preplach, ktorá je naplnená slanou vodou. Táto metóda pomáha zbaviť sa nadmerného hlienu v dutichách, je prevenciou proti alergiám a virózam, vyrovnáva dych, prináša pocit mentálnej jasnosti a čistoty, harmonizuje emócie. Okrem toho harmonizuje činnosť nervovej sústavy a odstraňuje napätie z tváre.

Oveľa viac informácií a zaujímavostí k očistnej technike nájdete našom článku: Džala néti: čistenie nosovej dutiny vodou

Keramická kanvička Neti Pot

Kanvička sa odporúča ako prevencia a starostlivosť o dýchacie cesty, ale aj na alergickú aj sezónnu nádchu. Konvička s motívom mandaly má 250 ml a využíva sa na očistu nosa (nosová sprcha) ako súčasť očistných jogových techník – džala neti.

Pravidelná starostlivosť o nosovú dutinu je vysoko preventívnou akciou pred vírmi a pre budovanie imunity. (článok odborníka imunológa zo SAV). 

3.4. Seba masáž olejom (Abhyanga)

V sanskrte znamená abhy „trieť“ a anga znamená „končatiny“ a tieto termíny spolu definujú ajurvédsku masáž. Vďaka praxi vlastnej abhyangy nemusíte čakať na ďalšiu návštevu kúpeľov, aby ste si masáž dopriali! Aabhyanga je prax potierania tela teplým olejom pomocou starostlivého a láskyplného dotyku.

Prínosy seba masáže

Vyživuje a hydratuje pokožku; tonizuje tkanivá tela; obnovuje muskuloskeletálny a nervový systém; pomáha pri detoxikácii lymfatického systému; znižuje účinky starnutia; zvyšuje cirkuláciu tekutín v tele; stimuluje vnútorné orgány; obnovuje energiu smerujúcu nadol (apana vayu), ktorá pomáha pri zdravom vylučovaní; navodzuje harmóniu, ktorá je najúčinnejšia pre na našu vitalitu a energiu. Na seba masáž použite olej, ktorý vyváži vašu dóšu a súčasný stav. Buďte v teplom a prijemnom prostredí a nezabudnite na dôkladnú masáž chodidiel a rúk, dlaní a priestorov medzi prstami. Oleje pre dominantné dóše: Vata (sézamový, ghee), Pitta (kokosový, slnečnicový), Kapha (sézamový, horčičný, ľanový).

3.5. Ásany, telesné cvičenie

Cvičte ráno 10 – 20 minút vyváženého cvičenia ásan.  Ak chcete, aby sa vám cvičenie stalo príjemnou rutinou, ktorú si viete prispôsobiť času, ktorý máte k ráno k dispozícií, odporúčam spoľahnúť sa na Pozdrav slnka. Táto zostava skrýva v sebe všetky potrebné ásany, ktoré zabezpečia zlepšiť cirkuláciu tekutín i prány v tele, kultivovať rovnováhu, zlepšiť flexibilitu a budovať silu tela i mysle. Zostava pozdravu slnka sa cvičí spolu jedenkrát na pravú nohu a ľavú nohu. Možno vás prekvapí, ako rýchlo sa po niekoľkých kolách zvýši vaša srdcová frekvencia, zahreje telo, a to aj keď ste športovec vo skvelej forme! Toto je úplne nový spôsob pohybu a vyžaduje silu zo svalov, ktoré je väčšina z nás zvyknutá menej používať.

Koľkokrát cvičiť ráno Pozdrav slnka?

Na začiatok je dobré zvládnuť aspoň 3 kolá denne. Po týždni pridajte ďalšie, a potom cvičte aj 6 kôl denne. Šesť pozorných kôl trvá približne 10 až 12 minút. Viac skúsení jogíni môžu cvičiť zostavu v 10 až 12 kolách. Tí, ktorí chcú spáliť kalórie, budú z cvičenia profitovať viac, ak odcvičia dokonca až 20 alebo 24 kôl denne!

