Spánok. Možno aj vy poznáte ten pocit, keď hneď ráno, po celonočnom spánku, cítite stále veľkú únavu. Je čas vstať z postele, pohnúť sa, ale boli by ste šťastní, keby ste si mohli pospať viac. Máte nozaj dojem, že keby ste spali o pár hodín dlhšie, bývali by ste čerstvejší a výkonnejší?

Spánok a oddych pre regeneráciu. Lekári aj odborníci pre zdravý životný štýl sa zaoberajú otázkami, koľko priemerne spať, aby telo zregenerovalo. Ako zabezpečiť pokojný a kľudný spánok, po ktorom sa zobudíte svieži? Odpoveď nie je jednoznačná. Na pozorovaný výsledok vplýva veľa faktorov a premenných hodnôt. Nie je to vždy o množstve hodín, ktoré ste prespali, ani o kvalite, kvantite stravy a čase  posledného večerného jedla, ktoré ste pred spánkom zjedli (pozn. aj keď trávenie neskorého jedla svoj veľký podiel na spánku rozhodne zohráva). Poniektorí sme fascinovaní spánkovým režimom, novými „smart“ hodinkami a aplikáciami, ktoré ho dokážu sledovať, ale nie vždy vieme v svoj prospech efektívne použiť namerané a zistené výsledky.

Telo potrebuje oddych

Telo nepotrebuje iba spánok. To čo potrebuje oveľa viac pre svoju regeneráciu, je oddych. Podľa väčšiny ľudí je spánok najhlbšou formou oddychu, ktorú poznajú. Naše ráno bude dosť zlé, ak si v noci dobre neoddýchneme. Takže to, v čom je skutočne rozdiel, je úroveň relaxácie. Podľa tejto filozofie neexistuje žiadne ideálne množstvo spánku, ktoré vyžaduje telo. Namiesto toho je oveľa dôležitejšie kultivovať hlboký pocit relaxácie po celý deň, aby sme bojovali proti stresu a únave, ktorá spôsobuje, že naše telá vyžadujú viac odpočinku, ako im vieme dať.

Spánok a oddych pre regeneráciu tela

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako dopriať telu oddych pre regenráciu a nie je to vždy iba o spánoku:

Cvičte denne jogu a skúšajte meditačné techniky

Možno najväčším prínosom dennej jogy a meditačnej praxe je hlboký pocit relaxácie, ktorý sa objavuje ako výsledok. Môžete začať s menšími ambíciami. Nájdite si na začiatku 10 -15 minút denne a postupne čas cvičenia predlžujte. Začnite s vybranými jogovými pozíciami na uvoľnenie a natiahnutie tela.  Už i samotný pozdrav slnka v jednej z mnohých svojich obmien urobí v tele komplexné a zásade zmeny. Hoci i krátka, ale pravidelná prax jogy a meditácie môže viesť k postupnému zníženiu pulzu.  Cvičenie je tréning pre svaly, srdce, pľúca a začiatočník dokáže na základe pravidelného cvičenia zníži svoj tep o 8 až 20 impulzov počas obdobia troch až štyroch mesiacov. V dôsledku týchto zmien môže telo bežať efektívnejšie a zároveň sa tešiť z vyššej úrovne relaxácie.

Spánok a oddych pre regeneráciu, Tvoja Joga

Cvičte denne jogu

Dýchajte

Veľa ľudí nedýcha správne a dostatočne na to, aby naplnili potreby svojho tela a mozgu. Dych ovplyvňuje takmer všetky funkcie v našom tele vrátane srdca.  Dýchanie neslúži iba na okysličovanie krvi. Je impulzom pre mnohé chemické reakcie, regulačné systémy, ktoré ovplyvňujú zdravie, vitalitu a mentalitu človeka.

Okrem telesného cvičenia a relaxácie je preto na mieste začať venovať dostatočnú pozornosť práve dychu. Jogové dýchacie techniky, či je to obyčajný plný jogový dych ale pokročilejšia pránájáma dokáže odstrániť rôzne zdravotné poruchy a blokády. To čo kvalita dychu prináša, je psychické upokojenie napätia vznikajúceho z potlačených emócii, stresov, zážitkov, ktoré si v podvedomí neuvedomujeme, ale nosíme si ich stále so sebou. Terapia prájnájmou je možná pre všetkých ľudí nezávisle na veku a fyzickej kondícii. Akokoľvek, prax pránájámy by mala byť  učená individuálne od kvalifikovaného učiteľa, ktorý dokáže žiakovi asistovať. Každý jedinec má inú fyzickú a mentálnu konštitúciu, čo dokáže učiteľ odhadnúť, vypozorovať a na základe toho odporučiť vybrané dychové techniky a najmä konkrétne dychové pomery a počty opakovaní.

