Cesta za spiritualitou a indickými dobrodružstvami

  1. Tvoja Joga
  2. Všetky články
  3. Cesta za spiritualitou a indickými dobrodružstvami

Cesta za spiritualitou a indickými dobrodružstvami. Voľné pokračovanie článku Hlboké spojenie: Moje cesty do Indie a duchovné prebudenie

Často som oslovovaná otázkami, keď zdieľam fotografie z dobrodružstiev na indických cestách. Známi i neznámi sú zvedaví, ako to v Indii vlastne funguje, ako sa zapojiť do takejto cesty a aké výzvy na nej čakajú. Počas minulého roku som mala možnosť ocitnúť sa v Indii až trikrát. Navštívila som južný Tamilnadu v marci, v septembri som pokračovala smaragdovou Keralou, kde vonia po koreninách a ajurvéde, a zakončila som svoje putovanie v októbri v krásnych Himalájach na severe. Ale ako to vlastne začalo?

Cesta za spiritualitou a indickými dobrodružstvami

Začiatky Indických dobrodružstiev

Moje kroky boli už od začiatku inšpirované a povzbudené mojou večne usmiatou priateľkou Zuzankou Dobromilkou Bartovicovou z Piešťan, ktorá bola a stále je obdivuhodnou zástupkyňou nadšenia pre Indiu. Dodnes si pamätám na jej slová, keď mi s láskavosťou hovorila, že India ma musí prijať, nie ja prijať Indiu. Radila mi, aby som do Indie išla s otvoreným srdcom a očami. Moje cesty boli a sú o pokore, skromnosti, neočakávaní a trpezlivosti. Aj keď necestujem úplne sama, vždy mám hlavu na svojom krku a uvažujem v súvislostiach.

Rozmanitosť cestovateľských možností

Dnes už existuje veľa sprievodcov , ktorí vám vedia sprostredkovať cestu, takže nemusíte putovať sami. Stačí si ujasniť svoje ciele a to, čo by ste chceli na svojej ceste objaviť. Môže ísť o kultúru, históriu, gastronómiu, ajurvédu, cvičenia jógy, oddych, meditáciu alebo jednoducho spoznávanie každodenného života v novom prostredí.

Moje Indické pohnútky: Spirituálne a Jogové

Väčšina mojich ciest je spojená s duchovným rozvojom. Takmer vždy ma sprevádza môj dlhodobý učiteľ Sacchidanandaprem Acharya Swamin, ktorého lokálny indický a slovenský tím rieši medzinárodnú dopravu či vízovú povinnosť pre tých, ktorí potrebujú pomocnú ruku. Zabezpečuje sa lokálny transport, ubytovanie, stravovanie, bezpečnosť a samotný duchovný program v krajine. Pokryté je aj tlmočenie do slovenčiny, aby neznalosť anglického jazyka, ktorý je komunikačný, nebrzdil ľudí v naberaní nových skúseností a zážitkov.Pôsobením v organizácii som aj ja súčasťou teamu a rada zdieľam svoje skúsenosti, pretože je o účastníkov naozaj skvele postarané po každej stránke.

Občas však navštívim Indiu aj inak, s úmyslom posilniť svoje jógové cvičenie alebo nadobudnúť skúsenosti s ajurvédou, vtedy sa riadim prechádzajúcimi skúsenosťami, kedy sa zažité veci automatizujú.

Za seba môžem preto odporučiť najmä spirituálne pobyty, na ktoré sa nesmierne rada vraciam aj viackrát do totožných lokalít, pretože tieto pobyty sú autentické. Autentické z pohľadu osobnosti a energie učiteľa, ktorý ma krajinou sprevádza. Autentické s ohľadom na zámer, ktorý sa v takýchto cestách zrkadlí – spirituálny zámer.

Spiritualita: Hĺbka a Individualita

Vo svete plnom rôznych presvedčení a praktík predstavuje spiritualita hlbokú a osobnú cestu, ktorá prekračuje náboženské hranice. Je to hľadanie hlbšieho spojenia so sebou a s vesmírom, ktorý nás obklopuje. Je to individuálna cesta hľadania zmyslu existencie. Vo svojej podstate je spiritualita intímnym skúmaním účelu, významu a neviditeľných síl, ktoré formujú našu existenciu. Pozýva nás vykročiť za materiálny svet a prijať vyšší stav vedomia. V skutočnosti spiritualitou sa zaoberajú skôr tí, ktorí sa identifikujú ako duchovní, ale nie náboženskí. Veria vo vyživovanie duše, kultiváciu vnútorného pokoja a osvojenie si pocitu vzájomného prepojenia so všetkými živými bytosťami.