Zažila som cvičiť túto zostavu aj extrémne rýchlo. V tradičnom centre jogovej škole v Indii, ju za 10 minút pokročilý cvičenec zopakoval až 40-krát. Vedie to k zvýšeniu pulzovej frekvencie, k spoteniu, takže ide vlastne o jogový aerobik. Ale fyziologicky veľmi hodnotný. Jednotlivé polohy tela na seba nadväzujú v logickom slede. Ak jedna poloha vyžaduje zmrštenie určitých svalov, hneď nasledujúca ich predlžuje a všetko je to zosúladené s dýchaním. Precvičia sa všetky dôležité svaly a kĺby vrátane chrbtice, a to veľmi šetrne, pretože pri väčšine polôh chrbtica a dolné končatiny sé zaťažené váhou tela len čiastočne. Nijaké nárazy, skoky alebo švihy.

Najdôležitejší je však dych. Orientujte sa na kontinuálne dýchanie, nie na kolá a rýchlosť. Ak si želáte, pred každým začiatkom novej zostavy, môžete chvíľu v prvej pozícii postáť a venovať pozornosť sebe samému. Stíšiť sa. Pozorovanie dychu, procesy v tele, pecítiť vďačnosť a lásku, precítiť pokoru a obdiv k múdrej prírode a kolobehu života. Polohy stále zdokonaľujte a snažte sa, aby aj prechody z jednej do druhej boli plynulé, nenásilné a ladné.

3.6. Pránájáma (dychové cvičenie)

Keď pracujete s pránou, pozývate príležitosť spojiť sa s hlbšou stránkou seba – časťou seba, ktorá je hlbšia ako telo a ešte hlbšie ako myseľ. Dôsledný dych sa môže prejaviť vo vašom každodennom živote ako nájdenie väčšieho pokoja a jasnosti v momentoch, ktoré najviac potrebujete.

Odporúčané druhy rannej pránájámy pre všetkých

  • Bráničné dýchanie (charakter brahmana)
  • Kapalabhati + Ashwini mudra
  • Nadi Sodhana ( charakter brahmana)

3.7. Meditácia

Ranná meditácia môže trvať od 10 minút do pól hodiny. Všetko závisí od vášho času a vôle. Berte ju ako jednoduchú, ale hlbokú prax, ktorá vás privedie do súčasného stavu vedomia, kde je telo pokojné a myseľ zameraná. Nerobte si obavy, ak si myslíte, že meditovať neviete.  Stačí sa posadiť, ľahnúť si alebo chvíľku v tichosti postáť bez toho, aby vás okolnosti vyrušovali. Miesto hľadania techník, skúste použiť jemné spojenie sa so sebou cez dych a vizualizáciu situácie, ktorá vás maximálne upokojí. Podelím sa s vami o moju osobnú obľúbenú vizualizáciu, ktorú robím takmer denne. Ak je to možné, vystavím telo a tvár skutočným lúčom ranného slnka, ak nie, prežijem a precítim všetko prostredníctvom vizualizácie a obrazutvornosti.

Meditácia dokázateľne: Znižuje stres a úzkosť; Znižuje depresiu a podporuje pozitívnejší pohľad na život; Minimalizuje zápal v tele; Vytvára spojenie so silným zmyslom pre seba; Rozvíja sebauvedomenie;Zlepšuje pamäť a zameranie; Zvyšuje duševnú disciplínu; Znižuje bolesť v tele; Zlepšuje spánkové vzorce; Znižuje vysoký krvný tlak.

Meditácia slnka pre liečenie a energiu

Čas: 5-10 minút. Tento text slúži na vytvorenie si predstavivosti, cez ktorú možno navodiť pocit energie, tepla a liečenia.  Predstave sa medze nekladú 🙂

Text: Zatvorte oči a venujte chvíľu času tomu, aby ste sa usadili v tele, mysli a srdci. Pokojne použite ľubovoľnú metódu, ktorá vám najlepšie vyhovuje. Napríklad sa môže sústrediť na dych, duchaprítomné natiahnutie tela alebo použiť zvuk, slovo, obrázok či mantru. Nájdite si čas … dovoľte si stať sa čoraz viac v pohode sami so sebou, a tak uvoľneným, ako len môžete … Predstavte si ako sedíte na lúke a slnko, jeho zlatasté lúče, vás jemne hladia … Nechajte ich presiaknuť do tela … Naberte liečivú silu slnečného svitu … Keď sa slnečné lúče jemne dotknú vašej pokožky, cíťte teplo a tok energie pulzujúce cez vaše kosti … Vysielajúce liečivé svetlo do vašich orgánov … prúdi do vašich tkanív … nabíja každý systém … usadzuje sa vo vašom srdci tak hlboko, až sa sami stávate zdrojom tejto energie.

