V ájurvédskej tradícii je jemná energia v tele tekutá a dynamická. Blokovanie v energetických kanáloch a energetických centrách môže prispievať k zlému zdravotnému stavu, čo následne vedie k rôznym chorobám a symptómom. Naladenie nášho tela, práca na úrovni hrubého i jemného tela skrz správne stravovanie, správne dýchanie, správne cvičenie i meditáciu nás môžu nasmerovať k optimálnemu zdravotnému stavu, k lepšej imunite, vitalite, energii a žiarivosti.

Naša imunita  je komplex mechanizmov a reakcií vo vnútri organizmu, ktoré ho ochraňujú proti chorobám a zápalom, spôsobených baktériami, vírusmi, jednobunkovcami, hubami či tumorovými bunkami. Ak imunita zlyháva alebo je oslabená, sme náchylnejší na rôzne ochorenia. Pokiaľ je nejakým problémom narušený imunitný systém, je svojím spôsobom narušený celý organizmus. Na posilnení imunity je možné pracovať postupne, celkovou zmenou stravy, návykov ale i životných postojov, pretože naše telo v tomto princípe funguje súvzťažne.

Čo znamená byť zdravý?

Ayurvéda hovorí, že zdravie je viac než absencia choroby. Skutočné zdravie je rovnováha na poli výživy, harmónia v tele, mysli, zmysloch a v duši. Ajurvédske vymedzenie pojmu zdravie sa dá načrtnúť ako:

  • Vyvážené konštitúcie ( dóše: vata/ pitta/ kapha).
  • Vyvážený tráviaci oheň agni (trávenie, asimilácia a metabolizmus).
  • Vyvážená premena potravy a vstrebanie potrebných látok do tela.
  • Správna „likvidácia odpadu“ detoxikácia v tele skrz pečeň.
  • Blažená duša, zmysly a myseľ.

Ak sú všetky tieto body naplnené, dosiahneme zdravie na celostnej úrovni: telo, myseľ, duša.

 

Vyvážené konštitúcie

Základným a prvým predpokladom zdravej imunity je rovnováha troch životných bioenergií vata, pitta a kapha. Každý človek sa rodí s jedinečným pomerom týchto síl, ktoré sú spojené s piatimi živlami:

Vata: vzduch & éter, Pitta: oheň & voda, Kapha: zem & voda

Zdravie, vitalita a imunita

Jednotlivé dóše, určujú naše fyzické vzhľadové črty aj psychickej tendencie. Naša konštitúcia vzniká už v dobe pri počatí a je to naša vrodená prakriti. Vplyvom vonkajších aj vnútorných faktorov, dochádza počas života k vychýleniu tejto rovnováhy a originálneho pomeru dóš a utvára sa súčasný stav vikrti. Ak žijeme v súlade so svojou jedinečnou charakteristikou, nasledujeme vhodný životný štýl so zdravým režimom, vhodne sa stravujeme, bude vyvážený pomer dóš správne ovplyvňovať a formovať fyziologické funkcie a metabolizmus organizmu vrátane mentálneho a duševného zdravia.

Akú mám konštitúciu? On-line testy dostupné na internete.

Agni

Každé sústo, ktoré zjeme, prechádza tráviacim traktom do hrbého čreva, kde sa po rozklade vstrebáva. Vstrebané látky sa v pečeni detoxikujú, očisťujú a následne sa dostávajú do krvi a z tade do všetkých buniek, ktoré sa vyživujú.

Každé jedlo, ktoré zjeme, je v tele vystavené tráviacemu procesu. Agni v sanskrte znamená oheň a ájurvéda týmto slovom označuje takzvaný tráviaci oheň. Hoci sa agni niekedy prekladá ako trávenie, jedná sa o hrubé zjednodušenie podstaty. Agni tiež riadi inteligenciu buniek, ktoré spolu komunikujú. Je to komplexný proces nielen na hmotnej úrovni, ale aj na komunikačnej a energetickej úrovni.

Pri trávení prechádza výživa z tráviaceho traktu do celého tela prostredníctvom siedmich tkanív, ktoré sú: vyživovacie tkanivo (rasa), krv (rakta), svalové tkanivo (mamsa), tuk (medha), kosť (asthi), kostná dreň a nervové tkanivo (majja), reprodukčné tkanivo (shukra).

Každé zo spomenutých siedmich tkanív má svoje vlastné agni – dhatu agni. Týchto sedem ohňov syntetizuje tkanivové vrstvy.  Ich výsledkom a konečným výsledkom trávenia  je ojas (ódžas). Veľmi zjednodušene povedané: ojas je energia uchovávajúca životodárnu energiu pránu v nás. Energia na uchovanie energie. Ojas sa dá pochopiť ako vnútorná žiara, imunita či vitalita. Vyvážené agni vedie k silnému ojas, vyvážený tráviaci oheň vedie k silnej imunite.

