Ak chceme, aby sa naše telo pohybovalo plynule po celý život, mať silný, zdravý chrbát je nutnosťou. Mladosť a zdravie si často spájame s voľnosťou pohybu, tak že bez ohľadu na reálny vek, sme dostatočne mladí vtedy, ak sa dokážeme pohybovať tak, ako sme boli „navrhnutí“. Najlepší spôsob, ako ju udržiavať zdravú, je používať ju tak, ako bola prírodou navrhnutá. Ak si želáte udržať biologickú mladosť: hýbte sa a dýchajte (k dychu sa určite vrátime neskôr a detailnejšie), vyvážene sa stravujte a pozitívnejšie myslite.

Prečo vás bolí chrbát?

Možno si myslíte, že je to preto, lebo ste zle spali alebo preto, že ste niečo nesprávne zdvihli. Bolesť chrbta si nájde kohokoľvek – tínedžerov i seniorov, mužov i ženy, štíhlych aj s nadváhou. Môže to byť dôsledok úrazu, či niektorých zdravotných stavov. Toto sú napríklad rizikové faktory pre bolesti chrbta: telesne namáhavá práca, stres, tehotenstvo, sedavý životný štýl, zlá fyzická zdatnosť, vyšší vek, obezita a nadváha, extrémna štíhlosť, namáhavé fyzické cvičenie (najmä ak sa vykonáva nesprávne), genetické faktory, zdravotné ťažkosti, ako je artritída a rakovina,…atď.

Poruchy chrbtice: zmeny trvalé a zvratné

Pri sedavom zamestnaní alebo v dôsledku vyššie spomenutých bodov vznikajú problémy s chrbticou pomerne často. Môže ísť o poruchy štrukturálne alebo funkčné. Štrukturálne poruchy sú veľakrát trvalé zmeny na chrbtici, funkčné poruchy sú zmeny zvratné. Vznikajú pri preťažení pohybového aparátu nesprávnymi dennými návykmi, jednostranným športom , jednostranným preťažovaním tela pri práci. Dlhodobo vedú k vzniku svalovej nerovnováhy a prekvapiť nás vedia v podobe spazmy alebo takzvaného „seknutia“. 

Prečo je dôležité cvičiť?

Cvičenie zamerané na zdravý chrbát dokáže posilniť jadro tela, zabezpečí svalovú vyrovnanosť panvy a chrbtice, čim budú dominantné svaly menej preťažované. Cez relaxáciu a jemný pohyb sa zbavíme napätia v šiji, predídeme bolesti krčnej chrbtice a migrénam. Časté blokácie v hrudnej chrbtici sú dôsledkom dlhého sedenia ale aj emócií ako strach, ľútosť, malá sebadôvera. Tieto pocity sa prejavujú aj v držaní tela. Ramená sa stáčajú, hrudník je vpadnutý. Zdravé cvičenie zabezpečí zmiernenie napätia v chrbte, rovnako ako v bokoch, hamstringoch a vnútorných stehnách, ktoré môžu ovplyvniť vašu dolnú chrbticu.

Ľudia s pretrvávajúcou bolesťou chrbta sú nabádaní, aby zostali fyzicky aktívni a cvičili. Väčšina bolestí chrbta je diagnostikovaná ako nešpecifická, ale aj keď poznáte príčinu bolesti, ako je hernia disku, kyfóza, lordóza, skolióza, spondylolistézu, spinálna stenóza alebo osteoartróza, cvičenie pod dohľadom fyzioterapeuta a na mieru šité jogové lekcie môže skutočne pomôcť.

Jemný pohyb, dýchanie a relaxačné techniky môžu výrazne zlepšiť vaše celkové zdravie a skrátiť dĺžku a frekvenciu epizód bolesti chrbta. Všimnete si tiež zlepšenie celého zdravia.

Dôležitou časťou spoločnej jogy je aj rozvíjanie vedomia študentov o ich vlastných telách, aby porozumeli pohybu a jeho vhodnosti pre ich konkrétne telo, diagnózou či symptómom. Ako prevenciu bolesti chrbta môžeme zvoliť napríklad aj vhodné cvičenie, no tak isto rovnako dôležitá je úprava našich návykov počas celého dňa. Hovoríme o polohovaní tela v spánku, ergonómii pracovného stola pri práci, o správnom sedení pri šoférovaní, dvíhaní ťažkých vecí.

Cvičenie jogy s diagnózou chrbtice

Joga v podobe ásan je veľmi dobrá prevencia bolesti chrbta a častokrát je v upravenej forme s vhodným variantom cviku umožnená aj ľuďom s diagnózami a zmenami na chrbtici. Ak je lekárom určená klinická diagnóza, je žiadúce, aby pacient – návštevník lekcie jogy pri cvičení rešpektoval usmernenia lekára a súčasne rozumne naslúchal svojmu telu a rešpektoval ho. Nie každá pozícia je vhodná pre každého, a preto je by ste mali informovať svojho lektora o  zdravotnych roblémoch. Potom je na lektorovi jogy, aby odporučil najvhodnejší variant bez následkov. Ak cvičíte podľa videa, bez možnosti očného kontaktu s učiteľom, v prvom rade rešpektujte svoje telo, ktoré odpovedá bolesťou, ak sa mi niečo nepáči.

Silná bolesť trvajúca viac ako niekoľko dní bez zlepšenia stavu vyžaduje lekársku pomoc. Ktokoľvek, kto má ťažkosti s močením; necitlivosť v zadnej alebo genitálnej oblasti; necitlivosť, brnenie alebo slabosť v nohách; vystreľovanie bolesti do nohy alebo nestabilita pri státí by mal okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

error: Content is protected !!