3.8. Sprcha, starostlivosť o pleť

Podľa Ayurvédy by mala byt kozmetika jedlá, lebo koža je orgán, ktorý vstrebáva výživu aj cez póry (Tribhanga Dasa).

Jedlá kozmetika

Áno, konečne je čas vkĺznuť do sprchy! Tento ranný rituál nepotrebuje žiadne vysvetlenie, pretože čistenie tela je univerzálnou praxou; môžem sa však podeliť o niekoľko ajurvédskych rád, ako zo svojej rannej sprchy vyťažiť maximum. Namiesto použitia tekutého mydla, ktoré odstraňujú kožný maz chrániaci pokožku, Ayurvéda odporúča jemne ošetriť telo prírodnou lufou a soľou alebo cukrom, z krorých ste si vyrobili pridaním éterického esenciálneho oleja vlastný telový píling. Pretože už máte olej na pokožke z rannej samo abhyangy, ktorýkoľvek zo spomenutých exfoliačných nástrojov bude dobre pracovať so zvyškovým olejom na súčasné čistenie a vyživovanie.

3.9. Raňajky

Je to dôležitá časť, ktorá má začať váš deň vyváženými raňajkami, pretože potrebujete správnu energiu a živiny na to, aby ste „využili deň“, ako aj na rozdúchanie agni alebo tráviaceho ohňa. To, čo jete, sa navyše stáva stavebným kameňom vášho dhatusu (telesných tkanív). Ajurvéda vysvetľuje, že väčšina chorôb začína v zažívacom trakte. Raňajky a celková strava bohatá na čerstvé suroviny, celé jedlá (obyľoviny), ktoré sa varia a korenia podľa konkrétnych potrieb človeka, sú rozhodujúce pre prevenciu chorôb a podporu zdravia a pohody.

Téma jedlo je celá enormne veľká kapitola, preto sa viac budeme venovať jedlu v téme dobrého trávenia, a to aj s našim hosťom Dobromilkou.

10.00 - 14.00

Pitta dóša

Čas dňa od 10.00 do 14.00 patrí energii pitta. Pitta riadi čas produktivity, čas, kedy je slnko najvyššie na oblohe a v prírodnom svete je viac tepla. Pitta je dóša tepla, pretože je vyrobená z ohňa a vody. Počas tejto dennej doby bude v našich telách a mysliach prirodzene prevažovať teplo. Využitím tejto poludňajšej horúčavy sme nútení byť produktívni a dosahovať svoje ciele, preto je vhodné využiť energiu pitta a byť produktívny pri práci, učení, vybavovaní atď. Vďaka vlastnostiam pitta dóša budete mať trvalé duševné zameranie a jasnosť.

Miska zeleného kitchari
Hlavné jedlo dňa a žiadne slnko

Počas tejto doby sa tiež odporúča jesť vaše najväčšie jedlo dňa, najlepšie okolo poludnia, pretože vtedy je energia pitta dóša najsilnejšia. Je to optimálny čas dňa na to, aby agni (tráviaci oheň) správne trávilo a asimilovalo jedlo. Ak v tomto čase nejete kvalitné jedlo, zažijete pokles energie neskôr popoludní (čas vata), keď mozog vyžaduje energiu. Môžete to pociťovať ako únavu alebo túžbu po cukre alebo kofeíne !!!  

V túto dennú dobu sa však vyhnite času stravenom na priamom slnku – hlavne intenzívnej činnosti na slnku (šport, práca v záhrade, dlhá prechádzka po slnku, ale aj opaľovanie).

U ľudí s dominantnou dóšou pitta je pravdepodobné, že v tele zaznamenajú nárast tepla v podobe horúčavy, objavia sa zažívacie ťažkosti v podobe pálenia záhy, kožné bzrážky môžu byt viditeľnejšie a dokonca aj záchvaty nálad a nervozity.

Ako upokojiť pittu?

Ak máte pitta dóšu a v čase pitta, teda od 10.00 do 14.00 zaznamenávate nervozitu, zmenu nálady, horúčavu, prekyslenie, svoju dominantnú dóšu upokojíte ju, ak budete prirodzene inklinovať k jedlám chuti: horká, trpká, sladká. Mlieko a pretopené maslo (ghí) sú dobrí mediátori pitta dóše. Uprednostnite sladké ovocie pred kyslým. Môžete  konzumovať všetky sladidlá okrem medu a melasy Vyberte si strednú cestu rovnováhy medzi aktivitou a odpočinkom. Užite si dobré veci: pravidelne sa stravujte, trávte čas v prírode, meditujte a buďte vďační.