Ojas, tejas, prána: Naši partneri v oblasti zdravia a vitality

Ak hovoríme o imunite, energii, vitalite a akejsi vnútornej žiare, bez pochýb je potrebné do debaty prizvať prvky: ojas (odžas), tejas (tedžas) a pránu, pretože sa bezprostredne týkajú nášho zdravia. Je potrebné povedať, že ojas, tejas, prána sú už v nás, v našich fyzických a jemných telách*. Všetky správne techniky, ktoré sa týkajú fyzického tela z mäsa a kostí, ako správne cvičenie, správna strava, prejavujú svoje pôsobenie aj v telách jemných.


* Panča kóša: 5 balov/ vrstiev človeka

ANNAMAJA-KÓŠA – „telo výživy“ – fyzické telo
PRÁNÁMAJA-KÓŠA – „telo energie“– jemné telo
MANÓMAJA-KÓŠA – „telo mysli“ – jemné telo
VIDŽŇÁNAMAJA-KÓŠA – „telo intelektu,múdrosti“– jemné telo
ÁNANDAMAJA-KÓŠA – „telo blaženosti“ – kauzálne telo

Sily: ojas, tejas, prána, sú jemnejšími esenciami troch biologických síl: vata, pitta a kapha a mali by zodpovedať ich optimálnemu pomeru podľa individuálnej konštitúcie.

  • Ojas je čistou esenciou kapha dóše, najmä prvku vody.
  • Tejas je čistou esenciou pitta dóše, najmä prvku ohňa
  • Prána je čistou esenciou váta dóše, najmä prvku éteru.

Ojas

Ojas je jemná esencia, ktorá je zodpovedná za dobré zdravie, silnú imunitu, vitalitu, dlhovekosť a celkovú pohodu. Srdce je jeho fyzický orgán. Desať krvných ciev (mahaphala) odvádza ojas zo srdca  do zvyšku tela, kde udržiava prirodzenú obranyschopnosť všetkých tkanív. Ojas tiež tvorí základný materiál piatich zmyslových orgánov. Jemná esencia, ktorá sa získava správnym trávením a metabolizmom potravy, vyživuje telesné tkanivá. Pokiaľ je sila tráviaceho ohňa (agni) nedostatočná, dochádza k nadmernému hromadeniu toxínov, ktoré oslabujú formovanie tejto esencie a znižujú tak odolnosť imunitného systému. Nesprávne trávenie vedie k produkcii amy alebo toxínov v tele. Hromadenie toxínov v telesných tkanivách vedie k chorobe.

Ojas je ovplyvňovaný nielen jedlom, ktoré konzumujeme, ale aj zmyslovými vnemami, ktoré prijímame. Prílišná stimulácia zmyslov, frustrácia, hektický život a stres oslabujú ojas. Čím slabší ojas je, tým menšiu rezistenciu voči stresovým faktorom máme. Preto je dôležité chrániť si fyzické a emocionálne zdravie.

Meditácie a dychové cvičenia (pránájáma) posilňujú silu ojas. Tento stav mentálneho pokoja bez posudzovania, vyžadovanie a stresu prináša psychickú stabilitu.

Tejas

Tejas je zodpovedný za metabolizmus v tele. Je to biologická inteligencia každej bunky. Tejas predstavuje vnútorný jas a vonkajšie vyžarovanie. Je to horiaci plameň vnútorného svetla. Tejas riadi metabolizmus pomocou enzymatického systému a ovláda premenu zložiek výživy na jemné tkanivá. Na jemnej úrovni je tejas spojený s vnútorným žiarením.

Tejas je tiež energetická zložka tepelne upravenej stravy, ktorá je pre tráviaci oheň ľahšie stráviteľná. Kým má napríklad teplá voda na trávenie očistný a detoxikačný vplyv, studená voda vytvára toxíny a oslabuje trávenie. Nedostatok tejasu zabraňuje prúdeniu energie. Horúce a veľmi štipľavé potraviny, nezdravý životný štýl, škodlivé látoky tejas veľmi navyšujú, čo má za následok spaľovanie sily ojas.

Prána

Je to jemná vata alebo vzdušný prvok a je zodpovedná za život.  Prána je sila, ktorá zapaľuje telesný oheň (agni) a ovláda biologické funkcie ojasu a tejasu. Je identifikovaná s dychom, ale tiež je zodpovedná za procesy cirkulácie, trávenia a vylučovania. Je riadiaci silou vyššej mozgovej činnosti, kardiovaskulárneho systému a okysličovania. Získavame ju z atmosféry, potravy a vody. Dýchaním prichádza okamžite, prostredníctvom stravy sa dopĺňa na základe vstrebanie živín a látok. Ak sú pľúca a črevá oslabené, telo nedokáže pránu dostatočne prijímať – človek stráca životnú energiu. Dych, jeho kvalita veľmi ovplyvňuje harmonické súznenie.  Pravidelný a pokojný rytmus dychu je preto dôležitým nástrojom k vedomému ovládanie našich emócií aj myšlienok a prehĺbenie duchovného uvedomenia. Cez ovládnutie dychu, skrz harmóniu medzi mužskou a ženskou energiou, pravou (mužská energia, pingala) a ľavou (ženská energia, ida) nosnou dierkou, dokážeme ovládnuť a regulovat pránu v nás.