Prestaňte bojovať so životom

Prínos zníženej srdcovej frekvencie a hlbšieho stavu relaxácie môže mať samozrejme vplyv na  spánkové vzorce iba vtedy, ak dovolíte, aby vás meditatívny zážitok pretrval celý deň a nielen vtedy, keď sa aktívne venujete meditácii alebo joge! Ak meditujete s cieľom stimulovať relaxáciu a potom idete von a necháte život, aby vás stresoval, výhody vašej jogy budú krátkodobé. Aby sme tomu zabránili, je dôležité, aby sme prestali bojovať proti všetkým aspektom života.

Vaša práca je iba tak stresujúca, ako sa na ňu i mysľou nastavíte. Ak sa obzeráte okolo, môžete si všimnúť, že niekto spravuje malý obchodík a je rovnako vystresovaný ako generálny riaditeľ nadnárodnej spoločnosti alebo predavačka v pokladni je rovnako vystresovaná ako maklér na akciovom trhu. Každá činnosť sa stáva stresujúca, ak do nej prenesieme všetky očakávania a obavy. Dokonca aj jedenie – ktoré by malo byť jedným z najradostnejších zážitkov prináša niekomu stres, keď k nemu pristupuje s napätým prístupom.

Prestaňte si všetko robiť také ťažké! Kedykoľvek začnete cítiť, že sa vám vkráda stres do života venujte si  malú chvíľku, ale so 100% pozornosťou. Uvedomte si svoj telo, jednotlivé jeho časti, pocity prameniace z piatich zmyslov. Vnímajte svoj dych, pohybové smery rozpínania tela a jemný prúd dychovej energie nielen do pľúc ale i do ostatných častí. Skúste prejsť od hrubého k jemnému. Nájdite a pocíťte vďačnosť k svojmu životu. Potom sa vráťte k bežným úlohám dňa s pocitom radosti. Pokračujúci pocit uvoľnenia, ktorý zažijete i v kratkej rellaxácii, bude viesť k tomu, aby sa vaše noci viac spríjemnili a upokojili.

Spánok a oddych pre regeneráciu, Tvoja Joga

Malá kontemplácia denne

Počúvajte svoje telo

Pri vašich každodenných rozhodnutiach nechajte rozhodovať svoje telo. Ak má náš život pod kontrolou meracie zariadenie, váha, smart aplikácia počtu krokov a kalórií, stanovujeme si zbytočné obmedzenia na veci, ako je hlad a spánok, pretože tie nám hovoria: „Dnes môžeš jesť len toľko kalórií,“ alebo „dnes večer potrebuješ spať osem hodín.“ Namiesto toho nechajte svoje telo urobiť  dokonale to, načo bolo navrhnuté. Ak sa naladíte na svoje tóny hladu, jete čerstvé výživné jedlo pomaly a s vďačnosťou, získate presný počet kalórií potrebných na to, aby ste sa udržal fit a v dobrej forme. A ak si po celý deň stanovíte ako prioritu relaxáciu (či už vo forme zdravého striedania činností, meditácie, kontemplácie) budete oveľa sviežejší a plní energie aj s menším počtom reálne prespaných hodín.

Relaxácia nie je vždy o pasívnom prístupe, formou čítania knihy. Telo relaxuje aj vtedy, ak sa pasivita vymení za aktivitu a naopak. Ak celý deň sedíte v práci pred počítačom, relax bude pešia cesta domov, s láskou a vášňou uvarená večera pre rodinu. Pamätajte, že vaše telo je najnáročnejším a najinteligentnejším organizmom! Počúvaním signálov vášho tela a prijímaním uvoľnenejšieho a radostnejšieho spôsobu myslenia si prirodzene nájdete cestu k zdravším relaxačným modelom.  Čo hovoríte napríklad na oddych cez zvukovo rezonančnou terapiou? Ochh! Má magické účinky.

 

Zvukovo rezonančná terapia: Sound wellness

 

Daniela Lászlová – TVOJA JOGA nielen YOGA

 

Blog

Menu
error: Content is protected !!