14.00 - 18.00

Vata dóša

Keď sa slnko začne pohybovať k obzoru, začína denné obdobie vata. Toto je čas pohybu a zmien a energia vata v nás rastie. Táto dóša je zložená z prvkov vzduch a priestor (éter), riadi čas prechodu. Prirodzene ľahké, éterické vlastnosti tejto dennej doby umožňujú vyvrcholiť tvorivosti a expanzívnemu mysleniu, čo z neho robí skvelý čas na tvorivé aktivity a riešenie problémov. Naše najrýchlejšie reakčné časy nastávajú okolo 15:30 – uprostred tohto obdobia vata. Ak sme sa predtým dobre a vyvážene najedli, náš mozog bude mať priestor pre kreativitu a nápady.

Vyvarujte sa v tomto čase prestávke na sladké občerstvenie alebo kofeín, pretože to môže nadmerne stimulovať váš nervový systém a dostať vata dóšu do nerovnováhy. Namiesto toho si vychutnajte šálku čaju alebo aromaterapiu v podobe osvieženia jasných citrusových vôní jednozložkových olejov i zmesí ako: Wild Orange, Citruss Bliss, Elevation, Cheer. Vyjdite von na krátku prechádzku, aby vám v tele kolovala čerstvá prána.

Súťaž marec 2021
Joga pre utiahnuté deti

Môže to však byť aj čas, keď ľudia vátovej povahy pociťujú nepokoj, preto by si mali vybrať pokojné prostredie, v ktorom môžete pracovať a zároveň minimalizovať nadmerné senzorický vstup, napríklad jasné svetlá a hlasné zvuky. Namiesto toho sa uzemnite v pokojnom prostredí a so šálkou bylinného čaju a teplou dekou. Vata je najchúlostivejšou z dóš a s najväčšou pravdepodobnosťou sa stane nevyváženou, pretože je to dóša pohybu. Ak svoju energiu v túto dennú dobu udržíte v pokoji, môžu sa prejaviť jeho kreatívne dary a zabrániť nerovnováhe a únave. 

Na konci obdobia vata, smerom k západu slnka, vládne riedka atmosféra priaznivá pre pokojnejšie reflexné aktivity. Využite koniec obdobia váty pred západom slnka na veľmi jenú jógu, meditáciu, modlitbu alebo reflexívne štúdium. Nevykonávajte žiadne fyzické aktivity (intenzívny beh, náročná cyklistika) a nejedzte ťažké jedlo.

18.00 - 22.00

Kapha dóša

Ako cyklus pokračuje a my sa posúvame smerom k noci, časy riadené dóšami sa opakujú. Kapha sa stáva opäť dominantnou od 18:00 do 22:00, kedy sa hromadia vodné a zemské prvky. Tieto ťažké elementy vám hovoria, že je čas sa upokojiť, zjesť ľahkú skorú večeru (na večeru sa neprejedať – vyhnúť sa ťažkému jedlu) a usadiť sa na noc.

Keď sa posúvate pomaly od 20.00 do 22:00 hodiny, začnite upokojujúce prípravy na spánok. Ak si zvyknete na to, že chodíte spať v dobe kapha, vysoká kvalita tejto doby vám zabezpečí, že sa vyspíte ľahko a prirodzene! Počas poslednej hodiny alebo dvoch pred spaním (od 20:00 do 22:00) sa venujte iba pohodovým činnostiam, ktoré vás duševne vyživujú a upokojujú. Žiadne rozrušenie, žiadne znepokojujúce rozhovory, žiadne násilné televízne programy – inak by to mohlo narušiť kvalitu spánok! Namiesto toho sa príjemne osprchujte (ešte pred večerou) v teplej vode, pretože na noc sa otužovanie neodporúča. Popíjajte bylinkové ukľudňujúce čaje (harmanček, levanduľa, medovka,  mäta) prípadne ajurvédske mlieko.  Zapáľte si sviečku, počúvajte relaxaćnú hudbu, bavte sa ľahkými rozhovormi s blízkymi, prečítajte si pár kapitol z knihy. Doprajte si prirodzený čas kaphy, ktorý vám uľahčí spánok.