Spiritualita: Rôznorodosť praktík

V dnešnom svete sa spiritualita stala rôznorodou tapisériou praktík, ako sú meditácia, všímavosť, joga a kontemplatívna sebareflexia. Tieto praktiky umožňujú jednotlivcom vnímať svoje vnútorné myšlienky a dosiahnuť harmóniu s ich skutočným ja. Spiritualita je veľmi individuálne plátno, na ktoré môžu jednotlivci maľovať svoje presvedčenia a skúsenosti. Či už ide o spojenie s prírodou, hľadanie inšpirácie v umení alebo ponorenie sa do starovekej múdrosti.

Spiritualita: Výzvy a Úskalia

Nie každého spirituálna cesta je rovnako náročná, a ľudia ju prežívajú rôznymi spôsobmi. Pre niektorých môže byť ľahká a uspokojivá, zatiaľ čo iní môžu čeliť viac výzvam a prekážkam. Počas cesty sa môžete stretávať s konfrontáciou vlastných kvalít či úskalí, ktoré ste si možno predtým neuvedomovali. Môžu sa objaviť potlačené emócie, traumy a osobné výzvy, ktoré je potrebné spracovať. Takisto môžu vznikať etické dilemy, ktorým budete musieť čeliť. Spiritualita nie je jednorazovým úsilím, ale dlhodobým procesom, ktorý môže trvať celý život. Preto môže prísť obdobie únavy a ale  i strata motivácie. Práve vtedy oceníte učiteľa, ktorý vás posmelí a pomôže ísť ďalej.

Cesta za spiritualitou a indickými dobrodružstvami

Chcem a potrebujem učiteľa/ sprievodcu na ceste spirituality?

Odpoveď je individuálna. Niektorí ľudia sa rozhodnú na svojej duchovnej ceste postupovať sami, zatiaľ čo iní hľadajú učiteľa (sprievodcu), ktorý im môže pomôcť a usmerňovať ich. Učiteľ môže byť užitočný ak hľadáte hľadajú štruktúru, vedenie a inšpiráciu na svojej ceste. Pomôže lepšie porozumieť určitým duchovným princípom alebo technikám meditácie, čo môže zrýchliť duchovný rast.

Spoznajte kým ste vedení

Predtým, ako sa rozhodnete vydať na cestu do seba a zároveň do Indie, odporúčam spoznať ľudí, ktorí vás budú sprevádzať, učiteľa, ktorý vám bude pomáhať na vašej duchovnej ceste. Dôvera a rezonancia s ich učením sú kľúčové. Nie každé učenie bude pre každého vhodné, preto je dôležité vybrať si to, čo súznie s vašou energiou,  vlastnými potrebami a cieľmi.

Ak s vami akosti doteraz korešpondovali tieto slová, tak India je ako urýchľovač. Neviem prečo, neviem ako…. Celé úsilie ide ľahšie. Výsledky sa dostavujú rýchlejšie. Ako keby ste sa pár poschodí zviezli výťahom.

Príležitosť spoznať môjho učiteľa, pozvánka na program február 2024.

Máme šťastie, že človek, ktorý stojí za týmto a inými programami v Indii, ktoré som absolvovala aj ja, nás pravidelne navštevuje. Putuje nielen po Európe, kde šíri védické učenie. Aj na Slovensku má už dlhé jeho organizácia sacchidanandaprem.org roky svoju základňu v Piešťanoch a aj v Banskej Bystrici. V roku 2024 máme opäť možnosť sprostredkovať jeho učenie v štúdiu TVOJA JOGA počas víkendového programu vo februári. Sacchidanandaprem Acharya Swamin bude viesť nielen védický program, ale tiež priblíži cesty s ním do Indie, ktoré sú pravidelne opakované v marci a októbri rok čo rok. Srdečne vás pozývam na program 17.-18.2.2024: Rozkvitajúca vnútorná energia a vedomie. 

 

Blog

Menu
error: Content is protected !!