 

Príznaky kedy agni alebo imunitný systém prestávajú fungovať

Je zrejmé, že ak ste často chorľavý alebo sa pomaly zotavujete aj z malých neduhov ako nachladnutie, potom tušíte, že váš imunitný systém bude pravdepodobne ohrozený. Medzi ďalšie znaky môže patriť pomalé trávenie, nedostatok chuti do jedla, nadúvanie, kŕče, zápcha, hnačka, povlak na jazyku, podráždenie pokožky, chronická únava, nadbytok dóše  kapa, stagnácia a zahmlenie myseľ.

Ajurvéda považuje zlé trávenie za hlavný faktor v procese vzniku choroby. Dobré trávenie je predzvesť dobrého zdravia. Každá bunka nášho fyzického tela bola vytvorená z potravy. Dobré trávenie potom umožní stráviť aj škodlivejšie a nezdravšie potraviny. Na druhej strane zlé, slabé trávenie vytvára toxíny (ámu) inak aj z vhodných a kvalitných potraviny.

Zdravie, vitalita a imunita

7 spôsobov ako zharmonizovať oheň agni v mene lepšej imunity

1. Nasleduj ročné obdobia, slnko a svoju konštitúciu

Jedzte s ročnými cyklami a preferujte potrviny podľa vašej konštitúcie. Príroda sa mení s každou sezónou, a tak sa menia aj potreby tela. Už dávno vieme, že lokálne a sezónne potraviny nám najlepšie prospievajú a poskytujú vyváženú výživu. Snažte sa jesť jedlo trikrát denne v rovnakom čase.  Teplé, varené, jemne korenené jedlá pri raňajkách a večeri a najväčšiu porciu jedla v čase obeda. Posledné jedlo by malo byť v súlade s ajurvédskymi odporúčaniami skonzumované pri západe slnka, najmenej však tri hodny pred spánkom.

2. Dochuť si jedlo

Pridávanie malých množstiev kyslých a štipľavých chutí ku každému jedlu je ako pridanie drievka do ohňa. Kyslé chute sú acidické a sú obsiahnuté v citrusoch, fermentoch, octoch, jogurte, kombuche. Medzi štipľavé potraviny radíme rôzne bylinky a koreniny ako napríklad zázvor, škorica, kardamom, klinček, koriander, fenikel, mäta a čierne korenie.

Zdravie, vitalita a imunita

Kurkuma

3. Hrejivé tekutiny

Po celý deň popíjajte čistú vlažnú vodu a teplé nápoje. Doprajte si čaj so škoricou, mätou alebo zázvorom. Pridajte do čaju trošičku čierneho korenia pre väčšiu silu a citrón pre lepšiu hydratáciu.

4. Dopraj žalúdku oddych

Ajurvédski lekári odporúćajú: jedzte tri jedlá denne a potom si zamknite žalúdok. Niektorí ľudia to v diéte volajú prerušovaný pôst, ajurvéda to nazýva ajurvédou :-).

5. Odpočinok

Ak je agni ako „skautský táborák“ v našom tele, potom sa stres správa ako „násilník,“ ktorý rozkope pripravené ohnisko. Modlitba, meditácia, bdelá pozornosť, prechádzky v prírode, umenie sú len niektoré z postupov, ktoré pomáhajú utíšiť myseľ, upokojiť srdce, ukľudniť nervový systém a povzbudiť telo k odpočinku a tráveniu. Aj spánok je dôležitá a podstatná medicína.  Večerný spánok pri relaxačných zvukoch (white noise – oceán, dážď, búrka a iné) môže umocniť hlbší a kvalitnejší odpočinok. Spoľahnite sa na aromaterapiu. Cez difúziu citrusov, či iných tonizujúcich aróm sa príjemne a ľahko mentálne upokojíte. Vnútorným užívaním olejov terapeutickej triedy zharmonizujete trávenie (zázvor, mäta, fenikel, aníz).

6. Pohyb

Kapitola sama o sebe. Téma, ktorá by mohla byť obsiahnutá v desiatkách zväzkov kníh. Čo dodať? Chôdza na čerstvom vzduchu, hatha joga s pranajámou, tanec a iné aeróbne cvičenie podporujú agni v našom tele :-).

7. Dôvera: Si ty a nie je nikto ako ty

Každý z nás je originál, navrhnutý jedinečne. Neexistuje žiadna super diéta, ktorá je ideálna pre všetkých. Upravte stravu podľa vlastných potrieb. Nechajte sa viesť svojou intuíciu. Máte neuveriteľnú múdrosť. Avšak, ak máte pochybnosti alebo potrebujete odbornú radu, vyhľadajte skúseného Ajurvedskeho konzultanta – praktického lekára, ktorý vám pomôže vytvoriť osobný denný plán zahrňujúci starostlivosť o telo, vrátane vhodnej potravy. Naozaj je ich už aj na Slovensku veľmi veľa.

 

Blog

Menu
error: Content is protected !!