Ajurvédske zlaté mlieko

22.00 - 02.00

Pitta dóša

Nočná pitta nastupuje od 22:00 do 2:00 a je dôležité počas tejto doby spať, pretože činnosť, ktorá sa teraz deje vo vašom vnútri je veľmi dôležitá. Je to čas vnútorného čistenia. Ak v tejto dôležitej dobe zostanete bdelí, prichádzate o jej úžitok. Ak ste v skutočnosti stále hore, môžete zistiť, že vás chute doženú k skrinke so sladkosťami alebo sa ocitnete pri chladničke, kde siahnete po zmrzline či zvyšku pizze, pretože tráviaca sila pôjde hľadať niečo na strávenie.  Ak naozaj spíte, vaše telo vám poďakuje, že ste odolali pokušeniu nočnej kešu párty alebo hre na skrývačku obalov z Horaliek.

Mladé telo si myslí, že všetko spáli, ale nočná pitta nie je určená na tráviace procesy v žalúdku. Práve naopak, ak v tejto dobre pohryzkávame čo i len ovocie a zeleninu, toto jedlo sa nestrávi dobre. Následok pocítite buď na váhe s narastajúcim číslom vašej hmotnosti, na zlej rannej nálade alebo na pocite únavy, preto že i to najzdravšie jedlo sa dokáže v noci pri nedostatočnom strávení a asimilovaní premeniť na ámu – teda toxín (ale o tom viac popíšeme v 3. téme O dobrom trávení). Kruhy pod očami, nevyjasnená myseľ, ospalosť, slabá aktivita počas dňa, únava – aj to môže byť výsledok nočných nájazdov na chladničku, alebo nedostatočného a nepokojného spánku.

Spánok

Spánok je nevyhnutným časom na vyliečenie tela z každodenného stresu. Pretože naša myseľ odpočíva počas spánku, telo sa dokáže sústrediť na trávenie, metabolizáciu a regeneráciu. Nielen, že sa tkanivá tela regenerujú a liečia, ale aj naša myseľ a emócie majú príležitosť “stráviť” a uvoľniť stres. Pamätajte, že ráno bez stresu začína v noci predtým správnym spánkom! Doprajte svojmu telu každú noc 6 – 8 hodín spánku, v závislosti od vašej konštitúcie. Ak poznáte svoju konštitúciu alebo dóšu…

  • ľuďom typu vata sa odporúča aspoň 8 hodín spánku,
  • pitta dokáže dobre fungovať po 7 hodinách spánku,
  • kapha sa môžu cítiť byť v poriadku so 6-timi hodinami spánku.
02.00 - 06.00

Vata dóša

Čas vata sa vracia do denného kolobehu od 2:00 do 6:00. Pripomeňme si, že je to čas: prechodu, prúdenia a pohybu. Skorý ranný čas vata však nie je časom tvorivosti, ale skôr vnímavosti. Jogíni už dávno zistili, že táto denná doba, kedy dominuje element vzduch a éter, je najlepšou dennou dobou na meditáciu, modlitbu, spev a ďalšie duchovné praktiky. Keď vstanete pred 6:00 hod., ste schopní maximalizovať tento zážitok a stráviť tento pokojný čas dňa v duchovných veciach. Ak ste stále v posteli, môžete zistiť, že váš spánok je ľahký, narušený alebo sa vaša myseľ stáva veľmi aktívna. Nie je konštruktívna, skôr plná obáv, myšlienky prelietavajú a vy sa čudujete, ako zvládnete deň. Meditácia v tomto čase môže byť pre niektorých naozaj výzvou, najmä ak máte vo svojej povahe veľa vaty alebo máte jej nerovnováhu, pretože nebudete schopní, pre meditáciu udržať potrebnú pozornosť a stálosť mysle. Využitie mantry, sankalpy (afirmácia) môže byť preto  pre celkové upokojenie mysle veľmi užitočné.  Váš zámer – sankalpa sa stane pevným základom vašej meditačnej praxe  najmä v momente, keď sa myseľ začne túlať. Cez sankalpu ju láskavo navediete späť k svojmu srdečnému úmyslu.

Ak vo vás dominuje dóša vata, nezabudnite si dať ešte večer pred spaním šálku teplého mlieka so štipkou čerstvo nastrúhaného muškátového orieška, venovať sa jemnej joge alebo inhalovať upokojujúce éterické oleje ako levanduľa.

Ajurvéda odporúča tieto časy ranného vstávania pre každú dóšu
  • Vata: vstávať s východom slnka
  • Pitta: vstávať 1/2 hodiny pred východom slnka
  • Kapha: vstávať 1 hodinu pre východom slnka
Ideálny čas na meditáciu a duchovný pokrok

Ak hľadáte dramatický duchovný pokrok, mali by ste začať ešte pred východom slnka, čo obyčajne znamená začať praktizovať v čase Brahma Muhurta. Takto sa volá obdobie jeden a pol hodiny pred východom slnka – presnejšie 1 hodinu a 36 minút pred východom slnka (v závislosti od ročného obdobia a geografickej šírky). Doslovne znamená „Hodina Stvoriteľa“. Je to tradične predposledná fáza alebo muhurta noci a považuje sa za priaznivý čas pre všetky cvičenia jogy a najvhodnejšie obdobie pre meditáciu. Duchovné činnosti vykonávané skoro ráno majú väčší účinok ako v ktorejkoľvek inej časti dňa.

Dharma a zmysel života
Čakra joga a aromaterapia, tvoja joga, joga s Dankou, joga banska bystrica, yoga
Môj príbeh

…ako mi pomohla choroba zmeniť veci k lepšiemu. O ajurvéde, režimde dňa, energii a zdraví.

Ak začnete postupne budovať alebo prepracovávať vlastný režim dňa podľa ajurvédskych princípov, zaiste budete pociťovať nárast energie, tvorivosti, harmóniu, upevnené zdravie, stabilitu v náladách i chutiach. Objavíte svoj vnútorný jas, esprit a skutočnú životnú silu.

Môj príbeh: ako mi pomohla choroba zmeniť veci k lepšiemu 

Ako dieťa som bola zvyknutá fungovať na celkom pevnom a dobrom režime dňa, ale neskôr — vysokoškolské štúdium; cestovanie po Slovensku i svete; práca, ktorá si vyžadovala intenzívne nasadenie a projektové činnosti; kreatívne spolupráce mi režim dňa úplne prehodili.  Dlho som si navrávala, že som dozaista typ sova a moja produktivita prichádza v inú, prevažne nočnú, hodinu. Viac menej som však pracovala stále, nie len tie nočné hodiny. Doobeda office, poobede jóga, večer tvorba a projekty, v noci štúdium, medzi tým aj vlastná prax, konzultácie. Nehovoriac o X rokoch života medzi dvomi mestami, kedy som pracovala od pondelka do nedele. Veľa rokov som spávala v priemerne 4 – 4,5 hodiny denne, a hoci som nikdy nepociťovala nepohodlie, únavu, telo si informácie zbieralo, nahrávalo a pripravovalo si v tichosti svoje triumfy na iný čas…

Vo víre – vata dóša

Práca ma odjakživa tešila a s dóšou vata-pitta som si vo víre akcie a v neustálej činnosti, tvorivosti, dobre “fičala”. Čím toho bolo viac, tým som bola spokojnejšia. Mala som pocit, že ma nič neohrozí, veď som predsa jogín, vegetarián. Netrpela som žiadnymi chorobami, môj krvný obraz bol ideálny, občas sa pritrafil soplík, ale žiadne chrípky, zápaly, alergie ani stresové ochorenia.

Bomba medzi oči

Moje telo mi ale vrátilo bombu medzi oči. Z ničoho nič som skolabovala. Raz v stredu, medzi dvomi lekciami jógy a skončila som v nemocnici so zápalom pankreasu. Je medzi mojimi priateľmi a žiakmi ešte stále veľká skupina, ktorá si toto pamätá, veď ma cca v roku 2017 zbierali z toalety celú bielu ako stena, spotenú studeným potom.

Pankreatitída? JA ????? Abstinent, vegetarián, nefajčiar, jogín…

Telo neoklamete. Mladý pán doktor na urgentne mi oznámil, že si ma v nemocnici nechajú, na čo som cez silený úsmev jemne argumentovala, že sa asi pomýlil, či si náhodou nepozrel iného výsledky. Navonok som sa usmievala, no v hlave mi bežal nazlostený film, že tento síce veľmi šarmantný pán doktor zaiste nemá dostatočne skúsenosti a zle vyhodnotil moju diagnózu.  Bolo mi však „blbo“ ako ešte nikdy. Cítila som sa tak zle, že som bola aj rada, keď ma po 2 hodinách na urgentnom lôžku preložili na kolieskovú posteľ a odviezli niekde na oddelenie, kde som túžila dostať čokoľvek ďalšie od bolesti a od takej nevoľnosti, akú som ešte nezažila a verím, že ani nezažijem.

Lekcia života

Bola to pankreatitída ako vyšitá. Našťastie pre mňa — ako rýchle prišla, tak aj rýchle odišla a bez následkov, lebo toto je naozaj veľmi nebezpečné ochorenie. Myslíte si, že som predtým o režime dňa nič nevedela? Myslíte si, že som nevedela o ajurvéde a dinachāryi?  Ale áno. Učila som ich, mnohé poznatky som aj praktizovala, ale !!! ignorovala som potrebu času pre seba, pravidelnosť stravy  a najmä regeneráciu, ktorá sa deje iba v spánku.

Ak niečo nepociťujete, neznamená, že sa to nedeje…

Kde je zmena ?

Zmena aj u mňa prišla postupne, po týždňoch, po mesiacoch. Prišla tak, ako ju odporúčam vám. Neponáhľajte sa, zaraďujte veci do vynoveného režimu dňa postupne.

Očista nosa mi priniesla jasnosť mysle už od rána. Ja som totiž ten typ, ktorý sa po prebudení posadí na posteli a kto potrebuje byť aspoň hodinu vo svojom kruhu, kým sa s niekým začne rozprávať :-). Takže kanvička a preplach nosa mi priniesla bleskovoť, pohotovosť mysle, aktivitu a jasnosť. Skoncovala s (po ráne) opuchnutými očami a opuchnutými nosovými sliznicami. Aj po kratučkej rannej jóge, pránájáme a desať minútovej meditácii viem byť „naspídovaná“. Jednoducho ma poháňa radosť a láska,  či je von pekne alebo prší, dokážem si vytvoriť svoju dobrú a tvorivú náladu za každých okolností.

Sebamasáž mi zmiernila suchú, praskajúcu pokožku, ktorú my dóše vata máme. Priniesla úľavu unaveným svalom, priniesla hebkosť a jemnosť pokožke.  Ako žena túžiaca po mladosti a prirodzenom odďaľovaní starnutia tak verím, že doma vyrobený peeling zo soli, eukalyptu a oleja mi oddiali vekom pribúdajúce vrásky okolo kolien a lakťov – ale o tomto recepte niekedy inokedy.  Teplé raňajky, najmä v zimnom období, ma dokážu zasýtiť a naozaj som zredukovala kávu

Váženie si času a seba samého

Režim dňa podľa ajurvédy je nielen starostlivosť o seba, čo sa týka tela a duše, ale aj vyhradenie si určitých kruhov, hraníc a zásad. Ja napríklad zásadne nečítam a neodpovedám na pracovné maily vo večernej hodine, nečítam ani SMS ( okrem blízkej rodiny), neodpovedám na Messenger a Instagram. Ak som nútená z nejakého dôvodu niekomu napísať správu ja, nečakám, že bude na ňu v čase svojho voľna reagovať… Pretože jedine takto dokážem svoju vatovoú myseľ ponechať územnenú, čím sa mi podarí dobre, prehĺbene zaspať a v noci si dostatočne oddýchnem. Dokážem sa zobudiť veľakrát i bez budíka v ideálny čas pre meditáciu a pre svoju rannú dianachāryiu, ktorú milujem 🙂

Pracujem stále a veľa…

Pracujem stále veľa, možno i oveľa viac ako pred tým, pretože dokážem pracovať efektívnejšie, rýchlejšie. Pracujem, učím, študujem, stíham vlastnú prax, konzultácie, veci, ktoré ma tešia a bavia, rodinu i priateľov. Stále cestujem, presúvam sa stovky kilometrov autom, a kým večer vediem pokojne lekciu, cez obed som sa ešte poletovala po Bratislave. Môj život má však istoty v podobe rituálov a časov, na ktoré sa moje telo spolieha a ktoré mu dávajú čas na nádych :-).

Danka Lászlová, TVOJA JOGA

Daniela Lászlová
Stiahni si režim dňa

Stiahni si režim dňa podľa ajurvédy: dinacharia_tvojajoga

Menu
error: Content is protected !!